Keresés

Részletes keresés

csoer Creative Commons License 1 órája 0 1 90516

Nagyon látványosan beindult a víz tisztulása.

Igaz, a nyomásszűrő beüzemelése előtt még komplex tókezelést csináltam,  és tótőzeget és új adag zeolitot raktam be. 

 

55judit Creative Commons License 20 órája 0 0 90515

👍

Előzmény: RJancsi (90514)
RJancsi Creative Commons License 20 órája 0 0 90514

Különösen jól működik Tóth Gabi és Azahriah CD-vel. Még a vakond is kiköltözik a kertből.  :D:D:D

Előzmény: 55judit (90513)
55judit Creative Commons License 24 órája 0 0 90513

Tökéletes madárriasztó, tanúsíthatom! Én az eper ágyásnál és a fügénél alkalmazom.

Előzmény: csoer (90512)
csoer Creative Commons License 24 órája 0 0 90512

Nekem is volt a fajtájával tapasztalatom, közel egy hétig a halaim eltűntek, a fenéken rejtőztek.

Valahol olvastam egy tippet és nekem teljesen bevált. Többet nem jött és honnan tudom? be van kamerázva a kert.

A lényeg egy meghajlított bambuszon lógattam 2-3 CD lemezt, úgy hogy a szellő is tudja forgatni.

Előzmény: Bumburnyák (90510)
RJancsi Creative Commons License 1 napja 0 0 90511

Ha a halaidat eteted, ahhoz vannak szoktatva, hogy bármi mozgást látnak a felszínen odamenjenek  a kaja reményében. Így a gémnek vadászni se nagyon kellett, a halak szinte beleúsztak a csőrébe.  :( Esélyes, hogy sok halat megevett. A többi meg előbb-utóbb észbekapott, hogy a kajálásnak a rossz oldalán vannak, és megpróbáltak elbújni. Az sincs kizárva, hogy a gém visszajött potyázni csak épp nem vetted észre. Ha nem túl nagy a tó, átmenetileg lefedheted kertészeti hálóval ami megakadályozza a további halfogyást. 

Előzmény: Bumburnyák (90510)
Bumburnyák Creative Commons License 1 napja 0 0 90510

..pár nappal ezelőtt megjelent kis tavamnál egy szürke gém, nem tudom mennyit egerészett ott, amikor észrevett, elszállt..de azóta nem látom a halaimat, pedig, igaz nem nagyok, de biztos volt vagy hetven-nyolcvan, és amikor kaját vittem neki, pezsgett a víz, úgy zabáltak, most 4-5 napja elő sem bújtak, látok pár darabot a mélyben úszkálni, de a csapat sehol..

 

..elképzelhető, hogy a szürke gém kiette a javát, a többi meg sokkot kapott..?

 

..eddig ilyen madár sosem jött a kis tóhoz..

RJancsi Creative Commons License 1 napja 0 0 90509

3-4 centis fonalas alga nálam is van, gyakorlatilag a teljes parti medret egybefüggően takarja. Nem bántom, szép zöld, jobban néz ki mint a csupasz tófólia. :) Lehet, hogy csupa LBMTQ békám van, mert ebihal (de még petecsomó) sincs egy darab sem. :(

 

Előzmény: 55judit (90508)
55judit Creative Commons License 1 napja 0 0 90508

Én még nem raktam be tőzeg/szalmát, mert  nálam is tiszta a víz. Lehetséges hogy a túlszaporodott hínár az oka. De tetszik így is. A széleknél viszont sok a fonalas alga, de még nem szedek ki belőle mert az ebihalak azon tanyáznak és féltem őket.

 

A beteg halam elpusztult, a többi nagyon jól van. Volt ívás, de még nem láttam pici halakat. Bár tiszta a víz, de most a sok hínár miatt nem látok le az aljára.

Előzmény: RJancsi (90507)
RJancsi Creative Commons License 2 napja 0 0 90507

Nem vegyszer, inkább biológiai segítség, én minden évben tavasszal belógatok egy újabb zsák tőzeg/szalma keveréket a tóba. Állítólag nagyon jó algapusztító, és tényleg nincs különösebb problémám velük. Idén (lehet, hogy elkiabálom) teljesen elmaradt az algavirágzás, teljesen tiszta a víz. 1,5 méter mélyre simán lelátni. 

Előzmény: PistiBeni (90503)
RJancsi Creative Commons License 2 napja 0 0 90506

A fotót nézve darabra sok, méretét tekintve kevés a növény. Mást nem is várhatunk egy friss telepítésnél. Ki kell várni míg megnőnek. 

Előzmény: PistiBeni (90502)
Jahno Creative Commons License 2 napja 0 0 90505

Jövőre jobb lesz. Kosárból szedd ki a gazt nyugodtan, akkor jobban terjed.

Előzmény: PistiBeni (90502)
tucsok13 Creative Commons License 2 napja 0 0 90504

Adj neki egy kis időt.. és még ezt ajánlom: https://greenman.hu/product/greenman-pond/

Előzmény: PistiBeni (90503)
PistiBeni Creative Commons License 2 napja 0 0 90503

Csak annyira legyen tisztább, hogy a halakat tudjam nézni kézben tartott ászokkal és nem kólával. 😏

Előzmény: RJancsi (90501)
PistiBeni Creative Commons License 2 napja 0 0 90502

A kép. 

 

RJancsi Creative Commons License 2 napja 0 0 90501

Ennyi növény és relatív kevés hal jó aránynak tűnik. Továbbra is azt mondom, hogy türelem, idővel (két-három hét) magától javulhat a helyzet. Úgy látom nem rég regisztráltál (mindenki így kezdte). Itt a tavas fórumon sokan hisznek az algák elleni etilalkoholos kezelésben. A lényeg, hogy nyugalmas délután/este ülj ki a tó partjára a kedvenc italoddal (remélem nem a cola). Meg fogod látni, idővel már nem is annyira zavaró az a kis alga. Társaságban még jobban működik. :)

Előzmény: PistiBeni (90500)
PistiBeni Creative Commons License 2 napja 0 0 90500

Kösz az eddigi hozzászolásokat. A növények vese alakúban és 30x30 cm - kosarakban vannak. Alangfű,  hídőr, nőszirom, süllőhínár. A hordóból a víz szépen csobogva esik a tóba, sok buborékot létrehozva. A halak néha falatoznak is belőle. A nap jelenleg 11 órától 17 óráig éri a tavat. Előtte utána teljes árnyékban van. Képet is csatolok rövidesen.

Előzmény: RJancsi (90499)
RJancsi Creative Commons License 2 napja 0 0 90499

Esetleg egy fotót berakhatnál, hogy lássuk milyenek a körülmények. Kap-e árnyékot a tó vagy kint van a tűző napon? 

Előzmény: PistiBeni (90497)
RJancsi Creative Commons License 2 napja 0 0 90498

Két hét alatt sok minden történhet (pl. a napsütés hatására elszaporodik az alga), de még biztos nem áll be a biológiai egyensúly. Légy türelmes, és ameddig nem lesz érezhetően büdös a víz hagyd, hogy a természet tegye a dolgát. Semmiképp ne állj neki vegyszerekkel javítani a helyzeten, mert az csak tüneti kezelés, az alapvető problémát nem szünteti meg csak a következményt. Egy levegőztetőt még beüzemelnék, hogy oxigénnel dúsítsam a vizet, de mást egyenlőre nem csinálnék. Ha csak simán visszaereszted a szűrőhordóból a vizet, tedd ezt minél magasabbról csobogtatva, az is javítja az oxigén háztartást. Esetleg vegyél egy adag "indító" baktérium kultúrát, ami segít a szűrőben a "jó" bacik elszaporodásában. A 10 ültetőcserép jól hangik, de mekkorák a cserepek és mennyi/milyen növény van bennük? 10 szál nád még nem nádas. :)

Előzmény: PistiBeni (90497)
PistiBeni Creative Commons License 2 napja 0 0 90497

Sziasztok!

 

Adott egy új, két hetes kerti tó, kb 3,5 m3, 10 ültetőkosárnyi növénnyel és 4 db aranyhallal. Házi hordós szűrés forgatja a vizet. A növényeket erre a célra szolgálo földbe ültettem, hálóval az alján, kaviccsal a tetején.  A vizem mostanra teljesen bebarnúlt.  Fog magától tisztúlni a növények miatt?

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 3 napja 0 0 90496

Nagyon elég. A hivatalos (nemzeti :-)) fagyhatár 80 cm. Ez azt jelenti, hogy 40 cm-nél, de inkább 30 cm-nél vastagabb jég elképzelhetetlen a víz fizikai tulajdonságai miatt a mi éghajlatunkon még kitartó -10 fok alatti hőmérsékletnél is. Ráadásul melegedünk.

Előzmény: kaposznyak (90491)
RJancsi Creative Commons License 3 napja 0 0 90495

Túlzásnak nem túlzás, ha van hely, idő/szándék, anyagiak. De nem feltétlen szükséges. :)

Előzmény: kaposznyak (90493)
Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 90494

Nekem a 1.5 méternél mélyebből is hamar 1 méternél kisebb lett, mert iszap, növények, vízszint is csökkent.

Előzmény: kaposznyak (90493)
kaposznyak Creative Commons License 3 napja 0 0 90493

Köszönöm, 1 m mélyet biztosan kiásokk, de pár helyen 1,5 m ajánlott mélységet írnak, ami kissé túlzásnak tűnik...

Előzmény: RJancsi (90492)
RJancsi Creative Commons License 3 napja 0 1 90492

Inkább aza fontos, hogy ne fagyjon be fenékig a tó, azaz vízben teleljenek a halak. A jégbe fagyást nem jól tolerálják. :) 

Ha ilyen enyhe telek lesznek mint az elmúlt években, akár fél méter víz is elég lehet. De ha pár napig -10 -20 °C lesz éjszakánként, akkor nem árt minél mélyebb telelőhely. A másik ami fontos, hogy hidegebb teleken se alakuljon ki összefüggő jég a tavon, mindig legyen szabad vízfelület, "lék". Ezt legegyszerűbben egy kis buborékoltatóval lehet megoldani. Ez nem csak a léket tartja szabadon, de növeli a víz oldott oxigén tartalmát ami aktív növények híján másképp nemigen pótolható. 

Előzmény: kaposznyak (90491)
kaposznyak Creative Commons License 3 napja 0 0 90491

Köszönöm a választ!

Valóban kell az 1,2-1,5 m mélység az átteleléshez?

Előzmény: RJancsi (90490)
RJancsi Creative Commons License 4 napja 0 0 90490

Nekünk csak aranyhalaink vannak. Elég látványosak, van sima és fátyolos farkú, egyszínű és fehér foltos is. Igénytelenek, nem feltétlen kell etetni sem őket. A koival ellentétben nem túrják ki a növényeket. Másfél köbibe 10-15-nél többet nem javaslok, elég szaporák ha jól érzik magukat.

Előzmény: kaposznyak (90489)
kaposznyak Creative Commons License 4 napja 0 0 90489

Sziasztok.

 

Kb. 1,5 köbméteres kis tóba milyen és mennyi halat ajánlanátok? Nyomásszűrőt vennék hozzá, mondjuk ilyesmi kategóriát. https://www.koi-farm.hu/sunsun-cpa-10000-nyomasszuro

Köszi!

Dezodoros Ede Creative Commons License 2024.04.24 0 0 90488

Persze,kipróbált kifejlesztett technika a gyári szűrő...meg aztán nem is kell vele barkácsolni.

Előzmény: csoer (90487)
csoer Creative Commons License 2024.04.23 0 0 90487

Köszönöm szépen.

Huszon valahány évvel ezelőtt nem akartam ilyenekre pénzt költeni, ezért nagy nehezen közel 80 literes hordóban összeállítottam egy nyomásszűrőt.

Jól működött mostanáig. Már csak egy uv-c érdekelt volna, hogy tudom hozzá társítani.

Aztán egyik nap azt vettem észre, a vízszint több mint egyharmaddal csökkent.

Nekiálltam körben a földet kibontani, keresve a hibát, elfolyást.

Aztán csak mérgelődve odamentem a szűrőhordóhoz és legnagyobb örömömre vígan spriccelve folyt a víz.

Na akkor döntöttem el, nem tákolok, hanem vennem kell egy "gyári" nyomásszűrőt, uv-c -el.

Végül nem bántam meg.

 

Előzmény: Dezodoros Ede (90486)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!