aiol19 Creative Commons License 2008.08.18 0 0 272

Ezekre én is gondoltam és gondolok folyamatosan saját kertem kialakításánál. De a télálló pálmákra ott van a "pálmák, cikászok-kertben, lakásban" c. topik, valamint a pálmaliget oldala, és van "télálló kaktuszok" is szintén itt az indexen, vagy a "yukkák" című is főként törzses télálló yukkákról szól. Mandulafenyőn és ciprusokon kívül fontos még megemlíteni a cédrusokat. Teljesen télálló fenyőfélék, szárzságtűrők, igen nagyra növő impozáns növények. Jó tulajdonságaik és kiváló faanyaguk miatt az előnytelen adottságú helyekre akác helyett kellene ültetni őket az erdőgazdálkodásban. Legszebbek a libanoni (Cedrus libani), himalájai (C. deodara) és atlaszcédrus (C. atlantica). Ezen kívül még számos érdekes örökzöld van, úgy mit az araucaria araucana, erről is alaptalanul gondolják, hogy különösebben fagyérzékeny lenne. Én kísérletezek télálló agavékkal is a pálmák, törzses yukkák, kaktuszok, európai ciprus mellett. Pálmák közül megemlíthetjük még a trachycarpus takilt, sabal minort, trithrinax campestrist, chamarops humilist, serenoa repenst, jubaea chilensist, butiákat is. Ezek mind korlátozott téltűrésűek, valóban a 3 trachycarpus a legérdemlegesebb, megfelelő mikroklímán takarás, vészfűtés nélkül is ültethetjük őket, viszont a tenyészcsús (szívlevél, a pálma "közepe") érzékeny lehet a belefagyó csapadékra, így nem árt a téli csapadékvédelem felülről, főleg az első években. A vadcitrom vagy télálló citrom (poncirus trifoliata) ugyan gyümölcstermő,csak éppen élvezhetetlen ízű, bár még nem ettem. Viszont számos hibridet hoztak létre a vadcitrom és más citrusok között. Egyesek fagytűrése a -14 fokot is elérheti. A "fagytűrő déligyümölcsök" c. topik eredetileg ezek miatt alakult, hiszen a köznyelvben inkább a citrusokat, esetleg nálunk nem honosítható gyümölcsöket nevezünk déligyümölcsnek, de semmiképp nem az általunk tárgyalt gyümölcsöket. Viszont ha igény mutatkozna rá, a fagytűrő citrusoknak is utánanézhetek.

Viszont a felsorolásból egy nagyon fontos gymölcstermőt kihagytam, egyik kedvencemet, a gesztenyét. Számos betegsége, kártevője van, azonban már létrehoztak ún. eurojapán hibrideket.Ezek termése méretre is nagyobb, és ellenállóbbak a betegségekkel szemben. Már a szlovéniai Maribor környékén is hatalmas kísérleti ültetvények vannak, nem úgy, mint nálunk. Pedig ezerhektárszám termelhetnénk, minden adottságunk megvan hozzá.