sergino Creative Commons License 2008.04.24 0 0 9210
ebben azért van vmi, már úgy értem, hogy maga a szurkoló, szurkolói mivoltában, megnyilvánulásaiban valóban a jobboldal által előtérbe helyezett értékek öltenek testet (szakralizáció-tradíció stb.). Ez mégsem zárja ki, hogy egy tábor magát baloldalinak nevezze, ha emberként a baloldalinak aposztrofált értékeket tartja elsődlegesen fontosnak (pl. szolidaritás, tolerancia stb.) Az is igaz, hogy ez utóbbiakat nehezebb egy labdarúgómérkőzésen képviselni, mivel ez az egész eredendően nem erről szól. Ugyanakkor zsákutca szerintem azt képzelni, hogy egy ember, aki jobb v baloldalinak vallja magát kizárólag az adott gondolkodás értékeit hordozza magában, és képviselje, a másikat pedig megvesse. Nyilván itt nem a társadalmi berendezkedésről van szó elsősorban, nem ez a vita tárgya. Meccsre bárki járhat, és nyomatékosan kifejezheti, hogy ő milyen elveket tart előbbre a másiknál, és szerintem nem zárja ki, hogy egyszerre hirdesse a társadalmi szolidaritást a stadionon kívül, ugyanakkor pedig fanatikusan biztassa azt a csapatot, amelyikkel azonosul. Ha kilépsz a stadionból vannak olyan helyzetek az életben, amikor baloldali értékeknek kell érvényt szerezni akár a saját, jobboldali mikrokörnyezeteden belül, és akkor gondolom nem mondod azt, hogy hé hát ilyet én nem teszek, mert ebben semmi szakrális/spirituális/tradicionáls nincs. Egy szó mint száz, csak annyit akartam mondani, hogy a szurkolói megnyilvánulás valóban jobban köthető a jobboldali eszközrendszeréhez, de semmiben nem korlátozza, hogy egy szurkolói csoport magát hitelesen baloldalinak titulálja. Ha pl. kereszténynek titulálná magát, az valószínúleg közelebb állna a jobboldalisághoz, de, hogy nem a keresztény tanítás alapjait hirdetné a lelátókon az biztos.  
Előzmény: kabsz (9209)