Wet RinR Creative Commons License 2010.03.18 0 0 12411

Bár nem túl gyakori, de sajnos még a tökéletesen elvégzett ivartalanítás (é: petefészek eltávolítása) után is előfordulhat. Az oka az, hogy magában a méhtestben is lehetnek hormontermelő sejtcsoportok, amik ivarzás-szerű tüneteket (jellemző szag és a kandúr felvétele) okoznak. Mivel a petefészket tökéletesen eltávolították, így petesejt már nem képződik, ezért a cica nem is vemhesülhet. Ezt csak a méh eltávolításával lehet megoldani (megelőzni), de mivel elég ritka szövődmény, én nem szoktam alapból javasolni a gazdáknak.

Nálunk a többszáz lánymacska-ivartalanítás közül ez kétszer fordult elő eddig. Az egyiknél a tulajdonos elfogadta a helyzetet és ráadásul egyre ritkábban jelentkeztek a tünetek, míg pár év után teljesen megszűntek. A másiknál a tulaj ragaszkodott a műtéti megoldáshoz, ezt garanciában újra megműtöttem. A petefészeknek semmi nyomát nem találtam (bár ezt macskánál nem is egyszerű megtalálni), de a méhtest eltávolítása megszüntette a tüneteket, így nyilván ez okozta a bajt..

zs

Előzmény: viharboszorka (12409)