apanka Creative Commons License 2008.04.22 0 0 17505

Sziasztok!

A beírásomat elküldtem mindkét topikba, így akik mindkettőt követik azoktól elnézést kérek.

A fórumra még 2005 tavaszán találtam rá, (akkor még a LIGHT nem volt csak az "úticél") akkor utaztunk először Bulgáriába. Ezután minden évben tavasszal benéztem és visszaolvastam az azévi hozzászólásokat. Most először vettem rá magam, hogy beírjak. Most is sok új tag van, akik most utaznak először és ki vannak éhezve minden információra. Akik előző évben voltak és lelkes fórumozók, biztos megírták tapasztalataikat a hazaérkezésük után. Nem biztos hogy egy kezdő vissza tud olvasni annyira, hogy megtalálja a keresett információt. Ezért én rendhagyó módon most szeretném tapasztalataimat megosztani veletek, hátha lesz akinek jól jönnek az információk.

2005. augusztus elején voltunk először Bulgáriában. 9 éjszakát töltöttünk az Aranyhomokon a Hotel Madarában. A család 4 főből áll, a gyerekek akkor 7 és 10 évesek voltak. Családi szobában voltunk (2 egymás melletti 2 ágyas szoba belső összekötő ajtóval), AI ellátással. Autóval utaztunk Debrecenből Románián keresztül nagyjából az alábbi útvonalon: indulás este 8-kor - Nagyvárad - Kolozsvár - Torda - Sebes - Nagyszeben - Ramnicu Valcea - Pitesti - Bukarest - Giurgiu - Russe - Sumen - Várna - Aranyhomok. Másnap délre értünk a szállodához, 3-szor álltunk meg egy-egy félórára. A román utak minőségével nem volt semmi problémánk. Bukarestnél megtaláltuk az elkerülő utat, (némi GPS segítséggel), 10 perc alatt megkerültük a nagyvárost. Az Aranyhomokról csak egy fénymásolt elnagyolt térképünk volt, amin a szállodánk se volt feltüntetve. Az üdülőtelep középső sorompós bejáratán mentünk be, majd dél felé fordultunk, mert azt tudtuk hogy errefelé van a Madara. Mint utólag kiderült a legelső kisutcán kellett volna letérnünk, az vitt a mi szállónkhoz. Mi bentebb mentünk és kérdezősködni kezdtünk a helyiektől, merre lehet a Madara. Sokan nem is hallottak még róla, mások a térképünkön nem szereplő kis "utcákba" irányítottak, amik sokszor egyirányúak voltak. Rendőröket láttunk több helyen, ezért nem mertem szabálytalankodni. Végül mégis muszály volt, 1 óra bolyongás után megláttuk a szállodát, akkor már mindegy volt, hogy egyirányú utcában roszz irányba megyek. ( miután megismertük a környéket kiderült, hogy aki elvéti az első lejárót, az szabályosan már nem tudja megközelíteni a hotelt).  Mivel a hotel a "hátsó sorban" van, ezért mögötte van hely parkolni és elég messze van a parttól. Mi az autónkra néző szobát kaptunk, ahonnan nem volt kilátás semmire, ellenben nagyon csendes volt. A szobákkal nagyon meg voltunk elégedve, tiszták, felújítottak voltak. ( extrák: légkondi, TV, telefon) A szállóvendégek 80%-a gyerekes család volt, az étteremben és a medencénél volt hangzavar bőven. Fele angol, fele német volt, mi voltunk egyedül magyarok. A kaja is megfelelő volt, voltak bolgár és egyéb európai ételek is. Süti és gyümölcs is mindig volt. Érdekes, hogy ízlettek az ételek, mégis amíg ott voltunk a család minden tagjának hasmenése volt. Végig jó időnk volt, mégis a szállodai medencében olyan hideg volt a víz, hogy egyszer sem fürödtünk benne. A tenger viszont jó meleg volt. Említettem, hogy a tengertől elég messze voltunk, ráadásul egy kicsit már hegyoldalon. A partra lemenni a szállodák között, lépcsőkön, ösvényeken, a bazársorok között lehetett. Felpakolva a levezető utat 12 percnél rövidebb idő alatt nem sikerült megtenni. Felfelé nehebb menni a nap végén, az kb. 20 perc séta. Mivel ennyit kell menni, így az étkezések közti AI italozást nem lehet igénybe venni. A part égyébként kitűnő volt, a víz is tiszta volt. A saját napernyőnk letűzéséért néha meg kellett küzdeni, de nem volt vészes. A helyi napernyőket és napágyakat 6leváért lehetett volna bérelni. Mivel elég szűk pénztárcával voltunk, ezért az éjszakai életbe csak megfigyelőként vettünk részt. De azért minden este elmentünk bámészkodni a bazársorra. Aki a medencénél töltötte a napot még palacsintát is ehetett. Egy srác sütötte 10-18 óráig 1 sütővel egy kis rezsón. 1 palacsinta kb.5 perc alatt készült el, tölteléknek kristálycukor és/vagy málnaszirup volt. Így ha beálltál a sorba, 30-40 perc után ehettél egyet. Megnéztük a környék nevezetességeit, Várnában sétáltunk a tengerparton levő hatalmas parkban és voltunk a Delfináriumban is. A Delfinárium nekem nem tetszett. Egy pici medencében volt 4 delfin, a műsor félórás volt mindössze, egyszerű mutatványokat csináltak és mindent csak egyszer mutattak be. Én gyerekként Romániában, felnőttként Spanyolországban láttam delfin showt, de azok lényegesen színvonalasabbak voltak. A gyerekek most láttak ilyet először, nekik nagyon tetszett. Összességében jól éreztük magunkat és jó benyomásokkal jöttünk haza. Ez 2005-ben volt, azóta lehetnek változások.

2007-ben ismét Bulgária volt az uticél. Már az év elején el kezdtem szervezkedni és átnéztem a megjelenő katalógusokat. Így találtam rá a Naposparton a Nessebar Beach Süd Hotelre. Ez is ***+ os megjelölésű volt AI ellátással, mint 2 éve a Madara, de ennek van egy nagy előnye: a part mellett van. (180 lépés a medencétől a homokos part) . Mivel nagyon jónak ígérkezett a dolog, rábeszéltem a szüleimet és az öcsémet a barátnőjével , hogy jöjjenek ők is. (ez azért is jó volt nekünk, mert a foglalásnál az egyik gyereket a szüleim szobájába irattuk és mivel 1 gyerek pótágyon ingyenes, mindkét gyerek ingyen nyaralt). 2 kocsival indultunk útnak a már bevált román útvonalon. Egy problémánk volt az úton: a Bukarestnél levő elkerülőn megváltoztatták az egyik útkereszteződésben a forgalmi rendet, a keresztező útnak volt elsőbbsége, ezért nagyon feltorlódtunk. A 2 éve 10 perces utat másfél óra alatt tettük meg. Egyébként az utak jó állapotúak voltak. (utazási költségekről a végén) Várnától a tengerrel párhuzamos úton mentünk le a Napospartra. Itt a szállodát már egyből megtaláltuk, GPS-el és megfelelő térképekkel felvértezve. Közvetlenül a szálloda mellett kb. 30-40 autónak van parkolási lehetőség (nem őrzött, nem fizetős), 2 hét alatt nem hallottunk senkitől panaszt rá. Itt már minden második autó magyar volt. A szobánk az utcára/Hotel Burgasra nézett, csendes volt. A légkondi is csendesen működik, egyénileg kapcsolható és szabályozható. Egy hatalmas és nagyon kényelmes franciaágy volt benne egy fotelággyal kiegészítve. A nagy ágyon a két szülővel egy kisebb gyerek simán elfér. A szomszédos szobában voltak a szüleim, esténként az ottani fotelágyból a matracot és az ágyneműt áthoztuk hozzánk és még azt is le tudtuk tenni a földre, így együtt aludt a család. Minden nap takarítottak, megigazították az ágyneműt, kétnaponta cserélték a törölközőket. 2 nap után "megtanulták" hogy reggeli után még sziesztáztunk egy kicsit és 10 óra körül hagytuk el a szobát, csak ezután jöttek takarítani, nem zavartak minket. Nagyon szép volt, amikor törölköző csere után az újakból mindig valamilyen kompozíciót csináltak. ( a virágoktól kezdve a hajókon át a fodrozódó vízben úszó hattyúig) A kaja is nagyon jó volt, bőséges, mindig volt a fogunkra való (pedig elég válogatósak vagyunk). A személyzet kedves, mosolygós volt, mindig sürögtek. Több féle gyümölcs és sütemény is volt, ami fogyott mindig igyekeztek pótolni. (persze itt is akadtak elégedetlenek: egyik reggelinél éppen elfogyott a teás/kávés csésze és két középkorú magyar hölgy fennhangon ócsárolta a helyet, milyen szar még csésze sincs. Én szóltam a felszolgáló hölgynek és 1 percen belül hozták a csészéket) A két bár éjfélig nyitva volt, így jóformán sorbanállás nélkül lehetett az italokhoz jutni. A gépi üdítők jó ízűek voltak, szüleim szerint a csapolt sör is finom volt. Egyedül az igazi rostos gyümölcslét hiányoltam, helyette gyárilag kevert málna és narancs szörp volt, az íze türhető volt, de mégse gyümölcslé. Reggeli és ebéd között -a későn kelők örömére- hotdogot és szendvicseket lehetett enni a bárban. Délután ugyanitt fagyit és süteményt adtak. A szálló az éjszakai forgatag legszélén van, így éjszaka csend van, de 5-10 perc sétával a nyüzsgés közepén lehet az ember. Amikor esténként elmentünk "bazározni" mindig úgy időzítettük a visszaérkezést, hogy még le tudjunk ülni a medence mellé egy hideg innivalóval. Csodálatos volt. Persze volt amikor vacsora után lefoglaltunk egy asztalt a medence mellett 10 méterre a bártól és óriási kártyacsatákat vívtunk, amit rajtunk kívül még sokan tettek. A medencében  kellemes hőmérsékletű volt a víz, így a gyerekek abba is sokat fürödtek. Június 22-től voltunk 2 hétig, szerencsénkre végig jó idő volt és a tenger is kellemes volt.

Mint már említettem, a medence szélétől vezetett egy "farácsos járda" a dűnék mellett -ami tulajdonképpen egy még nem beépített terület- a partra. Itt voltak "gyárilag" telepített napernyők és napágyak 6 leva/nap áron. Mi ismét a sajátunkat használtuk a gyáriak mögötti részen, 20 méterre voltunk a víztől. Itt ha megszomjaztam, 1 perc alatt a bárnál voltam és nyugodtan levihettem 1-2 pohárral a parton maradtaknak is. A víz és a part is tiszta volt. Talán 2-szer volt olyan, hogy a víz egy kicsit hínáros volt és megjelent 1-2 medúza, de nem volt zavaró és másnapra el is tűntek. Természetesen voltunk Neszebárban a Világörökség részét megnézni. Nagyon tetszett. Érdekes észrevétel volt hogy a bazári dolgok (ajándéktárgyak, ruhák stb.) olcsóbbak voltak, mint a Naposparton.

Már a második napon a család minden tagja azt mondta, hogy ide jövőre is el kell jönni. Megbeszéltük, hogy itthon azt fogjuk mesélni, hogy nem volt jó, nehogy lefoglalják előlünk a helyeket jövőre. Persze ez csak vicc volt. Mindekinek elmondtuk, hogy milyen fantasztikus pihenésben volt részünk Bulgáriában és mindenki bátran menjen. Ez a szálloda ár/érték arányban verhetetlen. Tavalyi nyaralásunk összköltsége nem érte el a 300.000.-Ft-ot. (ebben minden benne van: 4 tagú család 2 hetes szállása, ellátása a tenger partján, utazása minden költséggel, utasbiztosítás és egy kis költőpénz) Így tehát az idén is eltöltünk itt 2 hetet az egész családdal.

Az Aranyhomok és a Napospart étkezés szempontjából nagyon drága. Aki itt nyaral érdemesebb AI ellátást kérni és emellett még belefér 1-2 éttermi vacsora.

Utazás szempontjából -nálunk sajnos csak az ár dönt- az autó a legolcsóbb. A 2007-es árakat felírtam, hátha valakinek segít a döntésben. Debrecenből Románián keresztül Giurgiu-Russe átkelőn a Napospartra a fent részletezett útvonalon a költségek dízel üzemű autóval kb. 6liter/100km -es átlagfogyasztással. Indulásnál teljes telitank 15500.-Ft, román határon 1hónapos úthasználati matrica 14 lej, Giurgiunál 7,5€ hídpénz, bolgár 1hónapos matrica 13€, Várna után biztonságból tankoltam egy kicsit, majd hazafelé ismét Várna után teli tankig összesen 145 leváért, Russenál hídpénz 6€, az üzemanyag kitartott hazáig. Mindez forintosítva az akkori árakkal 42100.-Ft 4 főre. Azt hallottam talán az idén már nem kell hídpénzt se fizetni, de erről még nincs biztos információm.

Röviden ennyi jutott eszembe, bocsánat akit untattam. Mindenkinek kellemes nyaralást kívánok!