Keresés

Részletes keresés

kavicsos1964 Creative Commons License 5 órája 0 0 41186

Érdekes ilyet még sose láttam a rahedli könyveimben ! Ez lehet a magyarázata hogy nálam nem nagyon van ilyen tünet ,szinte sosincs olyan sokáig nedves levélzet ahogy ez írja ,főleg tavasszal felénk már évtizedek óta porszáraz minden tavasszal !

Előzmény: zoli1437 (41176)
Vlaca30 Creative Commons License 6 órája 0 0 41185
Vlaca30 Creative Commons License 10 órája -1 0 41184

Egyik kollégám említette hogy már látott. Valahol már nem emlékszem hol halottam, hogy borsó nagyságnál kell megkezdeni permetezni.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (41182)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 11 órája 0 0 41183

Na ja, kb ezt írtam.

Előzmény: zoli1437 (41176)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 11 órája 0 1 41182

NINCS! Nehogy elkezdjél rá permetezni! Még be van fagyva a seggük a föld alatt...

 

Május végéig nem valószínű, hogy megjelennek. Nekem a Sunburst június közepéig érik és nem kukacosodik. Az érdi bőtermő, germersdorfi, sweetheart viszont nagyon veszélyeztetett.

Általában a június közepe után érő meggy- és cseresznyefajtákat károsítja a cseresznyelégy.

Előzmény: Vlaca30 (41180)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 11 órája 0 0 41181

Tisztázzunk egy félreértést, aminek a bejegyzések szerint áldozata vagy! :-)

 

A tafrina nem csak a leveleket támadja. Az a behatolási hely, illetve később a spórák kibocsátásának helyei.

Ott van például a szilva, aminél a termésen jelenik meg a tünete: bábaszilva.

A fás részbe bejutva a tafrina hosszabb távon károsítja a fa fejlődését. Az őszibaracknál a levéltünet csak a jelenlétének a tünete. Ha tafrinás leveleket látsz, a legjobb lenne a moníliához hasonlóan a fertőzött rész alatt a fás részt lemetszeni, de egy erős fertőzés esetén ez nyilván lehetetlen. Emiatt a fertőzött fán ágelhalások, rákos sebek keletkeznek, a fa (őszibarack esetében az amúgy sem túl hosszú) élettartama rövidebb lesz. A fertőzés évének termésminősége romlik, A termésen is megjelennek a sejtburjánzási tünetek dudorok stb formájában. Termésvesztés következhet be, de a következő évben is jó eséllyel lesznek következményei.

Megoldás tehát a megelőzés.

 

A tafrina elleni védekezés alapelve, hogy a kockázatos időszakban permetezzünk. A hőmérséklet határok adják meg a kockázatos időszakot. A tafrina fertőzésre +4 oC felett, de huzamosabb 15 oC ÁTLAGhőmérséklet alatt lehet számítani. Hangsúly az átlagon van. A gomba nem ki-be kapcsolóval aktiválja magát, nem órák kellenek neki, hogy fertőzőképessé váljon.

Ha éjjel leesik a hőmérséklet 6-8 oC-ra, de nappal 20 oC felett van, akkor valószínűleg már nem kell pánikolni. Normális időjárási viszonyok között április végéig van tafrina kockázat.

Előzmény: lukacs89 (41172)
Vlaca30 Creative Commons License 11 órája 0 0 41180

Üdv mindenkinek. Cseresznye légy van már? 

lukacs89 Creative Commons License 14 órája 0 0 41179

Bocsánat, látom napi átlaghőmérséklet. Mindegy, fújkodjon mindenki amennyit jónak lát egy levélbetegség ellen, amitől a termésnek és a fának 95%, hogy semmi baja nem lesz... :)

Előzmény: lukacs89 (41178)
lukacs89 Creative Commons License 14 órája 0 0 41178

Igen, érdekes. Ebből is látszik, hogy tök felesleges fújkodni 12-15 fokokban... 

Előzmény: zoli1437 (41176)
naivkezdo Creative Commons License 15 órája 0 0 41177

Ez érdekes, köszönöm!

Előzmény: zoli1437 (41176)
zoli1437 Creative Commons License 15 órája 0 1 41176

Ha már szóba került. Egy régi őszibarackos könyvben futottam össze vele:

naivkezdo Creative Commons License 15 órája 0 0 41175

Nem szeretnélek megbántani, de az értő olvasás jó dolog.

Előzmény: lukacs89 (41174)
lukacs89 Creative Commons License 16 órája 0 0 41174

Értelek, szíved joga mennyit fújsz ellene. :) Bár azt hiszem, írtad korábban, hogy nálad a nektarin kapta el nagyon, a többi fa alig. Ha jól rémlik?! Na amit nagyon elkapott, annak már teljesen mindegy, hogy mennyit fújkodod. Amelyiket pedig nem/alig kapta el, azt nem ebben az 1-1,5 hétben fogja már. Gondolom fújtál ellene 2-3x virágzás/egérfüles állapot környékén, fújtál egyet most valamikor, és még egyet akarsz? Csak a tafrina ellen permetezni 4-5x... hát te tudod. 

 

Én a permetezéssel kicsit úgy vagyok, hogy "szükséges rossz". Próbálok annyit permetezni, amennyit muszáj. Ez általában egy évben 4-5 db permetezést jelent összesen. Tafrina ellen 1 max 2. De volt olyan év, hogy egy sem, és akkor is szépen helyre jött a nektarin is. Mondjuk én csak házikertben vagyok. Nyilván aki piacra, eladásra termel, megértem, hogy fúj, ha kell, ha nem, mert a vevő a szép gyümölcsöt veszi meg... Bár tudtommal a tafrina általában a gyümölcsre nincs hatással. Tudom, előfordulhat, hogy a fa és/vagy a gyümölcs kárára megy, de általában nincs így. 

 

 

 

Előzmény: naivkezdo (41173)
naivkezdo Creative Commons License 16 órája 0 0 41173

Ennyit?

Mennyit is? Ja nem is tudod, de ennyit ne:)

Ez a mikor hány fok lesz csúnyán öregedett 1 hete is, amikor szóltam, hogy jön a hideg, eső.

Öreg néne és Dark Side kategorikusan kijelentették, hogy ők már tafrinára nem, és nem is kell, hideg sem lesz, stb.

Itt majdnem egy havi csapadék lett és bőven 8 fok alatt tartósan, hajnali 4 és tegnapi -1 között. Tehát hideg és pára, csapadék is van.

Lappangási idő hosszú, 8-14 nap.

Úgy gondolom megtudom ítélni, hogy kell-e fújnom.

Sajnos kell majd, mert idén a gyorsan berobbanó tavaszban nem volt aludni sem időm, nemhogy korai permetezést beiktatni, amivel sima ügy a tafrina.

Mivel elcsúsztam, kezelnem kell, fertőzött a kert. 

Mindenki azt csinál, amit akar és szabad:) legyen szerencsétek és ússzátok meg tafrina nélkül.

Előzmény: lukacs89 (41172)
lukacs89 Creative Commons License 17 órája 0 1 41172

Szerintem egy tafrina miatt már ne fújkodj ennyit... Hányszor fújtál ellene idén? Ha lesz is beteg levél, az a termésre szinte biztosan nem lesz hatással, a levelek helyett is lesz új. Jövő hét után (igaz, az távoli jövő) már 20-22 fokokat mondanak, én biztos nem foglalkoznék ezzel ennyit. Persze mindenki maga dönti el. Nekem a héten egyelőre nem jelentek meg újabb tafrinás levelek, persze ez még változhat. De ahogy korábban írtam, 10-20% (volt) csak a tafrinás levél. Én ezzel idén biztos nem foglalkozok már. 

Előzmény: naivkezdo (41171)
naivkezdo Creative Commons License 19 órája 0 0 41171

Jövő hét pénteken lehet ismételni szerintem. 

Előzmény: naivkezdo (41139)
naivkezdo Creative Commons License 19 órája 0 0 41170

Ma megvolt a -1 itt.

Szerintem az még belefér.

Előzmény: kavicsos1964 (41169)
kavicsos1964 Creative Commons License 20 órája 0 0 41169

Volt ahol -1 fok volt ! De itt 5 fokig hült és eső volt az éjjel .

Előzmény: naivkezdo (41168)
naivkezdo Creative Commons License 1 napja 0 0 41168

Ma nulla fok is volt, pedig 4-et írták minimumra.

Péntek-szombat még izgalmas lehet...

Előzmény: naivkezdo (41158)
kavicsos1964 Creative Commons License 1 napja 0 0 41167

A termékkel sokszor az a probléma hogy nincs a gazdaboltban . Szinte településenként más más a gazdaboltok kínálata . Felénk már szinte üres a növényvédőszeres pult alig van valamilyük azt is drágán árulják. Néha itt sem igazán tudnak semmit ajánlani . Van mindenféle növényvédőszer katalógusunk ,szinte évenként hozzá jutunk ilyesmihez de semmit sem ér ,mert nem hozzák meg vagy nem tudom kifizetni ,mert kicsi kiszerelésben nem létezik csak 5-10 literes kannákban . Igazából majdnem minden a nagyüzemeket szolgálja . A kertekre egyre kevesebben gondolnak . Régen Orosháza mellett egy kis faluban hordókból mérték a vegyszert petpalackokba ha 2 deci kellett annyit is adtak azt szerettem !

Előzmény: zolyyy.hun (41166)
zolyyy.hun Creative Commons License 3 napja -1 0 41166

Találtam egy nagyon jó kertész csapatot akik csinálták a kertemet. Többféle terméket is ajánlottak, ha érdekel hívd fel őket nyugodtan vagy írj nekik a weboldalukon: https://bio-kertem.hu

Előzmény: kavicsos1964 (41147)
zolyyy.hun Creative Commons License 3 napja 0 0 41165

Hmmm

naivkezdo Creative Commons License 3 napja 0 0 41164

Kajszi az itt 6 éve nem volt, most lesz mutatóban kb 50 szem.

De az őszi az csokrokban van, szerencsére.

Lesz miből ritkítani...

Előzmény: Flanell (41161)
kavicsos1964 Creative Commons License 3 napja 0 0 41163

Vissza szokta köpködni a motor néha a benzint és az olaj van hogy a szivacsban megköt és olyan keménykéssé teszi a szivacsot . .

Előzmény: Flanell (41160)
Jancsimiska Creative Commons License 3 napja 0 0 41162

Érdekességként írom.

 

Sogoréknál engedélyezve van a difenokonazol tafrina és varasodás mellett moníliára, tűzelhalásra és szeptóriás levélfoltosságra is.

 

Kultúrák: Alma, körte, zeller, karfiol, rózsa, eper, fűszernövények, uborka, málna, sárgarépa, begónia, karalábé, fehérrépa, káposzta, torma, százszorszép, kajszi, nektarin, pasztinák, őszibarack, szilva, póréhagyma, cékla, saláta, spárga, hagyma, cseresznye, verbéna, meggy, gyökérpetrezselyem, díszcserjék, dísznövények, cukkini

 

pl. Neovit Pilzstopp

 

Ebben a videóban pl. kifejezetten difenokonazol hatóanyagú szereket ajánl a sógor monília ellen:

 

https://www.youtube.com/watch?v=5fwDedrQo3I&t=430s

Flanell Creative Commons License 3 napja 0 0 41161

Valóban, tavaly hidegebbek voltak, de nálam őszibarack most sem lesz idén se jó termés. Legalábbis azon a telken, ami elvileg védettebb, mert lejtős. Meg az említett valamilyen Magyar kajszikon kívül sárgabarack is csak mutatóban lesz, 4 fajtán.

Előzmény: naivkezdo (41158)
Flanell Creative Commons License 3 napja 0 1 41160

Oké, hogy nem árt, de belegondolva, mi az, ami miatt ki kellene mosni? Kívülről teljesen tisztának néz ki.

Előzmény: kavicsos1964 (41159)
kavicsos1964 Creative Commons License 3 napja 0 0 41159

Néha azért nem árt kimosni akár benzinben is . Habár nem 100 órákat megy .

Előzmény: Flanell (41156)
naivkezdo Creative Commons License 3 napja 0 0 41158

Tavaly április nálam:

4.: -3

5.: -5

6.: -7

10.: -3

Utána is volt még valami enyhe emlékeim szerint.

És a végére, április 27: -2,7

És még így is volt őszibarackom. 

Ehhez képest az idei tökéletes.

 

Előzmény: naivkezdo (41157)
naivkezdo Creative Commons License 3 napja 0 0 41157

Tavalyhoz képest eddig jó az év azért.

Előzmény: Flanell (41155)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!