HondaVuk Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49025
Nem. Az zavart meg, hogy a relativisztikus rövidülés nem függ attól, hogy előre vagy hátra nézek. Tehát mögöttem lévő dolgokat is ugyanúgy rövidebbnek látom a mozgás irányában mint az előttem lévőket (amik felé haladok). De ugyanez a Dopplerre nyilván nem igaz, ha mögöttem van a forrás, akkor annak frekvenciáját csökkenni látom (nő a hullámhossz), míg az előttem lévő forrásból jövő hullámhhosszát rövidebbnek látom. Ezt a kettőt mostam össze meglehetősen hibásan.

És persze pont ezért nem működik Gezoo órája, még úgysem ahogy én azt már elfogadtam. Bocsánat e tévedésemért. Legyen adva két Gezoo-féle forrás egymástól jó távol (A és B). Mindkettő frekvenciája legyen ugyanaz: 300 millió rezgés másodpercenként (jelöljük f0-nak). Ekkor a hullámhossz pont 1m. A két forrás legyen egymáshoz képest nyugalomban. Elindulok A-ból B felé nagy sebességgel, majd megnézem mit mutat a mérőrudam, ha A és ha B forráshoz képest nézem. Ha A-ra hangolom, akkor azt látom, hogy a fény hullámhossza megnőtt (f0-hoz képest), így a hajón lvő standard mérőrudamnál hosszabbnak fogom mérni az A-beli métert (mert ez ugye Gezoo szerint A-ban adja meg a métert). Ha B-re hangolok, akkor onnan f0-nál nagyobb frekvenciájú jelet fogok mérni, így a jel hullámhossza kisebb lesz mint egy méter és így persze a referencia méteremnél kisebb lesz a B-beli méter. Tehát a két órát használva A-ban és B-ben különböző hosszúságú métert mérek, pedig tudjuk, hogy a kettő azonos. Ellentmondásra jutottunk. QED

Mmormota, remélem most jó volt az érvelésem! :)
Előzmény: cíprian (49018)