reiszilona Creative Commons License 2010.02.28 0 0 602
Elkészült a csodaszép kovászos kenyerem!
ILYEN LETT







Annyira szépen felkelt, hogy teljesen az ablakot nyomta, kinyitáskor kicsit oda is tapadt, de ez már nem számít, hiszen egyáltalán nem esett vissza. Hiába csomagoltam be az ablakot a kenyér teteje az ablak formájának megfelelően kicsit színtelen maradt.
De ez már nem veszi el a kedvem. beszúrok egy fotót a tetejétől. Egyébként van egy szellőző is a gép tetőn , legközelebb megpróbálom letakarni azt is, hát ha segít.





http://sutisnene.blogspot.com/2008/03/kovszrl.html
A kovászt így készítettem. Már kb.három hete készítettem a leírtak alapján. Amikor elkészült próbálkoztam a sütéssel , de nem sikerült. Lezártam és hűtőben tároltam. Ma annyira belelkesedtem , hogy sikerült végre a kenyerem, hogy elővettem a kovászt. Raktam hozzá 10 dkg langyos vizet és 10 dkg rozslisztet ( volt amikor fehér lisztet adtam hozzá) hagytam kétszer felnőni és összeesni a keveréskor. Aztán úgy gondoltam adok egy esélyt a kovásznak, ha nem sikerül, akkor repül a kukába.

Teljesen nem tudom biztosan a receptet, de megpróbálom leírni , hogy is csináltam

Először is ETNA receptje alapján arányosan kiszámolva 700 g liszthez.

389ml víz
700g liszt ( kb 120 g rozs, 580 g fehér BL-55-s liszt) a lényeg, hogy 700 g legyen
2 és 1/2 kismérő só
1 evőkanál méz (evőkanalat belemertem a mézesüvegbe és bőven mértem)
3 és 1/2 nagymérő olivaolaj
20 dkg folyékony kovász
7g élesztő

-A kovászt beleöntöttem a mérőpoharamba és feltöltöttem a vízzel, hogy 389 ml legyen. Összekevertem és beleöntöttem az üstbe.
-Ebbe 1 evőkanál mézet és az olajat. ( ezt én régen is mindig ilyen sorrendben csináltam és nem volt semmi probléma)
-A liszteket összekevertem , majd beleöntöttem a folyadékra.
-Kis mélyedésbe a sót
-majd a morzsolt élesztőt

( mivel olvastam egy leírásban, hogy a kovászhoz kell adni a folyadékot és együtt adja ki a kovász és víz 389 ml-t.
Így csináltam, de már korábban is kevés volt és pótolni kellet a folyadékot. gondoltam, most is így lesz.)
Szendvicskenyér programon elindítottam a gépet. Amikor elkezdett dagasztani, figyeltem az állagát és kb annyi kefires meleg vizet kevertem, mint a kovász térfogata volt. Apránként adagoltam hozzá. Amikor úgy gondoltam, hogy most már összefog állni gombóccá lezártam. (kb. 150 ml volt ez a langyos vizes kefir)

Szerintem jobb, ha utólag adjuk hozzá a + folyadékot ( ne keljen lisztet adni, ha a folyadék sok lenne)

Addig hagytam menni a programot, amíg elkezdte volna sütni. Akkor leállítottam. hagytam pihenni amíg fel nem ért szinte az ablakig.
Akkor kezdtem el sütőprogramon 60 percig sütni.

A kovászomat visszaraktam a hűtőbe,(megmenekült) legközelebb is ilyen kenyeret sütök, egészen más, nagyon finom az íze.