Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

Törölt nick 2007.10.28 Creative Commons License 4784

Hasadt lemezű gomba (Stereum hirsutum) okozta ágelhalás, a gutaütés egyik kórokzója kajszi ágán.

Ez a kép gutaütés folyamatáról :) A túloldali fa teljesen ép - tavaly moniliás lett, idén már az összes rügyéből folyt a mézga és ki se hajtott, azt a monilia vitte ki, középső fa - teljes guatütés, elülső fa - részleges gutaütés. Párom szüleinél készültek a képek.

Törölt nick 2007.10.28 Creative Commons License 4783

Szia!

A meggyfánál szerintem csak annyi a "problélma", hogy a nemes részt nem közvetlenül gyökérnyakba oltották és az oltás helyén egy fokozott kalluszosodás (sejtburjánzás) miatt alakult ki a törzsmegvastagodás, ez nem gond, szőlőnél is láttam már ilyet.

A kajszinál -bármi is okozza. lehet, hogy egy régebbi sérülése a törzsnek, vagy gyökérsérülés-gond van. A sérülés bemeneti kaput nyit más kórokozóknak, mint például a gutaütés kórokozói. Lehet, hogy ideig-óriáig bírni fogja a fa, de nem fog sokáig élni.

Előzmény: vt75 (4779)
Törölt nick 2007.10.28 Creative Commons License 4782
Monilia ellen ilyenkor már csak a rezes-lemosó permetezés marad, de bőlével, hogy csorogjon a fáról, mert úgy tud minden kis repedésbe is bejutni a hatóanyag. Azt ugye nem kell külön mondani, hogy a fán maradt, vagy a talajon levő gyümölcsmúmiákat (párom csak egyiptomi csoportnak nevezi :) ) össze kell szedni és elásni jó mélyre vagy kukába velük - szóval megsemmisíteni azokat. Tavaszra ajánlom a VEGESOL eReS-t (réz+kén+olaj) lemosónak, 5°C feletti hőmérsékleten kijuttatva, mert a kénnek ennyi a hőminimuma ahhoz, hogy gázosodni tudjon.
Előzmény: sanda balázs (4780)
Vork12 2007.10.27 Creative Commons License 4781

Valamikor 15-20 éve az apósomnál fordult  elő ehez hasonló tünet.

Akkor nékem azt javasolta egy idős ember, hogy adjak neki vasat. Én vegyész vagyok és olyan helyen dolgoztam, hogy sok vasszulfát (iszap szerű valami volt) maradt vissza az egyik termék gyártásánál. Ezt odaadták ingyen. No én azt beástam a fa köré, mély gödörbe körkörösen, igy tél elején vagy talán késő ősszel. Nem emlékszem már anyira az idejére. Az a fa meggyógyult nálam.

Akkor még nem foglalkoztam a növénytermesztéssel. Különösebben nem is érdekelt.

A permetezéseket sem kapkodtam el. No de ez akkor volt.

Azóta más a hozzáállásom. Már én is intenzíven foglalkozom a növénytermesztéssel.

Szóval szerintem RÉZ tartalmú szerrel fújd le 0,2-0,3%-os töménység elég neki.

Vannak itt szakik kik pontosan megírják, hogy mit csinálj.

Jó munkát Vork12

Előzmény: sanda balázs (4780)
sanda balázs 2007.10.27 Creative Commons License 4780

megnéztem nem barna alatta. lekentem végig.

monilia ellen mit javasoltok ilyenkor?

elég a sima lemosó?

Előzmény: Törölt nick (4767)
vt75 2007.10.27 Creative Commons License 4779

Sziasztok,

Egy kis segítség kellene: "örököltünk" 1-1 kisebb sárgabarack és meggyfát amikor a jelenelgi helyre költöztünk, de nem nagyon hozta termést.

Az egyik probléma a metszés lehetett, a másik meg valami betegség.

A meggyfa talán tavaly moníliás volt, idén azonban nem voltak rajta elszáradt ágak.

Azt látom mindkét fán, hogy a töve (a talajtól kb 10 cm magasságig) megvastagodott, illetve a barackfán "tályogszerű" sebek keletkeztek a száron illetve a korona tövében.

Azt szeretném megkérdezni tisztelelettel, h

- érdemes-e őket (ki)kezelni

- ha igen mivel s mikor

- inkább vegyem ki őket, s ültessek a helyükre másikat.

Köszi szépen, Tamás

Törölt nick 2007.10.26 Creative Commons License 4778

Kedves Flanell!

A metaldehid hatóanyag nem okoz belsővérzést melegvérűeknél, hatása emberre "erős gyomor nyálkahártya izgalom, nyálzás, hányás, fejfájás, hasi fájdalom, látási zavarok. láz, kipirult arc, zavarodottság, görcsök, légzésleállás" a szakirodalom szerint. Nem valami jó nasi. :) És egyébként a csigák is jobban díjazzák a sörcsapdát, és a legutolsó amit bezabálnak az a Delicia.

Egyébként ha melegvérűekre veszélyes lenne, az külön fel lenne tüntetve a szer biztonsági lapján és a veszélyességi besorolásnál mint például a Redentin és társainál.

Előzmény: Flanell (4777)
Flanell 2007.10.26 Creative Commons License 4777
Érdekes dolgot találtam.
Két csigaölő granulátum:

Delicia: 5% metaldehid, LD50 : 200
Detia: 6% metaldehid, LD50 : 4714

Egyébként ezek a szerek belső vérzést okoznak melegvérűeknél, mint az egérmérgek? (Valaki ezt mondta.)
Akka81 2007.10.25 Creative Commons License 4776

jaja, és az ok:

"a biztonságos és hatékony felhasználás biztosítása érdekében"

Hmmm... Bár egyszer meg tudnák megyarázni... De úgy hogy Én mint növényvédősmeg mint aktív felhasználó is értsem. Mert még nem sikerült ezidáig.

Ja, ami még tetszik: "kézi permetezővel kijuttatni tilos!"

Az igen...

Üdv

Előzmény: Antisystem (4774)
Akka81 2007.10.25 Creative Commons License 4775

Nem, Ő már nincs ott, legalábbis nem láttam. De mindenki hiányolja ám az agrárkémikusokat! :) (szerves kémia :))

Üdv

Előzmény: szaki_pali (4773)
Antisystem 2007.10.25 Creative Commons License 4774

A Rubigant meg áttették I. kategóriába a nemnormálisak...

ÜdV

Előzmény: Akka81 (4768)
szaki_pali 2007.10.25 Creative Commons License 4773
fizkém=Paczulai?
Előzmény: Akka81 (4772)
Akka81 2007.10.25 Creative Commons License 4772

Szia!

Örülök hogy itt vagy! :) Nyomom a fizkémet meg a többit, nem sok időm volt eddig. De most már itt vagyok. Hogy vagy? Szőlő? Írj!

Üdv:

Akka

Előzmény: szaki_pali (4770)
Akka81 2007.10.25 Creative Commons License 4771

Már megint csak kapkodom a fejem. Elmegy a Basudin is. Mondom nem marad organofoszfát a III. kat.-ban...

Üdv

szaki_pali 2007.10.25 Creative Commons License 4770
Üdv AKKA81!

rég láttalak itt a topicban!
Előzmény: Akka81 (4769)
Akka81 2007.10.25 Creative Commons License 4769

Ez engem is érdekelne.

Üdv

Előzmény: Törölt nick (4767)
Akka81 2007.10.25 Creative Commons License 4768

Nah most látom megvan a határozat...

a szöveg

Üdv

Előzmény: Akka81 (4113)
Törölt nick 2007.10.25 Creative Commons License 4767

Szia!

Megnéztem a képet és arra lennék kíváncsi, hogy az ágakon is van-e mézgásodás (mert a monilinia először az ágakba jut be és terjed szét az egész növényben)? Nem sérült-e valamilyen módon a törzs, mert az is okozhatja a mézgafolyást.

Sajnos a gutaütés egyik jele a törzs mézgásodása. :(  Meg kellene nézni, hogy a mézgafolyások környékén a kéreg alatt a farész nincs-e elszíneződve, mert ha barnásan elszíneződött, akkor sajna gutaütés lesz. Ha nem, a felsértett részt mindenféleképpen kend be fasebkezelővel.

Üdvözlettel: atrazin

Előzmény: sanda balázs (4766)
sanda balázs 2007.10.22 Creative Commons License 4766

tudtok segíteni mi a baja ennek?

őszibarack, kb. 4-5 éves, első igazi érése idén volt elég sok.

olyan mint a meggyen a monlilia, amikor mézgásodik az ág..

köszi

andzsin 2007.10.14 Creative Commons License 4765
köszi, ezek szerint a gombák inkább a lúgos környezetet szeretik és a savasban elpusztulnak?
Előzmény: Antisystem (4764)
Antisystem 2007.10.12 Creative Commons License 4764

Nézd, a helyzet az, hogy a kivágott fa védelmére igazán hatékony (krómsavas sók, halogénezett fenolok, szerves higanyvegyületek, stb) gombaölőket már mind kiirtották a forgalomból. Az élet meg olyan, hogy terjed:)

Ahol esztétikai szempontok nem játszanak szerepet - oszlopok föld alatti része, támfal belső oldala, stb - ott a kátrányos beeresztés eredményes védelmet biztosíthat. A többi dologra meg tényleg megfontolható a savas környezet, az ecetsav általánosan elterjedt anyag, de szóba jöhet a direkt gombaölő hatással is bíró "tartósító" szalicilsav vagy benzoesav is. Viszont ezek nem oldódnak vízben, alkoholos törzsoldatot lehet tovább higítani vízzel. Benzoesav alkoholos oldatát árulják is kertészeti fertőtlenítőként.

Sőt szerintem a bórsav is megpróbálható hagyományos gombaölőszer (lásd csecsemők "szájpenésze" és a bórax-glicerin) bár nem tudom, arról éppen mi az EU kompatibilis nézet.

ÜdV

Előzmény: andzsin (4763)
andzsin 2007.10.12 Creative Commons License 4763
sziasztok én lassan megőrülök a farontó és egyéb gombáktól, bár nem tudom igazából, mert néha úgy érzem, hogy a kertben a levegővel terjed, mindenhol megtelepednek, hiába van gombaölővel beáztatva a fa és aztán kátránnyal lekenve a gomba előbb-utóbb elrohasztja (lsd. mellékelt ábrák) és nemcsak a fába megy bele és aztán terjed tovább fehér telepekben, hanem sokszor fűcsomók tövénél, sőt az örökzöldek tövénél is látom a gombatelepeket és egyszerűen fogalmam sincs hogyan lehet ellene védekezni. (Sőt elég az, ha egy darab téglát lerakok a földre két hét múlva ott van alatta a gombatelep. A ház mögött egy negyedmillióba kerülő támfal rohadt ki 5 év alatt.) Megnéztem ez a cellulózt lebontó gomba az ún. basidiumos gombafaj.

Most jelenleg az a legnagyobb gondom, hogy a kertben akáckorongok vannak lerakva járda gyanánt és néhány azok közül is gombásodik, a kérdés hogyan lehet a tovaterjedést megakadályozni? A gomba a savas vagy a lúgos közeget utálja? Mert gondoltam már rá, hogy egyszerű ételecettel eláztatom a korongokat, hogy pusztuljon ki belőlük. Nem tudom van e természetes ellenségük, mert gombaölőre nem akarok vagyonokat költeni, mert próbáltam már többfélét és semmi eredmény. Ebben a nyirkos időben úgy szaporodnak, hogy az döbbenetes. Vagy adjam fel, és ne játszak donkihótét???
HITMAN 2007.10.02 Creative Commons License 4762
Jobban belegondolva, az igaz, hogy a hibiszkuszt nem nyírta ki, bár megsárgult, de túlélte a támadást. Azt nem tom, h ez kétszikű-e...
Előzmény: Flanell (4761)
Flanell 2007.10.02 Creative Commons License 4761
Az általánosabban használtak a Glialka, Medallon, Glyfos, stb, szóval ugyanazzal a glifozát nevű hatóanyaggal rendelkeznek, ugyanolyan dózisban. (Némelyikben még plusz adalék van.) Ezek elméletileg totális gyomirtók, de azért az évelő kétszikűeket gyakorlatilag nem viszik, csak besárgítják egy kicsit.

A Fusilade az kimondottan egyszikűekre van, engedélyeztetve nincs ugyan málnára, de valahol olvastam a neten, hogy kimondottan ajánlották málnára. Mert szerintem ezen kívül ami jó lenne, az nem szabadforgalmú.
Előzmény: HITMAN (4760)
HITMAN 2007.10.02 Creative Commons License 4760
Csak kérdem: miért nem mindegy, melyik? Nem visz mindegyik minden növényt? Mármint az általánosabban használtakról kérdezem.
Előzmény: Flanell (4759)
Flanell 2007.10.02 Creative Commons License 4759
Málnába egyszikűekre Fusilade.
HITMAN 2007.09.30 Creative Commons License 4758
Málnásban azért óvatosan gyomirtóznék, még  juthat a málnára is... Én egyébként Glialkát használok, ha kell, mindent vitt eddig... Gyomirtónak az a hátránya azért megvan, hogy a zöld vegetációra kell kiszórni, ami gyom viszont még a földben van, az úgyis kinő majd... De több év alatt azért elég jól ki lehet egy területet tisztítani.
Előzmény: sanda balázs (4757)
sanda balázs 2007.09.30 Creative Commons License 4757

hát vazze kikapáltam...csurom vizes lettem úgy leizadtam...

viszont kis kapám nincs, és azért néha beleszakadt, bentmaradt, így azért lehet kellene egy gyenge gyomírtó, fű van benne főként

Előzmény: HITMAN (4756)
HITMAN 2007.09.30 Creative Commons License 4756
Legjobb a kapa... :)
Előzmény: sanda balázs (4755)
sanda balázs 2007.09.30 Creative Commons License 4755
málna közé milyen gyomírtót lehet használni?