pfrenki11 Creative Commons License 2009.10.09 0 0 4579
Sziasztok!

Infok Svedorszagrol, amit en latok, de ez eleg szubjektiv lehet..
En tobb, mint egy eve elek Eskilstunaban a baratnommel (aki svajci es 4 nyelvet beszelo ugyved, igaz csak nemreg vegzett). En kezilabdaedzokent erkeztem az orszagba, felpfori allas es mellette munkat igertek. Sajna mar ugy 8 honapja nincs munkam az edzesek mellett pedig a vegzettsegem sem rossz (kozgazdasz) de sajnos svedul csak az alapokat beszelem.
Velemenyem szerint ha vki ide jon, annak svedul KELL beszelnie, mert a sved konnyu nyelv (konnyen tanulhato es a nyelvtan is egyszeru) es ezert ezt minden munkanal elvarjak.. Bar kivetelek itt is vannak, vezeto beosztasu vagy informatikai munkaknal eleg az angol nyelv magas szintu ismerete.
A mult heten olvastam, hogy orszagosan majdnem 10% a munkanelkuliek aranya itt Svedorszagban (Sodermanland meg extrem durva..).
Bar megprobalni mindent meglehet es meg is kell! En is igy kerultem ide Finnorszagbol! :) (bar megjegyzem nekem Finnorszag jobban tetszik, de hat a sport..:))
Alberlet: altalaban nem kell kauciot fizetni, hanem 3 honappal korabban bejelenteni, hogy el akarsz koltozni (vagy ha surgosen elkoltozol akkor ezt a 3 honapot kifizeted!)
Ahol van kaucio ott 1 vagy max. 2 honap alberleti dij.
Alap munkat nagyon nehez kulfoldikent nyelvtudas nelkul talalni a bevandorlok (afrikaiak, balkaniak) magas szama miatt, akiket az allam tamogat a kulonbozo allamkozi egyezmenyek alapjan.
Sok sikert a kereseshez! Jelenleg en is ezt csinalom csak eppen a masik iranyba. :)
Udv
Feri