ZOZICSKAHURBINYEK Creative Commons License 2009.07.01 0 0 15807

Mivel ez az NMR téma engem izgalomba hozott, konzultáltam főnökömmel evvel kapcsolatban. Nos, ő elbizonytalanított, mivel állítása szerint az NMR nem az izotópok arányát méri (de azt nem tudja, mit). Na, erre ismét a legilletékesebb személyhez, Panyiknéhez fordultam. Kérdésem az volt, valóban a H izotópok arányából lehet-e következtetni a répacukor jelenlétére. Íme a válasz:

 

"Kedves Zoltán!
Nem csak a hidrogén és deutérium arányát méri, hanem az oxigén izotópokét is, s ez alapján még azt is meg lehet állapítani, hogy az adott etanol - alkohol - milyen növényből, sőt melyik termőhelyről származik. Például, ha szerbiai kukorica szeszszel hamisítanak, akkor az is megjhatározható, vagy, ha a pálinkában répa, vagy cukornád cukorból származik az alkohol egy része.
Nyugodjon meg, a cukoreredet ma már nagy biztonsággal kimutatható, még földrajzilag is.
Minden jót
Panyikné"

 

Tegnap este még beszélgettem egy volt munkatársammal, aki konkrétan NMR-es. Ő azt mondta, ebben nem járatos, de azt mondta, hogy a bornál azt is meg tudják mondani, melyik termőhelyről származik. Ezt alátámasztja Panyikné állítása is.