Keresés

Részletes keresés

gold71 Creative Commons License 2023.12.04 0 0 19190

Sziasztok,

 

Nincs tapasztalatom sajt készítésében.Egy próbálkozásba kezdtem langyos tejbe alaposan elkevertem gorgonzolát,szobahőmérsékleten hagyom megaludni,a savó már válik ki belőle.Lehet így sajtot késziteni ?

Balage-81 Creative Commons License 2023.06.10 0 0 19189

Sziasztok!

 

Két pohár június 8-i lejáratú tejföl volt a hűtőmben. Az egyik épp elfogyott, kibontottam a másikat és tiszta túrós volt! Hogy lehet ez? Hozzáért a hűtő hátoldalához?

Nem akarom kidobni. Lehet csinálni belőle túrót? Mondjuk, ha teszek bele egy evőkanál ecetet és leszűröm róla a savót.

Kosbor80 Creative Commons License 2023.03.20 0 0 19188

Kedves Csoporttagok! Még csak néhányszor csináltam sajtot, es most kétszer is úgy jártam, hogy érlelés alatt felpuffadt a sajt, kellemetlen szinte alkoholos szagú. Egyébként az állaga jó lenne. Ez vajsavas puffadás lenne? Lizozimot használtam hozzá, de nem vol a tej hőkezelve. A hőkezelés segített volna? Vagy a préselésnél rontottam el valamit? Segitsen aki tapasztaltabb ebben!! 

reg1000 Creative Commons License 2022.08.24 0 0 19187

Üdv!

Telemea sajtot szeretnék készíteni.

Tudna valaki receptet adni hozzá?

laca1313 Creative Commons License 2022.05.03 0 0 19186

Sajtosok sziasztok!

Már kétszer csináltam sajtot, de eddig nem vagyok megelégedve a végeredménnyel. Első alkalommal sima 3.5%-os sima bolti tejjel csináltam, de száraz és sós lett. Második alkalommal boltban kapható házi tejjel, ami ténylegesen is zsíros volt, mert az üvegből kiöntésnél egybeállva jött ki a tejszín/tejzsír. Ám ezzel a tejjel is hasonló eredményre jutottam. Száraz, töredező sajtot kaptam. Gouda kultúrát használtam, aminek meg is jelent a kellemes sajt íze, de valamiért száraz és törékeny lett négy hét érlelés után is. Az a gyanúm, hogy a sófürdő lesz a ludas, mert bár a megadott időt (kilónként hat óra) én leosztottam az én mennyiségemhez és a félkilós sajt három órát állt a 20%-os sólében, száraz és sós végeredményt kaptam. Még úgy is, hogy a második adagot már sajtviaszos bevonattal érleltem. De az sem kizárt, hogy a sajthűtőm hőmérséklete se éppen a megfelelő, bár igyekeztem az ajánlottakat betartani, a 12-14°c és 85% páratartalommal.

Mi lehet a probléma?

Cichlid15 Creative Commons License 2021.09.16 0 0 19185

Ha csak pusztán a fázisokra vagy kíváncsi (ettől még nem fogod tudni megcsinálni)

 

- ha úgy döntesz akkor hőkezelés (pasztőr: gyors, tartós....stb)

- előérlelés

- beoltás

- Alvasztás

- alvadék felvágás

- elősajtolás

- utósajtolás

- formába rakás

- préselés

- szikkasztás

- sózás (sajttól függően ez utóbbi lehet fordított sorrendben is)

- érlelés (ha olyan a sajt)

 

Aztán ha épp olyan a sajt, akkor lehet "mosni" is kell...Szóval ez nem ilyen egyszerű. Javaslok, szakkönyveket pl. Tejipari Technológiák I-II

Vagy szakképzés...

Előzmény: enkidux (19183)
Cichlid15 Creative Commons License 2021.09.16 0 0 19184

Ha ezt a fórumot visszaolvasod, jópár eljárás technológiai leírást talász. Aztán webshopok oldalain is fogsz találni leírásokat.

Sajtonként elég különböző technológiák vannak, attól függően, lágy, vagy félkemény, kemény, friss vagy érlelt sajtot akarsz e és milyen tejből..

Előzmény: enkidux (19183)
enkidux Creative Commons License 2021.08.08 0 0 19183

Sziasztok! Teljesen kezdőként, valaki le tudná nekem írni vázlatosan, hogy a sajátkészítésnek mik a fázisai? Készítéskor elég az oltó enzim, vagy kell előtte az a vajkultúra, vagy mi a neve? Sok helyen ezt olvastam, de nem értem az miért kell. Köszönöm.

Laura N. Creative Commons License 2021.03.20 0 0 19182

Szia!

Az első és legfontosabb, a sajt nem romlik, csak át alakul, napról-napra. A 12%-os sólé nem megfelelő egy sajthoz. 20%-os az ideális, tehát ez is okozhatja, hogy nem szikadtt le teljesen, később nyálkásodhat. Illetve ennél a sajtnál eredetileg porsózás van.

Előzmény: jack3d (19181)
jack3d Creative Commons License 2021.03.17 0 0 19181

Valaki jártas camambert sajt készítésben ? Szikkasztottam 24 órát de kicsit ragadósnak érzem a külsejét. Mit csináljak vele ? Menjen érlelni vagy mit tegyek ? 20 dekásak a sajtok voltak 12% os sófürdőben kb 180 percet. Előtte 24 órát csöpögtek. Félek hogy ja érlelő dobozba rakom akkor megromlik :-/

 

elefada Creative Commons License 2021.02.17 0 0 19180

Szívesen! Finom sajtokat!

Előzmény: jack3d (19179)
jack3d Creative Commons License 2021.02.14 0 0 19179

Jaj de jó nagyon köszönöm ! Hálás vagyok hogy segítettél. Remélem sikerülni fog már érlelődik a sajt. Már csak türelem kell ! Szép napot kívánok ! 

Előzmény: elefada (19178)
elefada Creative Commons License 2021.02.14 0 0 19178

A hűtöben lassabban érik a sajt, nyugodtan hagyhatod 6 hétig is. Lényeg, hogy forgasd, s egy,két réteget tegyél még közbe rá.

Nyáron sajtkészítés: 

1.préselés alattnem gond a meleg, söt, követelmény, mert csak melegben tud a sajt kisavanyodni.

2.hütsd le hütöben a sólét, kb 14 fokra, ugy tedd bele a sajtot

3.szikkasztás: nem az idö a lényeg, hanem hogy száraz legyen a kéreg. Megoldás:  szobahön ventilátorozás.

Jó sajtolást!

Előzmény: jack3d (19177)
jack3d Creative Commons License 2021.02.13 0 0 19177

Sziasztok ! 

Nagyon sok helyen kerestem már de igazán sehol nem kaptam választ a kérdésemre konkrétan . Csináltam trapista sajtot most már abban a fázisban vagyok hogy rá kentem 2 réteg sajt bevonó viaszt mert sajnos nem tudom biztosítani a körülményeket a sajt érleléséhez. Szóval a kérdésem az lenne hogy a hűtőben a felső polcon 8-10 fokon 4 hétig fog érlelődni a sajtom ? Vagy tönkre fog menni ? Vagy esetleg nem 4 hétig kell érlelni a hőfok miatt hanem 6 ? 

A másik kérdésem az lenne hogy a nyári melegre gondolva hogy kell sajtot csinálni ? Addig oké hogy feldolgozom a tejet hőkezelem lehutom lizozim enzim és sajt kultúra utána beoltom. De mikor el jön a8-10 óra preseles és nagyon meleg van nem lesz baja ? Panelban lakom itt elég meleg van . Utána a só fürdő 14-16 fokon történjen ... Azt hogyan ? Utána 2-3 nap szikkasztás 22 fokon de annál több van a panelban . Hol szikkasszam 2-3 napig ? Legyszi segítsetek. Nagyon szépen köszönöm . 

2long Creative Commons License 2020.09.16 0 0 19176

Köszönöm szépen!

Előzmény: Cichlid15 (19175)
Cichlid15 Creative Commons License 2020.09.09 0 0 19175

Alpesi sajtok között fogsz találni ilyeneket. Pl. gruyere, de a franciák között is lesz jó pár. Olasz toszkán friss pecorino is elég karakteres, a 3 hónapos érlelésű. A 6 hónapos érlelésű már inkább reszelni jó...

Előzmény: 2long (19174)
2long Creative Commons License 2020.09.09 0 0 19174

Sziasztok!

Tudnátok segíteni?

Olyan sajtokat (márka,fajta) keresek amiknek intenzív íze van,

Egyedül a fokhagymásat nem tudom megenni.

A camembert külső része intenzív,a belseje íztelen.

Cichlid15 Creative Commons License 2020.09.07 0 0 19173

A sajtsziget.hu webáruházról tud bárki bármit? Olyan mintha halott lenne. Nem reagálnék se üzenetre se mailre.

Cichlid15 Creative Commons License 2020.08.23 0 0 19172

Más: tud valaki hol tudnék jó minőségű juhtejet szerezni Pest Megyében vagy Pesthez közelben?

köszönöm

Cichlid15 Creative Commons License 2020.08.23 0 0 19171

Köszönöm szépen!

18 fokot ír a recept egyértelműen az előérlelési szakaszban. 3 nap után van csak egyetlen brevis átmosás, utána a 7. és 10. napon sima sóoldatos átmosást, majd a 14. napon. Addig dobozban tartrást 18 fokon ír. a 14. napi átmosás után szintén dobozban 4 hét érlelést ír 5 fokon.

A sajttejbe is tettem egy kis brevit, de minimálisat írt a recept.

Hát majd kiderül mi lesz belőle.:)

Előzmény: elefada (19170)
elefada Creative Commons License 2020.08.22 0 0 19170

Nem ismerem azt a sajtot, azt viszont tudom, 18 fok sok a brevinek, itt már az élesztök bedolgozhatnak, s ez nem kívánatos.

Nekem gyanus a 3nap utáni fehérpenész, inkább azt gyanítom a papirtörlö ragadt rá. Ha ez, ha az, a sooldatos lemosással ugyis eltávolítod., hiszen az a cél a lemosással, hogy ami nem oda való, az eltünjön.

Elsö átmosásnál, mindkét oldalt mosod a brevivel, majd szárazra törülöd. Másodszori és a következö kezelésnél elöször fordítasz, scsak a felsö felit és odalát kened, ezt hagyod nedvesen. Fontos, amelyík pldalra fordítasz, az száraz legyen. Levegö nagyon fontos a brevinek, meg persze a pára is. Én megoldásom nedves pelenkával fedem a doboz tetejét :-)

 

Előzmény: Cichlid15 (19168)
Cichlid15 Creative Commons License 2020.08.22 0 0 19169

A kép lemaradt, szóval így néz ki. A formáját ne nézzétek mivel a dobozban deformálódott kicsit, hogy megdöntve fér csak a borhűtőbe.

 

Cichlid15 Creative Commons License 2020.08.22 0 0 19168

Sziasztok,

2 kérdésben kérném a segítségeteket. egy Port Salut sajtot készítek egy amerikai oldal receptje alapján:

 

1. A sófürdő után a sajtot egy dobozba kell tenni egy kis nedves papírtörlő társaságában 14 napra 18 fokra. Naponta forgatom a sajtot a dobozban. Most a harmadik napon a recept szerint egy átmosást kell csinálni egy sóoldattal, amibe brevibaktériumot teszünk. Ahogy elővettem a sajtot a szabadon lévő felszínén fehér penész jelent meg. Ez normális vagy én cssztem el valamit? Lásd mellékelt képet.

 

2. A sóoldatos átmosások után a sajtot nedvesen tesszük vissza érlelni vagy le kell szárazra törölni papírtörölközövel?

 

előre is köszönöm

üdv

Gábor

Cichlid15 Creative Commons License 2020.08.15 0 0 19167

Köszi szépen, megtaláltam és már be is fizettem! :)

Előzmény: elefada (19166)
elefada Creative Commons License 2020.08.10 0 0 19166

Azt a tájékoztatást kaptam, a Fókusznál most indult, kérdezz rá, becsatlakozhatsz-e.

 

Előzmény: Cichlid15 (19165)
Cichlid15 Creative Commons License 2020.08.05 0 0 19165

sziasztok, tud valaki információt okj sajtkészítő tanfolyamról ami el is indul még idén? Január 1-től kiveszik a képzési jegyzékből, tehát még idén kellene megcsinálni. A Magiszterhez jelentkeztem, de a tegnapi nap folyamán írtak egy emailt hogy a járványhelyzetre való tekintettetl, ők nem indítják el a tanfolyamot.

Valakinek van infója, hol lehetne jelentkezni?

portos150 Creative Commons License 2020.07.22 0 0 19164

A kedvedért egy kicsit utánanéztem, hogy nem beszélek e nagy hülyeséget: Az élelmiszertartósítás elméleti alapjai szerint:

" a mikrobák túlnyomó többsége neutrofil, vagyis semlegeshez közeli Ph (7-es) közeli értéken érzi jól magát. "

Az iparban ezért használnak savanyúságot szabályozó anyagokat (aszkorbinsav, citromsav, foszforsav)

Hál'stennek a sajt ezt saját maga elintézi.

Előzmény: portos150 (19163)
portos150 Creative Commons License 2020.07.22 0 0 19163

Nem vagyok vagyok végzett szakember, de mint gyakorlott sajtkészítő Te is pontosan tudod,  hogy a kisavanyítás, vagyis az alacsonyra vitt Ph öl ki egy csomó káros baktériumot... és teszi a sajtot eltarthatóvá...

Hogy jelenlegi példát is hozzak ezért találták ki agyatlan barmok hogy ha sok vizet iszol, akkor nem kapod el a koronavírust. ... ami akár igaz is lehetne, mert a gyomorsav semlegesíti a vírust.... (csak éppen nem tudsz annyi vizet olyan folyamatosan meginni, hogy minden vírus a gyomorba kerüljön)

:-)

 

Előzmény: Pap Pali (19162)
Pap Pali Creative Commons License 2020.07.21 0 0 19162

Ezt kifejtenéd pontosan, mármint, hogy a lesavanyításnak mi köze van hozzá?

Köszönöm!

Előzmény: portos150 (19161)
portos150 Creative Commons License 2020.07.20 0 0 19161

Úgy, hogy kisavanyítod a sajtot... csak nyers tejjel megy át....

 

Előzmény: dodimilu13 (19159)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!