Keresés

Részletes keresés

Kormoss' Creative Commons License 2013.09.01 0 0 4063

Fémkereskedésekben városolhatsz jó áron csöveket, vagy vízvezetékboltban (én az utóbbit ajánlom).

A thumperban lévő folyadék a lepárlásat épp úgy desztillálódik, mint az üstben lévő. Nem lehet újrahasználni...

Szigetelni lehet, de vigyázz ha gázzal fűtessz, nyílt lángon, könnyen éghetnek a dolgok...

Előzmény: Gábor19820309 (4052)
Gábor19820309 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 4062

Nos elbizonytalanítottál te is és Kormoss is a bulihordót illetően, rendszeresen főzők én is lekvárt ma is készült pár üveg, igazából a hőtüréssel biztos hogy nem lesz gond szerintem ugye az elmített okokból, én inkább  törékenységére gondoltam.

Nálam ugye a visszaolvasott információk alapján az a következtés lett, hogy az első thumper ugye azt írja Ö M hogy 20% a második lehet 15% is.. én mivel max 25l cefrét főzhetek a 30l üstben (és itt már van egy kicsi csalás mert Ö M az üst térfogatára számítva adja ezeket az értékeket én meg a várható cefre maximális térfogatából indulok ki) tehát 25l a cefre maximuma akkor az első thumpernek illene 5l esnek lennie a második már lehet 3,75l is tehát ott van kicsi lehetőségünk ha teljesen szabályosak akarunk lenni.

Az biztos hogy holnap megyek bevásárolni, szeszfokolót, mérőhengert, élesztőt, pektinbontót(majd a szölöhöz), élesztő tápsót, be akarok szerezni 1m szilikon csövet is, és thumpernek valót is stb. pár rézcső idomot...

Tényleg kérdés, a szeszfokolóhoz a mérőhenger az legyen üveg mindenképpen vagy nem számít semmit ha műanyag?

Holnap délután érkezik a hordó és akkor már szándékozom összerakni egy cefrét is.

Gábor

Előzmény: olvas0 (4057)
Kormoss' Creative Commons License 2013.09.01 0 0 4061

Na szóval...

1. A páracső üst felé való lejtésének praktikus oka van, de nem elképzelhetetlen nélküle a lepárló. A páracsőben lévő deflegmáció hatására így a víz az üst felé folyik vissza, nem a hűtő felé, ahonnan mindenképp a kész párlatba jut.

2. A szőlő nem fog leégni, ha nincs benne a szárrész. Amúgy 30 literes üstnél min. 3 mm vastagnak kellene lenni a fenéknek, de ha már ilyen, ezen változtatni nem lehet...

3. Ha átszűröd a gabonapéptől, nem fog leégni.

4. Olyan magas alkoholtűrésre neked aligha lesz szükséged, ha a fórumon olvasott recepteket használod, így maradhatsz az olcsó sütőélesztőnél. A fajélesztő jó dolog, de én személy szerint nem nagyon hiszek benne.

5. A dörzsit függőleges csőbe kell tenni, másképp értelmetlen. Ami visszahűl víz, éppúgy a hűtőbe fog folyni...

6. Hozzáérhetnek, de külön állvány legyen nekik, ne a levegőben tartsák a páracsövek!

7. A 1/2 colos vörösréz cső mehet a thumperba. A hűtő hossza tetszőleges, lehet elégsz rövid (2 méter), de nagy tartályban, hogy mindig hideg legyen a víz. Ha a tartály kicsi, folyamatos keringetésről kell gondoskodnod.

8. Az idomok anyagukat tekintve gondolom sárgarézből vannak, ezt a vörösréz páracsővel tökéletesen forrasztható cinnel. Elengánsabb és biztosabb megoldás. 

Előzmény: Gábor19820309 (4031)
trashmetal Creative Commons License 2013.09.01 0 0 4060

Vagyis hogy nem is feltétlen ezekről, mert nem akarom én majmolni egyiket sem, meg igazából nem is lehet pont olyat csinálni ha akarom sem...

A saját ízvilágomnak szeretnék elsősorban megfelelni :D:D:D

A saját whiskey-met akarom megcsinálni

szakértői véleményeknél inkább a tapasztalatokra lennék kíváncsi...

mit-mivel-hogy-miért-és mi lett belőle

ízek lágyítása, finomítása, tompítása, előtérbe helyezése stb...

ha kell én várok rá 3-5 évet is, csak az olyan legyen!!!

Előzmény: trashmetal (4059)
trashmetal Creative Commons License 2013.09.01 0 0 4059

Ezt érdekesnek találom...

És hol találhatók ilyen szakértői leírások?

(mondjuk Jack D-ről, Jim B-ről, stb...)

Előzmény: olvas0 (4055)
trashmetal Creative Commons License 2013.09.01 0 0 4058

Akkor jól átvágtak...

Köszi az útbaigazítást!

(ismételten :D)

Már csak egy kérdésem lenne:

Merre van Ö-M?

(fórumozik még egyáltalán?)

Előzmény: Kormoss' (4051)
olvas0 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 4057

A partyhordót akit kérdeztem vagy nem tudott megbízhatóan nyilatkozni az anyagösszetételéről vagy olyan anyagokat mondott amik nem keltettek bennem bizodalmat.... Lásd: akár Kormos hszét....

A befüveg teteje 89forint...... ha minden egyes főzésnél tönkremegy akkor se érdekel túlságosan... A műanyag tömbszelence az igaz hogy érintkezik a gőzzel de az anyagára való tekintettel úgy vélem egyszer oldódhatnak ki maximum káros anyagok- ha egyáltalán azon a 70-80fokon ami ott lesz, mert ugye annál nem igazán lesz magasabb hőfok.... közvetlenül pedig nem érintkezik a párlattal... de méretét tekintve is kisebb mint maga a teljes partihordó amiben benne van, amiben tovább párolog a párlat.... Mondjuk az üveggel kapcsolatban nekem is vannak fenntartásaim de én szoktam főzni lekvárt és hát az távolról sem 70-80fokos inkább 150-160 mikor beletöltőm, sőt, régen a paradicsomszószos üvegeket is 150fokra tettük a sütőbe csírátlanítani.... hőkezelni... a kérdés csak az hogy a hőmérséklet különbséget, hogy fogja tolerálni, bár mivel bebugyolálom a jobb hatékonyság miatt, vélhetően ez ügyben is megnyugodhatok.... De ismét jelzem ezen thumper még nem volt használva, ez még egy kísérleti darab, ha már főztem vele akkor mindenképpen jelzem hogy mi volt!

21-es tömbszelence azért kell mert a rézcső ugyan csak 15ös, amit végül is bele lehet erőltetni a 16os tömbszelencébe, DE a tömbszelencének a szigetelését akkor ki kell szedni, én pedig arra gondoltam, hogy az anyagok tágulnak és így félő, hogy orrán száján jönne a párlat... tömítéssel együtt pedig csak a 21-esbe fér bele-nem tudom, hogy létezik e kisebb de nálunk ezek a méretek vannak a sarki barkácsban....

A főzőre adok egy igazán kimerítő választ :)

a 45literes főzőm 3,5literes sisakjából a páracső 22-essel indul fel félmétert, majd 18assal fordul le kb 1 métert és 15össel szokott belemenni az 5méteres hűtőbe... A 18as páracső ha pálinkát főzök akkor 35fokban felfele ha whiskyt főzök akkor 35fokban lefele szokott lenni és innen jött eddig a kukta mint thumper de nem vált be ráadásul csak egy volt, most fogok két thumperrel főzni először... iszonyú időigényes volt átfőzni 3x a szükséges energiáról már ne is beszéljünk....

Előzmény: Gábor19820309 (4056)
Gábor19820309 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 4056

Szia.

Köszönöm a gondolatébresztőt, de végigolvasva az összes hozzászólást, többeknél láttam hogy az üvegtető néhány főzés után tönkre megy.

Továbbá azért a műanyaggal is érintkezik a gőz ugye, ami szerintem nem igazán baj, bár ez csak a véleményem, illteve én tartok attól hogy az üveg eltörik, lénygesen kényesebb mint egy bulihordó, bár jóval könnyebb pótolni és a tető is cserélgethető, de ha minden igaz akkor a partyhordót egyszer összerakom és azzal nem lesz több gond, bár valóban drágább.

21-es  tömbszelence? akkor 18mm es csővel dolgozol? illetve ekkora a teljes csövezésed átmérője a sisaktól végig?

Amúgy tetszik és jó is ez a megoldás.

Előzmény: olvas0 (4054)
olvas0 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 4055

hali,

bocs hogy csak most de eddig kerestem a receptet....

savanyú cefrés módszerrel az alábbi arányokkal:

2 kukorica

2 árpa

0,5füstölt árpa

4,5cukor

25 liter víz

Ezt főztem le tavaly 4szer és tettem a fagyiba a gabonát és külön egy kis lötyit amennyit tudtam- kb 3,5-4litert ami kevés, de több mint a semmi....

A gabonát föltuningoltam.... grillrácsra alufóliát tettem, összekevertem 15-20dkg tőzeget 1kg kukoricával és rátettem a grillrácsra.... a kukorica megpörkölődött, a tőzeg elfüstölt... ebben a füstben jól megfüstöltem további 25dkg tört árpát, na ezt úgy ahogy van a cefrébe tettem.... a fagyasztott backsettre ami közben persze felolvadt :) Szóval ez mostani receptem, egyébként ahogy én észrevettem nem is igazán a recepten múlik-persze az adja meg az alapvető izt hogy börbön legyen vagy skotch, de a hangsúly szerintem inkább az érlelésen van...... Én hetekig ásztattam olcsó cherryben a pálcákat miután(!) megpörköltem, de áztattam pörköletlent is és ezekkel a pálcikákkal variáltam..... Sőt csináltam olyat is hogy egy körömnyi valódi vaniliát is beledobtam ázni egy hétre... Volt olyan hogy 1hétig 3piritott pálca volt benne majd egyet hagytam benne egy hétig aztán 3hétig piritatlan pálcát tettem bele.... ezek sokkal jobban írányították a whiskí jellemzőit mint az alapíz.... Sokat kell kisérletezni... kinek mi izlik... Érdemes szakértők leírásait elolvasni azokról a whiskikről melyeket kedvelsz, majd pedig ezen jellemzőket imitálni a saját receptedben...

Előzmény: Viktor Uri Katona (3965)
olvas0 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 4054

ha tudsz szerezni 5literes befüveget akkor ime egy kis gondolatébresztő....

Vigyázz mert az üzletben kaphato 5literes csak 4literes jobb helyen is csak 4,25ös.... aljára van irva a tuti!

Én is hasonló anyagmennyiségből főzök(25-30liter cefre), sajna én nem tudtam szerezni 5literest csak 4,25öst-most volt akcios madarasban 500ért-, de remélem hogy elég lesz... A villanyszerelési boltban vettem 21-es műanyag tömbszelencét(65huf/db), amit a földi dobozokba szoktak tenni. A két befüveget 80centis hajlitható rézcsővel kötöm össze úgy hogy a tömbszelencén keresztül megy a rézcső-tehát alkohollal nem érintkezik a műanyag!Az egész cumo került annyiba mint egy partyhordó került volna az olasznál, de még nincs tesztelve!!!!!! kb két hét múlva fogom tudni tesztelni...

Gábor19820309 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 4053

Az ameriai tölgyfa chips aromáról mi a véleményetek 10ml 380.- érdemes lehet egy próbát tenni vagy inkább égetett tölgyfa 2-3hét érlelés?

Gábor19820309 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 4052

Én magam is szilikon csövekre gondoltam csak várom még megtisztelő válaszod, hogy hányas rézcsővel (lágy vagy extra lágy) menjek tovább, mert ennek függvénye, hogy hányas szilikon kell, de azt nézten olasznál, hát annak az árával nagyon el van szállva, így azt ki kerestem és oda lehet, hogy elmegyek 1méterért inkább, mert szerintem kb 1métert tudok ott venni annyiért mint olasznál kb 20cm et..

A bulihordónál majd úgy készítsem el ahogy olasz is csinálta, vagy próbáljak meg összehozni úgy, hogy mindkét cső felül legyen és akkor a leürítő csap pont jó ugye leürítésre..:-)

A thumperban egyébként már tudom hogy erősebb szesz van mint az üstben (így a teljes fórumot visszaolvasva), de legrosszabb esetben is max a cefre van ugye első főzésnél, de az a kérdésem, hogy ha mondjuk nem cefre van benne hanem feje és vagy farka akkor  kell azt töltögetni cserélgetni főzésenként, vagy ha mondjuk max hetente szándékozom főzni akkor maradhat benne hosszabb ideig?

Mivel az üst 30l ezért 25l többet úgysem teszek bele így a 2x 5l thumper tökéletesnek tűnik méretezés szempontjábol, tehát ha jól számoltam , esetleg egy kis hőszigetelés is belefér, nem lesz több folyadékom benne.

Még egy kérdés felmerült, az üstöt ugye fűtöm alul, a réz viszont jó hővezető és adja le a hőt a környezetnek.. mi lenne ha az oldalát gyapottal hőszigetelném? Kevesebb hő menne kárba.. szerintem.

Na abba hagyom már a sok kérdést  mert van már így is bőven.

Holnap szeretnék megvenni mindent a főzéshez ami még kell, illetve ma vettem 20kg roppantott kukoricát (azt leszitáljam hogy lisztes rész ne maradjon benne? (Ö M féle malátázás nélküli cefre lesz belőle))és sikerült vennem 5kg roszt is 80-80ft os kilós áron, így hétfőn a cefrét is öszerakom és amíg forr addig én dolgoznok a rendszeren..:-)

Köszönöm türelmed/türelmetek.

Gábor

Előzmény: Kormoss' (4051)
Kormoss' Creative Commons License 2013.08.31 0 0 4051

A saválló acél is rozsdamentes acél, ellenben ez már fordítva nem igaz. A saválló acélt több krómmal ötvözik, valamint nikkellel is, ettől sokkal ezüstösebb színe van, mint sima rozsdamentesnek és a több, nem mágneses ötvözőnek hála nem jobban, hanem kevésbé mágnesezhető. A próbléma ott kezdődik, hogy a köznyelvben nem tesznek különbséget a saválló és rozsdamentes között: bemész a boltba, saválló anyagot kérsz, kapsz rozsdamentest... De ennek inkább a komolyabb vegyi anyagokkal foglalkozó iparágakban van jelentősége, nem a házi szeszfőzésben.

Ami a pary hordót illeti, szerintem nem áll fent az a veszély, hogy rozsdamentes-e vagy saválló, mert akkor sokkal drágább lenne (mondjuk így se olcsó) Alu se valószínű, és valószínűleg nem is bevonatos. Szerintem ugyanaz az acél, amiből az acél sörösdobozokat gyártják, csak valamivel vastagabb kivitelben. Azok általában nem túl korrózióállóak, de tény, hogy amíg a sör bennük van, ellenállnak. Nem tudom biztosan, hogyan készülnek, és azt is csak tapasztalattal lehet megállapítani, hogy mennyire ellenállóak.

Bocs, ezt nem hagyhattam szó nélkül. Ez sajnos nálam is szakmai ártalom :D :D :D

Előzmény: trashmetal (4050)
trashmetal Creative Commons License 2013.08.31 0 0 4050

Próbáljátok ki, hogy mennyire fogja a mágnes a hordót, így kiderül milyen az anyaga...

Ha nem fogja a mágnes, vagy csak nagyon kicsit akkor tuti rozsdamentes acél, kivéve ha alu...  :)

Ha kicsit jobban fogja akkor csak saválló acél... az sem rozsdásodik, csak különlegesebben rossz körülmények között..

Ha annyira fogja mint egy normál akármilyen vasat, akkor vas, csak lehet hogy valami bevonat(pl vmilyen horgany, króm stb) van rajta és azért néz ki úgy... ilyenkor rálehet jönni ha megkarcolja az ember vmi hegyessel... (kulccsal, szöggel...)

Valamint a saválló és rozsdamentes acélokat jellemzi a fényük is...  ezek sokkal "fehérebben", fényesebben csillognak, még a normál acélötvözetek általában kékesebben, szürkébben...

Bocs---munkahelyi ártalom :D:D:D

Előzmény: Kormoss' (4047)
Kormoss' Creative Commons License 2013.08.31 0 0 4049

Nem kell forrasztani, a módszer is jó a videóból. De mindenképpen szilikon csövet használj, ne slagot vagy gumicsövet, mert azokat oldja a szesz, és nem lesz tőlük finom a párlat.

A szőlőnek nagyon híg cefréje szokott lenni, így a leégést jó eséllyel el lehet kerülni még szimplafalú üsttel is. Azért először óvatosan fűts, és a kocsány ne kerüljön a cefrébe. Mindenképpen bogyózd le.

Ha semmi géped nincs, amivel lehet darálni, akkor csavard rongyba, és kalapáccsal püföld szét. De esetleg egy régi turmixgép, amit nem sajnálsz, vagy valakinek terménydaráló? A kereskedők szoktak előre megdarálva is árulni gabonát.

A 4031-es hozzászólásod kérdéseire ígérem holnap válaszolok, de mára ennyi :) 

Előzmény: Gábor19820309 (4048)
Gábor19820309 Creative Commons License 2013.08.31 0 0 4048

Tisztelt Kormoss Mester!

Úgy ahogy láthattuk Olass videóján hogy nem forrasztotta csupán összelegóza a thumpert az tartósan nem működhet véleményed szerint?

Mindenképp forrasztani kellene?

Kérlek tisztelettel hogy a 4031 -hozzászólásomban feltett pár kérdést véleményezd, ha van rá időd,  mert jövőhét elején venném meg a hozzá a további dolgokat és még hibádzik néhány információ.

De ha már írok akkor ide is írok egy kérdést, mindenképpen az első cefrém most Ö M malátázás nélküli savanyú cefréje lesz, még a szölö elött.

Úgy tervezem hogy 2kg kukorica és másfél kiló rozs, már ha sikerül szerezni rozst, de ez csak holnap derül ki. A rozst mivel tudnám megroppantani véleményed szerint házilag?

Köszönöm megtisztelő válaszod/válaszaitok.

Üdvözlettel:

Gábor

Előzmény: Kormoss' (4047)
Kormoss' Creative Commons License 2013.08.31 0 0 4047

Nem vagyok benne egészen biztos hogy rozsdamentes acélból van, szerintem csak valamilyen könnyű acélötvözet lehet. Ettől függetlenül beválhat a használata...

A méret egy 50-es üsthöz mindenképpen kicsi szerintem. Ónforasztással egy kis ügyeskedéssel össze lehet hozni, de nem lesz tökéletes a kötés, ezért óvatosan bánj vele. 

Előzmény: Pterhun (4032)
Kormoss' Creative Commons License 2013.08.31 0 0 4046

Amég erjed naponta 1-2 alkalommal keverd. Ha már utóerjedésbe van, annyi ne nyitogasd. Ha kierjedt, akkor meg már végképp ne.

Előzmény: Monek Tamás (4037)
Kormoss' Creative Commons License 2013.08.31 0 0 4045

Nem. A savanyú cefre attól savanyú, hogy az már ledesztillált cefréből kerül valamennyi az új cefrébe is, ez független attól hogy kritálycukor vagy gabona az alapanyag.

Az eredeti módszer természetesen jobb minőséget ad, de nehéz, főleg ha abszolút kezdő vagy. Azt javaslom próbáld meg először a cukros verziót (elég jó minőség és hozam, könnyű, olcsó, jó kihozatal). Próbálgasd a receptet, teszteld a főződ, azon tanuld meg az alapokat, mert ha egyből a mélyvízbe ugrassz, valószínű befelfulladsz.  

Előzmény: trashmetal (4035)
Kormoss' Creative Commons License 2013.08.31 0 0 4044

Nézz körül a Kipróbált receptek fórumon.

Előzmény: spemc (4042)
spemc Creative Commons License 2013.08.31 0 0 4043

hol lehet enzimet beszerzni?????

mert én most szeretnék gabona párlatot készíteni.

Előzmény: sziporka12 (3841)
spemc Creative Commons License 2013.08.31 0 0 4042

Üdv

Kukoricából szeretnék gabonaszeszt készíteni erdélyben kináltak meg a nyáron és édekesnek tartom a dolgot.

Azt szeretném kérdezni,hogyan kell készíteni?5 litert szeretnék készíteni csak karácsonyra mert az erdélyi vendéglátóim karácsonyra jönnek és szeretném őket lenyűgözni.

Várok minden jó választ és köszönöm.

cloaked Creative Commons License 2013.08.30 0 0 4041

Ha egy likőrfajta színtelen, akkor az lepárlással készül, üstöd meg van gondolom...

Előzmény: Monek Tamás (4040)
Monek Tamás Creative Commons License 2013.08.30 0 0 4040

Hát olyan íze lett  az italnak, mintha a porszívó porzsákját nyalogattam volna. Szilas kft gyárt 3 féle szeszesital aromát is, az a maxaroma ugye. Csalódnom kellett bennük.

Fontos lenne nekem a színtelen "végtermék" előállítása, ezért hajlok az aromák használata felé.

Előzmény: cloaked (4038)
olvas0 Creative Commons License 2013.08.30 0 0 4039

party hordo video:

(semmi közöm a céghez, nem rég jártam náluk, hááát sajna én nem azt a lovat kaptam amit kértem, de egyébként egyedülálló üzlet az tuti, szóval azért tudatos beszerzésnek ajánlom...)

Előzmény: Pterhun (4032)
cloaked Creative Commons License 2013.08.30 0 0 4038

MaxAromát tényleg ne használj, és sütibe sem tenném... szeszhez csak kimondottan ahhoz kitalált aromakészítményt vegyél, igaz töbszáz Ft szokott lenni egy üvegre való. Ilyenből egyet próbáltam, valamelyik abszintesszenciát kaptuk meg tesztelésre, igaz az összetétele nem volt jó (ez az abszint piaci problémáinak köszönhető), de a színvonal az teljesen rendben volt. Dr. Oetker rumaromával próbáltam már grogba való gagyirumot keverni, de abból meg egy fiola 2 deci szeszhez elég...

Egyébként likőrt érdemesebb rendesen, valódi alapanyagból készíteni. Normális esetben alig drágább a megfelelő aromakészítményeknél, és lényegesen jobb lesz.

Előzmény: Monek Tamás (4037)
Monek Tamás Creative Commons License 2013.08.30 0 0 4037

Köszönöm az ötleteket Kormoss'!

Annyi kérdésem lenne, hogy a darált búzás cefrét azt naponta kell kevergetni, vagy ne nyitogassam nap mint nap, ezzel megidézve az ecetesedés folyamatát?

A likőrösökhöz is lenne egy kérdésem! Sajnos régebben ROBI876 javaslatára fittyet hányva maxaromával próbálkoztam szeszesital ízesítéséhez... nem volt jó ötlet, bocsi Robi! :)

Milyen színtelen szeszesital aromákat ajánlatok?
Én ezt találtam http://olaszsped.com/index.php?main_page=index&cPath=13 valaki próbálta már ennek a forgalmazónak a termékeit? Mik a tapasztalok? Amúgy nekem a virgin vilmoskörte aroma az bevált, de ott nincs nagy választék szeszesital aroma szempontjából.

Előzmény: Kormoss' (3985)
trashmetal Creative Commons License 2013.08.30 0 0 4036

Gondolok itt arra is, hogy a gabonaárak naprakészen még hosszútávon is 50-70Ft/kg körül mozog, még egy kg cukor simán megvan 250...

De ugye a gabonát azt el is kell cukrosítani, stb, ami plusz idő, energia, rizikó...

Egy kg gabona(kukorica, árpa, zab, rozs, búza, stb) kb mennyi cukornak felel meg? Úgy értem elcukrosításnál mennyit lehet kihozni belőlük?

Valamit én pl valószínűleg gázzal tudok aláfűteni, palackos-pörkölős megoldással, szóval ezt is figyelembe véve...?

Szerintetek?

Előzmény: trashmetal (4035)
trashmetal Creative Commons License 2013.08.30 0 0 4035

Értem már!

Ez logikus! Viszont akkor a cukor nélküli gabonacefrém csak attól lesz savanyú cefre, hogy az előző főzésnél maradt léből rakok bele vissza...

még a cukrosnál a gabonaágyazás állandó

Kíváncsi vagyok mindenki véleményére, hogy szerintetek melyik módszerrel lehet jobb whiskeyt csinálni?

Miben, és mennyire különbözik jellegben a végtermék???

Melyiket ajánljátok? Melyik az olcsóbb, melyik az egyszerűbb?

Melyiknek jobb a hozama???

Kedves Kormos! Ezúton is várom a válaszod, és ha teheted ne spórólj a sorokkal :D !!!

Előzmény: Kormoss' (4033)
Kormoss' Creative Commons License 2013.08.30 0 0 4034

Az erjedést csak és kizárólag élesztő gombák végezhetik. Mással nem lehetséges. A "természetes élesztők" valószínűeg vadélesztők, amik eleve ott vannak a gabona felületén. Ez ugyanaz mint mikor a gyümölcscefre magától is kierjed. De a vadélesztős erjedés nem a legmegbízhatóbb, és hosszú. Sörnél hallottam róla, de whiskynél aligha használják. Különösen az amerikaiak nem...

Előzmény: trashmetal (4024)