ivivan Creative Commons License 2010.01.28 0 0 58112
"A müonnal együtt mozgó koordináta rendszer 113 km-es szakasza amely a müon és a felszín között van, az bizony mérce és a Föld rendszerében együtt mozog a müonnal."

Ez igaz.

"a Föld rendszerében a légkörben 16 km-es magasságban keletkező müon,
amely müonnak a rendszeréből szemlélve a specrel szerint 113 km vastag légkörben képződött ez a müon, amikor tőle a felszín 113 km távolságban volt."

Ez viszont nem igaz. Nem értem, hogy mit nem értesz ezen. Tényleg különös ez, de ez van.

Szóval a következő állítások mind igazak - bármennyire ellentmondónak tűnnek:
- a müon tol maga előtt egy 113km-es mércét: ezt a Földön 16km hosszúnak mérik
- a Föld 16km légkörét a müon 2,2km-esnek találja
- amikor a 113km-es müon mérce a müon nézőpontjából eléri a Föld felszínét, akkor a müon 16km magasan van a Földről nézve
- amikor a Föld rendszerében a müon 16km-es magasságban keletkezik, akkor a müon rendszerében csak 2,2km-re van a Földtől

Az egésznek az egyidejűség a nyitja. Minden állítással meghatározom, hogy melyik rendszerben nézem az egyidejűséget és bizony bele lehet kavarodni könnyen (remélem én nem rontottam el)

Az ökölszabály továbbra is az, hogy a hozzád képest mozgó dolgok rövidülnek, az álló dolgok nem. Ezért van az, hogy a müon számára a földfelszín és a légkör között felállított 16km-es mérce csak 2,2km hosszú (hiszen mozog hozzá képest)

Ha hazaérek, akkor szerintem csinálok erről egy animációt pint progijával: szerintem látványos és tanulságos lesz még azoknak is, akik értik, hogy miről van szó...
Előzmény: Gézoo (58111)