ezmegenvagyok Creative Commons License 2006.01.14 0 0 523
WARAK EINAB (töltött szőlőlevél)

 

Sokszor csináltam már töltött szőlőlevelet otthon, sokszor kóstoltam magyarországi arab éttermekben, de soha nem volt olyan finom, mint amit anyósommal csináltunk :P Azt hiszem én kicsit túlkomplikáltam a dolgot, pedig az alábbi recept egyszerű, és nagyon finom. Egy problematikája van a dolognak – órák hosszáig tart a kis rudakat megsodorni, de 15 perc megenni :P

 

Töltelék: apró, kerekszemű rizs, darált bárányhús, olaj, fahéj, őrölt kardamom, apróra vágott vöröshagyma, őrölt feketebors, só, kevés sáfrány, őrölt római kömény

 

Ezt konzervben kapható savanyított szőlőlevekekbe töltjük. Megpróbálom leírni, hogyan :S Magunk elé veszünk egy szőlőlevelet. Az alsó részére kb cigaretta vastagságú és hosszúságú adagot teszünk a töltelékből. Ráhajtjuk a szőlőlevél oldalát, majd alulról kezdve szorosan feltekerjük, felsodorjuk. Csinos, szoros ujjacskákat kapunk.

Ezt a művetet kb 2-3 órán keresztül ismételjük, míg a töltelék és a levél el nem fogy :P És ez sajnos nem vicc :(

 

Egy lábasba vastagabb karikákra vágott krumplit és paradicsomot terítünk egyenletesen. Erre pakoljuk a szőlőlevél rudacskákat szépen szorosan egymás mellé. Egymás tetejére több réteg is jöhet. A tetejére pár darab levelet terítünk, majd egy nagy lapos tányért teszünk a tetejére, amit valamilyen súllyal lenyomatunk, és így főzzük, így nem fog kifőni a töltelék a levelekből Felöntjük éppcsak annyi sós vízzel, hogy ellepje. Később ezt a főzés alatt apránként pótoljuk. Lassú tűzön főzzük. A főzési idő vége felé locsolunk kevés olajat a tetejére.

 

Pitával nagy finom, itt főételként ettük, rengeteget meg lehet belőle enni :P Otthon inkább főétel mellé szoktam tálalni, kebab, pita, mártogatós, olivabogyó mellé. Ami nem fogy el, azt adagonként le lehet fagyasztani – igaz frissen az igazi, de nem rossz dolog egy fáradt este elővarázsolni egy adagot a vacsora mellé :P

 

első lépés - a kiterített szőlőlevélre rátesszük a tölteléket

 

második lépés - oldalról ráhajtjuk a levelet

 

harmadik lépés - alulról kezdve szorosan felcsavarjuk

 

kész :)