Keresés

Részletes keresés

obsitos3 Creative Commons License 2024.03.03 0 1 11772

Értelmetlen,ahogy információhoz akarsz jutni. Az a hsz.,amihez kapcsolódtál,arról szól,hogy a próbálkozás sikertelen volt. Miért másodkézből akarod megkapni a receptet? Ha rákeresel az Ö.M. által leírtakra,nem nyúlhatsz mellé,neki mindig sikerült.

Előzmény: Ződfül# (11771)
Ződfül# Creative Commons License 2024.03.01 0 0 11771

Szia

Én is most próbálnék készíteni szupermarket cefrét leírád nekem a lépéseket ,hogy mit és mennyit tettél bele? Illetve nekem buzacsirám nincsen ,ha ezt kihagyom azt mivel tudnám pótolni?

Előzmény: Fero03 (11765)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.01.14 0 0 11770

Én csak a desztillált gint ismerem, ott nincs ilyen probléma. :) 
Egy alapból barnás folyadékot szép kékre színezni elég reménytelen vállalkozás, maradnék a vörösesnél. ;)

Előzmény: whiskey98 (11769)
whiskey98 Creative Commons License 2024.01.14 0 0 11769

Akik gin színezésben jártasabbak azoktól szeretnék segítséget kérni.

Pillangó borsóvirágot (kék tea) hol tudok beszerezni mondjuk Budapesten?
Mi az optimális adagolása g/l ?
Hibiszkuszvirágot már sikerült szerezzek, abból 4virág/7deci már elég vörösre színezte.
Áztatós (bathtube) módszerrel csinálgatok gint/gin jellegű italokat, ugye a fűszerek úgyis elszinezik valamelyest a végterméket, akkor már gondoltam legyen szép színe :)

whiskey98 Creative Commons License 2024.01.14 0 0 11768

Hát igen régebben akváriumi szűrőhöz való granulált aktív szenet használtam, azzal egyszerűbb volt az élet. Csak az mégse élelmiszeripari, ezért váltottam inkább a borászatira csak ez meg szétesik porrá, lehet nem kell annyira félni az akváriumitól.

Előzmény: cloaked (11744)
Fero03 Creative Commons License 2024.01.10 0 0 11767

Köszönöm,nem büdös.De nem lett jó,így kuka lett.

Előzmény: Old Salt (11766)
Old Salt Creative Commons License 2024.01.07 0 2 11766

Szaga milyen? Mert ha büdös akkor 100 % hogy félrement erjedés. Én nem rongálnám vele a főzőt. 

Üdv: o-s

Előzmény: Fero03 (11765)
Fero03 Creative Commons License 2024.01.07 0 0 11765

Sziasztok

Most elöször probáltam ki ÖM álltali szupermarket cefrét.Beleraktam mindent ami kell.Erjedés után az egész egy takonyszerü nyúlos valami lett.Szerintetek ennek ilyen állagunak kell lenni?Lefözzem vajon?

naivkezdo Creative Commons License 2024.01.04 0 0 11764

Kis hordóban hamarabb végbemegy:)

Persze nyilván nem tudunk ilyet produkálni, több okból sem.

Előzmény: öreg_néne_b (11763)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.01.04 0 0 11763

25 év önmagában sem kevés

 

Hát nem. Tavaly készítettem brandyt (azaz tölgyfával érlelt borpárlatot), de 25 évem nincs az érlelésre. :(

Előzmény: naivkezdo (11762)
naivkezdo Creative Commons License 2024.01.03 0 0 11762

Megleptem magam egy ilyennel:

Ararat Charles Aznavour Signature Blend

https://en.araratbrandy.com/range/limited/aznavour/

A 25 év önmagában sem kevés, de ebben 56, 60, 81-es évjáratokból is van valamennyi. 

Sajnos azt kell mondanom, hogy ami eddig frenetikus volt, pl vaspurakan (15 éves), nairi (20 éves), nos az ettől messze van.

Korábban ezekre gondoltam, hogy végre nem pancs, mesterkélt, de ezután az aznavour után visszakóstolva, már más a helyzet, most erre mondom ugyanezt, sőt. 

Ez annyira cseszett jó, hogy itt meg is állok, költséges időtöltés tovább nézelődni a jó brandy-cognac kínálatban. 

Előzmény: naivkezdo (11715)
Vapor53.898 Creative Commons License 2023.12.31 0 0 11761

Ehh, semmiképp se tedd, nem kell ahhoz tv-szerelőnek lenni, hogy tv-t nézz és nem kell közlekedés mérnöknek lenned, hogy autót vezesss

Előzmény: Hyuing-II (11759)
obsitos3 Creative Commons License 2023.12.31 0 0 11760

az tény,hogy ilyen direkt módon,szándékosan soha nem kerültem el az utóerjedést,biztos sokan vannak még így,érdemes ezeket a tanácsokat megfontolni,kipróbálni,így leírva-rámutatva az utóerjedés káros voltára-még soha nem láttam

Előzmény: Vapor53.898 (11758)
Hyuing-II Creative Commons License 2023.12.31 0 0 11759

Köszönöm a kimerítő válaszokat!  De most úgy érzem  be is fejeztem a próbálkozást, kémiából mindig gyenge voltam de ez úgy látom most határozottan  behozhatatlan hátrány jelent.

Vapor53.898 Creative Commons License 2023.12.30 0 0 11758

Pálinkafőzésből tudjuk, hogy a kozmaolajok bővebb termelődése akkor következik be, ha a kiinduló alapanyag olyan (gabonacefre nem ilyen), ha túl magas az erjesztési hőmérséklet, ha az erjesztést végző élesztő kozmaolaj termelése alapból magasabb (vadélesztők hajlamosabbak rá), és a legfontosabb: ha az erjesztés/cefre állás, tartogatás ideje sok. Whisky készítésnél minden jót megadnak az élesztőknek a cefrében pl. nem hidegen erjesztenek, hanem az élesztőknek ideális 20+ hőfokon, a ph-t nem viszik le, tartják 5,5 körül (ami a hőmérséklet lépcsők betartása mellett az amilázoknak is alapvetően fontos cefrézéskor) és nagyon rövid ideig erjesztenek, órákban számolják, nem napokban.

 

Ian Smiley: Making Pure Corn Whiskey c. könyvében a 62.oldalon, szabadon fordítva:

 

"Erjesztési idő

 

A bor és a sör erjesztésekor a cefre elsődleges és másodlagos erjedésen megy keresztül. Az elsődleges erjedés erőteljesen megy végbe az élesztő hozzáadása utáni első pár napban. Az elsődleges után következik a lassú és hosszú ideig tartó másodlagos erjedési szakasz. Az elsődleges szakasz csak pár napig tart, ellenben a lassabb másodlagos erjedés hetekig, bor esetében hónapokig húzódik el. Olyan cefrét, amit később desztillálni akarnak, csak az elsődleges szakaszig erjesztik. A gabona cefre erjedése kb. 72-80 óra alatt végbemegy, azután lefőzik. Ennek az az oka, hogy a másodlagos erjedés nagyon káros lenne a cefre észterprofiljára és tönkretenné a kész whiskey-t. Az elsődleges erjedés során az élesztő könnyen hozzáférhető, könnyen fermentálható cukrokat fogyaszt. Amikor az erjeszthető cukrok elfogynak, az élesztő anyagcseréje megváltozik és hozzálát az első körben erjeszthetetlen cukrok és más szerves vegyületek lebontásához és elfogyasztásához. Ez a folyamat úgy megy végbe, hogy az élesztő különböző enzimeket - mint pl. a permeáz – választ ki, ami lehetővé teszi számára a nem erjeszthető cukrok (dextrinek és poliszacharidok) feldolgozását.  Mindez megváltoztatja a cefrében a kémiai folyamatokat és olyan észtereket eredményez, amit a szerző „borzasztó észterek”-nek nevez. Ezeknek a rossz észtereknek nagyon közeli a forráspontja az alkohol-víz azeotropos eleggyel, így desztillációval nem választható el tőle, ezért átmennek a kész whiskeybe és tönkreteszik az ízét.  (...)  A rossz észterek elkerülése érdekében a cefrét azonnal desztillálni kell, amint az elsődleges erjedési szakasz főerjedése lelassul, az élesztővel való beoltás után legkésőbb 96 órával, függetlenül attól, hogy a fermentáció teljesen végbement-e."

Előzmény: Hyuing-II (11754)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.27 0 0 11757

A gyári whiskyt is hűtve szűrik palackozás előtt. 
A whisky technológiától idegen, de hasznos lehet az első főzésnél a kozmaolajfogó használata (Szőlősi szűrő).

Előzmény: obsitos3 (11755)
obsitos3 Creative Commons License 2023.12.27 0 1 11756

Bocsánat,amit le akartam írni,talán nem teljesen világos:kiszűrni csak a kicsapódott anyagot lehet,ami oldatban marad,átmegy.Tehát szűrés előtt tiszességesen lehűtve jobb eredményt kapsz.

Előzmény: obsitos3 (11755)
obsitos3 Creative Commons License 2023.12.27 0 0 11755

Mert nincs elég türelmed!Kitartóbbnak kell lenni!(-:(-:

Na kezdjük:a tudomány mai állása szerint ez a zavarosság a párlatban jelenlevő kozmaolaj kicsapódásának jele,tömény szeszben oldatban marad,ahogy csökken a töménység,növekszik az opálosodás.Ez hűtve még feltünőbb.Mit csináltál?Hígítottad a 65 %-os anyagot 43-ra,és opálos lett.Szűrted,tükrös lett.Aztán hűtötted és hígítottad egymenetben,és ismét jelentkezett az opálosság.Eleve az ajánlás szerint szűrni hűtött állapotban érdemes,de egyszerűbb már a főzés során leválasztani a kozmaolajat,ami whisky estében úgy néz ki,hogy csak egy szűk sáv az,ami KP,mondjuk 80-65 %-ig(brandy mód)Különben szűréssel jó eredményt elérni elég nehéz,megfelelő eszközök hiányában elmarad az elvárt eredmény.Gondolok itt megfelelő sűrűségű szűrőre,amin csak nyomáson lehet keresztültolni a szeszt.

Előzmény: Hyuing-II (11754)
Hyuing-II Creative Commons License 2023.12.26 0 0 11754

Jó Estét kívánok!    Szeretnék tisztázni egy dolgot a tisztelt Szakértőkkel.    Van kb.  3 liter  általam készített  whisky.  Kb.  65 fokos.  Ebből  3 decilitert deszt vízzel meghígítottam 43-44 fokra,és bezavarosodott.  Rutinosan (megszűrtem 5 mikronos papírral, gyönyörű színe lett)  És jött a kóstoló én melegnek éreztem és tettem egy jégkockát bele  amitől ismét bezavarosodott.  Ilyet bóti whisky nél nem tapasztaltam még.  Valahogy kezd a kedvem  elmenni ettől a műfajtól.  Miért lehet ez? 

elek81 Creative Commons License 2023.12.25 0 0 11753

Bocsi, a kép lemaradt, kicsit rég használtam már a feltöltést! Békes Karit! Hehe!

elek81 Creative Commons License 2023.12.25 0 0 11752

Békés, Boldog Karácsonyt kívánok nektek forumozók és egyben köszönöm  szépen a sok segítséget!

fenyooldrider Creative Commons License 2023.12.24 0 0 11751

Szia, köszi, igen azt szeretném megcsinálni, kösz az infót és a linket!

 

Előzmény: Old Salt (11748)
Old Salt Creative Commons License 2023.12.13 0 0 11750

Természetesen, különben csak a tetején cserélgetnénk a kukoricát

Előzmény: öreg_néne_b (11749)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.13 0 0 11749

Ha készítenék ilyent, akkor a friss gabonával és friss lével feltöltés után átkeverném, hogy ne maradjon az aljára bekövült rész az idők végezetéig. ;)

Előzmény: Old Salt (11748)
Old Salt Creative Commons License 2023.12.13 0 1 11748

Ha öreg Muslica savanyúcefrés malátázás nélküli recetjét készíted

( https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=121001163&t=9213468 )

akkor a levét főződ, amit leszívni kell a gabonáról, nem leönteni hogy ne keveredjen fel. Én a végén egy tésztaszűrőt nyomtam a kukoricába és abból szivtam le igy az megmarad az alján és a tetejét kell leszedni kb 2 centis elszürkült réteg és az pótolni friss kukoricával.

 

Üdv: o.s.

Előzmény: fenyooldrider (11745)
fenyooldrider Creative Commons License 2023.12.13 0 0 11747

Köszönön!

 

Előzmény: öreg_néne_b (11746)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.12 0 1 11746

Csak a levet főzöd. A használt gabona egy részét kiszeded, és frissel pótolod. 
Ez addig így megy, amíg meg nem unod, vagy bele nem fulladsz. ;)

Előzmény: fenyooldrider (11745)
fenyooldrider Creative Commons License 2023.12.12 0 0 11745

Szia, kicsit belekeveredtem a whisky cefrébe, kérlek segítsetek! A kérdésem a savanyú cefrézésre vonatkozik, mégpedig addig megvan, hogy az első az édes cefre, a második már a savanyú, a harmadik is, de itt akadtam el, a harmadik után a kukorica/árpa keveréket is kifőzzük, vagy ez megint csak a levet! Így akkor a gabona ezután is marad, de meddig?  Köszi a válaszokat előre is!

 

Előzmény: elek81 (11740)
cloaked Creative Commons License 2023.11.20 0 0 11744

Legközelebb granulátummal jobban jársz. Évekkel ezelőtt vízműves szűrőkben használt szént szereztem (nem főzök, de kaptam néha házipáleszt, amire még likőralapként is ráfért), arról használat előtt lemostam vízzel a port, és onnantól tisztán hagyta a szeszt.

 

Amikor még nem mostam le és szénporos lett, azt ülepíteni se tudtam rendesen, szürke maradt. Túl apró a por, egy része szuszpenzióban marad.

Előzmény: whiskey98 (11742)
obsitos3 Creative Commons License 2023.11.11 0 0 11743

Ne szürni próbáld,ülepítés,lefejtés az egyszerű megoldás.Ha nem elég,5 mikronos papír,de valamivel szívni vagy nyomni kell,a gravitáció kevés,nagyon lassan megy.

Előzmény: whiskey98 (11742)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!