Keresés

Részletes keresés

contributor Creative Commons License 2024.01.13 0 0 4333

Az egylapátos kenyérsütőgépemet praktikus okokból (a keverőlapátról már teljesen lejött a tapadásgátló bevonat, az üstről részben, emiatt sokáig tartott a tisztogatása egy-egy sütés után) lecseréltem egy kétlapátosra. A szokásos mennyiségekkel dolgoztam először, de egy furcsa, "szatellites" kenyér képződött így. :) Aztán rájöttem, hogy ezzel a géppel is lehet kisebb (kb. 800 g-os), normális alakú kenyeret sütni. A program vége előtt 75 perccel kiveszem a keverőlapátokat, a kenyértésztát egy szilikonlapátkával az üst egyik oldalára paskolom. Egyébként is érdemes mindig kivenni a keverőlapátokat, mert így kisebb anyaghiány lesz, illetve ilyenkor még könnyen eltávolíthatóak.

 

Tomi7711 Creative Commons License 2023.06.01 0 0 4332

Szia!

 

Köszönöm a választ! Azóta nem próbálkoztam a FI-relét leverő Orionnal (vagyis beindítottam 1x sütés módban, ment 10 percet, nem vágta le)

 

Viszont a Hauser, a nem dagasztónál azt hiszem megtaláltam hibát. Az ékszíj totál szét van benne menve, a feszességért felelős madzagok a tengelyre vannak tekeredve, azaz a motor biztosan megszorult benne valamikor. A motorban van egy hőbiztosíték, ezt kimérve szakadást tapasztaltam, valószínűleg amikor megszorult oldott ki. Sajnos eléggé szét kellett bontani, hogy hozzáférjek a hőbiztosítékhoz és szét kellett vágnom az azon a szálon lévő varnish csövet is, ennek beszerzése még folyamatban van.

Előzmény: Elektronikus (4331)
Elektronikus Creative Commons License 2023.06.01 0 1 4331

Gyenge, szakaszos fűtés már az előmelegítő, illetve kelesztő periódusban is van.

 

FI-relé érzékeny a fűtőbetét belső izzószála és a külső fémrész (fémcső) közötti átvezetésre is, esetleg a csatlakozási pontoknál lecsapódó párára.

 

Ha nincs a lakásban FI-relé, az egészet észre sem veszed valószínűleg. Noha a védővezetős rendszer attól még jelen van a lakásokban, de az szó szerinti rövidzárlatra nyomja le a kismegszakítót. Ez meg csak "kis átvezetés" volt bizonyára, talán csak egy kis pára, nem pedig a fűtőbetét belső hibája.

 

Másiknál meg kell nézni a triac lábának forrasztását, amelyik a motort indítja, egyszer nekem is elvált. Egyrészt hajlamos a hőtágulás miatt meglazulni, plusz el is mozdult, szerelés közben. Normális esetben nem gond, például hajlítunk az alkatrészen, a forrasztás attól még tartana. De ha már kilazult, bizonytalan.

Előzmény: Tomi7711 (4329)
Tomi7711 Creative Commons License 2023.04.05 0 0 4330

Ha megengedsz még egy kérdést... :)

Van egy Hauser BM 665-öm is. Ennek az a baja, hogy nem indul a motor. A fűtőszál fűt, kattog ebben is a relé, de a keverőlapátokat nem indítja.

Ez pont az ellenkezője a másiknak :D 

Előzmény: C20NE (4327)
Tomi7711 Creative Commons License 2023.04.05 0 0 4329

Elindítottam rajta egy sütést kb 6-7 percig vártam, felizzott a fűtőszál és kattog benne egy relé (gondolom a hő szabályzás így működik benne).

Most nem vágta le (legalábbis ennyi idő alatt). Lehet olyan, hogy csak bizonyos idő után "zárlatosodik"?

Amúgy amit levágott az a FI relé, nem normál biztosíték.

Előzmény: C20NE (4325)
Tomi7711 Creative Commons License 2023.04.05 0 0 4328

Köszi a gyors segítséget! 

Akkor arra indulok! 

Előzmény: C20NE (4327)
C20NE Creative Commons License 2023.04.05 0 0 4327

Ha alakra és teljesítményre stimmel beleteheted. A legtöbb gép egy alap gép átmatricázva és különböző márkanevek alatt értékesítve.

 

Az Orczy sokszor segít ha megkeresed Őket.

Előzmény: Tomi7711 (4326)
Tomi7711 Creative Commons License 2023.04.05 0 0 4326

Köszönöm szépen! 

Most gyorsban rákerestem, így kapásból nem találtam erre a típusra szűrve. De ha jól gondolom annyira nem egyedi ez, azaz valószínű, hogy másik típusé is jó lesz hozzá?

 

Előzmény: C20NE (4325)
C20NE Creative Commons License 2023.04.05 0 0 4325

Cserélj benne fűtőbetétet, valószínűleg az adta meg magát. És nézd végig nincsenek-e benne elolvadt szigeteléssel kábelek, de szerintem fűtőbetét lesz.

Előzmény: Tomi7711 (4324)
Tomi7711 Creative Commons License 2023.04.05 0 0 4324

Sziasztok!

 

Kaptam egy Orion OBMD-1401 típusú kenyérsütő gépet. Alig volt használva, szinte vadonatúj de sokat állt és az első sütéskor már az első percekben kiderült, hogy elöregedett az ékszíj benne. Dagasztás közben ledarálta és megszorult a mechanika. Rendeltem hozzá ékszíj készletet (2 db kell bele), kicseréltem. Teljesen szét kellett bontani hozzá természetesen :D

Összeraktam, elindítottam egy programot, a dagasztás, kelesztés tökéletesen lement. A sütés indulása után, kb 10 perccel az egész házban levágta a biztosítékot, tehát valamennyit ment a sütés program, az üst is forró volt. Tudta volna folytatni a programot de innentől amíg programban volt egyből levágta amikor bedugtam a konnektorba.

 

Van valakinek ötlete, hogy milyen irányban kellene elindulnom?

 

Köszönöm!  

eo.sz Creative Commons License 2023.03.03 0 0 4323

Szia, néhány megjegyzés a posztodhoz, gondolatébresztőnek. A +100 g liszt kb. 60%-os hidratációt jelent, szemben az eredeti recept 72%-os hidratációjával. Ehhez már nagyon jó minőségű lisztre (magas fehérjetartalom, sikér) van szükség, a gyengébb lisztek nem kötnek meg ennyi folyadékot. A 60-as hidratációval a gyengébb lisztek is boldogulnak. A sóról: általában 3% sót írnak a kiegyensúlyozott ízű tészta receptek (a liszt mennyiségéhez viszonyítva). Te egy picivel többet használsz most, ami az íz szempontjából ízlés dolga és persze nagyon fontos, de a só más szempontból is fontos: a mennyisége befolyásolja az élesztőgombák működését. Kevés sóval gyorsabban, több sóval lassabban dolgoznak (a túl sok konkrétan ki is nyírja az élesztőt). És miközben dolgoznak (kajálják a cukrot) széndioxid fejlődik. Nem mindegy, hogy ez milyen gyorsan történik. A túl gyors térfogat növekedés elszakíthatja a dagasztással kialakított glutén szálakat, amik a kenyérbél szerkezetéért felelnek. A tészta összezuhan. Plusz a só nedvességet is megköt, ami szintén stabilitást ad a glutén-hálónak. Szóval szerintem jó irányba változtattál a recepten. Szerintem éppen megtaláltad az ideális arányokat a lisztedhez. 

Előzmény: Elektronikus (4319)
contributor Creative Commons License 2023.02.08 0 0 4322

Ez is céklás kenyér, de most a fagyasztóból vettem ki a reszelt céklát, ami levet engedett, ettől pedig "pironkodóvá" vált a kenyér:

 

Előzmény: contributor (4316)
budai10 Creative Commons License 2023.01.23 0 0 4321

Kipróbáltam a videóban szereplő receptet kenyérsütőgépben. BL55 lisztel igaz burgonya nélkül de így is magas 78% hidratáció érhető el.

Zsírral készítettem, nekem nagyon bejött, a plusz vízmennyiség miatt másnap is jó volt az állaga és az íze.

https://www.youtube.com/watch?v=WE_q_hqq8tg

Elektronikus Creative Commons License 2023.01.04 0 0 4320

Most látom, nem jól fogalmaztam, tehát pontosítva:

 

Első három programnál 20 / 40 / 25 perc kelesztés alatt beindulnak a biológiai folyamatok, amibe gép belezavar 15 / 22 / 20 perc dagasztással és utána enged ismét pihenni, kelni. A kenyér ettől még elkészül, de nem olyan jó, szerintem.

Az Édes (5) program viszont 10 perc dagasztás után csak 5 percig keleszt, ezalatt még nem nagyon indulnak be a folyamatok. Utána következik a második dagasztás.

Előzmény: Elektronikus (4319)
Elektronikus Creative Commons License 2023.01.04 0 0 4319

Kihagyásokkal, de régóta használtam a HM-1000 gépet, csak utóbbi időben jöttem rá, hogy az 5. édes program sokkal jobb a normál kenyérhez, mint az első három.

Az első három program két kelesztés között 15-20 percre is beledagaszt, így a kelesztés folyamatába belezavar szerintem. Az Édes (5) programnál viszont percekben:

10 dagaszt
5 pihentet
20 dagaszt
85 keleszt

Megfelelő puhaság érdekében most már étolajat is használok:

600 g BL55 liszt
360 g langyosra melegített víz (reverz ozmózis, tisztított)
40 g napraforgó étolaj
20 g jódozott vákuum só
1 tasak / 7 g instant élesztő

A kenyér szándékosan sós, így lesz finom íze, ezt nyilván nem mindenki tolerálja, ami már egyéni dolog. Viszont én úgy vettem észre, a kelesztés minőségét, kenyér állagát is javíthatja a több só (jobban dolgozik az élesztő?). Meg az sem teljesen mindegy, milyen só, milyen víz, ezért jelöltem azt is.

 

500-ról 600 g lisztre emeltem mostanában, mert több kenyér fogyott, illetve így jobban kitölti a sütőformát, most is majdnem a felső peremig emelkedett. De általában ez a stabil szint és horpadás nélkül, mióta így csinálom.

 

Sütés hőfokát levettem Light szintre, így fehérebb és puhább a kenyér. Mivel két ilyen gépem is van (szerelési, illetve pótalkatrész céljára), itt azt vettem észre, hogy az egyik gép elektronikája magasabb hőfokra szabályoz, jobban pirít, ami nem jó (kesernyésebb réteget adhat és szárazabb kenyeret), ezért is érdemes lejjebb venni, ha ilyen gond adódik.

 

Programtábla

contributor Creative Commons License 2022.12.18 0 0 4318

Most tökmagos kenyeret sütöttem félbarna kenyérlisztből, egy kevés főtt krumplival kiegészítve. Kb. 33 g tökmagot használtam fel hozzá (pár szemet egészben a tetejére, a többit felaprítva a tésztába). 100 g-os kiszerelésben lehetett kedvező áron hántolt tökmagot kapni, ennek az 1/3-a ment tehát bele.

 

Elektronikus Creative Commons License 2022.12.12 0 0 4317

Clatronic BBA 2450 ugyanaz, ha jól látom. De ezeket több néven is forgalmazzák.

 

Előzmény: Misimokus11 (4313)
contributor Creative Commons License 2022.12.09 0 0 4316

Most céklás kenyér készült. A recept azonos, kivéve, hogy csak kenyérlisztet használtam  hozzá (zabpehely most is ment bele), ill. a cékla magasabb víztartalma miatt a hozzáadott víz mennyiségét csökkentettem.

 

Előzmény: contributor (4314)
budai10 Creative Commons License 2022.11.15 0 0 4315

Hauser kenyérsütőben előkészítve de mert nem süti olyanra a kenyeret amilyenre szeretném, gáztűzhely helyett kipróbáltam cserépkályhában, hogy milyen lesz. :)

Burgonyás kenyér:

500g liszt

100g főtt tört burgonya

300ml víz

1 evőkanál olaj

12,5g normál élesztő

Só 2% 10-12g burgonyától függ, hogy sós vízben volt e főzve...

 

775g-os kenyér lett.

contributor Creative Commons License 2022.11.09 0 0 4314

Sárgarépás kenyeret sütöttem: 1,5 pohár kenyérliszt, 0,5 pohár teljes kiörlésű búzaliszt, 1 pohár finomliszt, 1 tk só, 1 pohár víz, 10 g élesztő, 3 ek reszelt sárgarépa, 1 ek zabpehely, 2 ek étolaj.

 

Misimokus11 Creative Commons License 2022.10.09 0 0 4313

Sziasztok!

Euró gold eg 30001 hez keresek használati utasítást.

 

.ETNA. Creative Commons License 2022.07.01 0 0 4312

Nagyon szép lett és köszi a receptet :-)

Előzmény: xlabor (4309)
.ETNA. Creative Commons License 2022.07.01 0 0 4311

Ó, ezek de guszták !!

 

Mostanában pékségből szoktunk jó minőségű, finom (jó drága) kenyeret venni, de ha az eddigi ütemben emelkedik a kenyér ára, a következő beruházásunk egy Panasonic lesz, mert ilyen kenyeret én is szeretnék :-)

 

Egyébként nemcsak a pizzatésztát, hanem a zsemlét is a kenyérsütőnkben szoktam megdagasztani, aztán táblán formázás, majd sütőben sütés következik. A karácsonyi fűszeres - már itt is többször említett - zsemlénknek már komoly hagyománya van, 24-én az ünnepi reggelihez megterített asztalon már mindig ott van a házi zsemle is a tejszínhabos kakaó, házi lekvár és stb., stb. ...mellett :-)

Előzmény: eo.sz (4307)
.ETNA. Creative Commons License 2022.07.01 0 0 4310

A "semmi köze"-t kicsit erősnek érzem, de úgy nagyjából ... ja, igen :-))

Előzmény: MZ/Y (4304)
xlabor Creative Commons License 2022.06.26 0 0 4309

Közben megvásároltam a Panasonic gépét, csak párat sütöttem vele, de lehet élvezetes kenyeret csak kovásszal (élesztő hozzáadása nélkül) sütni.

Az alábbi kenyerem receptje:

100 gr 90% hidratáltságú tk. tönköly kovász

160 gr tk búzaliszt

40 gr tk rozsliszt

50 gr világos tönkebúza

40 gr világos alakor

110 gr bl80 búzaliszt

8 gr só

240 ml víz

1 tk méz

Külön kovász dagasztás, majd összesen bő 4 óra kelesztés és bemetszés, majd 1 óra 8 perc sütés volt. Még egy picit lehet, hogy kelesztem legközelebb, továbbá a hűtős éjszakai kelesztés is ki szeretném majd próbálni.

 


MZ/Y Creative Commons License 2022.06.17 0 0 4308

Mi most egy gőzös sütőtt vettünk, úgyhogy az ott sült kenyeret kell jól megcsinálni. :) 

eo.sz Creative Commons License 2022.06.17 0 0 4307

Igen. Finom kenyér, időzítés, a Panasonic Croustinában ropogós héj - ez a gyengénk - és buci forma :) Plusz még, ahogy .ETNA., mindent ezzel dagasztunk, kelesztünk, a buktától a pizzáig. Volt "Aldis" kenyérsütőm is, jól szolgált, de inkább csak dagasztásra. A Pana drágább, ez kétségtelen, de a minőségi különbség zongorázható. A miénk 3 éves SD-ZP2000WXE  Pl. a burgonyás-hagymás kenyerem, komolyan mondom, hogy finomabb, mint a Buci pékségé (az van a szomszédban), pedig ők is jók. De nagyüzem, használnak adalékokat én meg nem. Aztán mazsolás-diós kalács, alap kenyér, mind a Croustinából. Teljesen elégedett vagyok a gép és a termékek minőségével.

 

 

Előzmény: MZ/Y (4306)
MZ/Y Creative Commons License 2022.06.17 0 0 4306

Nyilván megvan az előnye a gépnek, csak nem ugyanaz az eredmény azért.

És ugye a Te géped nem a hagyományos élére állított "tégla" edényes, ahogy látom. Nekem olyan volt, arról volt tapasztalatom.

 

Pontosabban még meg is van, működik is, csak úgy rágyógyultak a lapátok a tengelyre, hogy képtelenség letépni is. Csavarlazítóval, egyébbel meg nem próbáltam, mert utána furcsa lehet a kenyér benne. :)

Előzmény: eo.sz (4305)
eo.sz Creative Commons License 2022.06.17 0 0 4305

Igaz, ezzel nem lehet vitatkozni :)
De tessék, itt van egy mai 60 dkg-os buci a Croustinából. Éjszaka készült, időzítéssel, lényegében nulla munkával.

Ez meg egy sok munkával, hajtogatás, pihentetés, stb. készült kovászos kenyér, sütőben, vaslábasban.

Utóbbi tökéletes ízű, állagú, egy tízes skálán tízes. A Croustina meg kb. 8. Nekem tökéletesen megfelel.

Előzmény: MZ/Y (4304)
MZ/Y Creative Commons License 2022.06.16 -1 0 4304

Szerintem igazából semmi köze a kenyérsütőben készült kenyérnek a sütőben sülthöz. :) Bár végül is csak a héja meg a bele más. :)

Előzmény: B.tibor1 (4297)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!