midnite Creative Commons License 2007.09.06 0 0 8637


Amit eddig összeszedtem:

(ugye ott van még a VH előtt az olasz-etióp háború)

- az olaszoknak abban a térségben 250-280ezer emberük lehetett (legalábbis valahol ezt olvastam, nekem ez soknak tűnik)
- 1940 augusztus: az olaszok Olasz-Szomáliából (nemtom ez volt-e a neve akkor) kábé 25.000 emberrel elfoglalták Brit-Szomáliát, amit kábé 4000 angol védett.
- 1940 szeptember: az angolok Szudánban lévő indiai hadosztálya támadást indít az olaszok ellen, elfoglalják Gallabatot, ezután leállítják a támadást
- 1941-ben az angolok két irányból - Szudánból dél felé, Kenyából észak felé - megtámadták az olaszokat. (ekkor már elegük volt a kelet-afrikai olaszokból, mert az ezen a részen állomásozó pár hajó veszélyeztette a Suezi-csatorna felé, ausztráliából, Új-Zélandról tartó hajókat)
- közben angol támogatással (Gideon force) visszatért Londonból Selassié, aki elkezdett embereket toborozni az olasz megszállók elleni harcra
- a támadások folyamatosan szorították vissza az olaszokat
- 41. februárban Mogadishu, áprilisban Addis Abeba lett felszabadítva.
- májusban megadta magát a legnagyobb olasz egység, ami Amba Alagi sziklaerődjét védte.
- még maradt egy nagyobb (cirk 40.000) fős sereg ami végül novemberben adta meg magát (ekkor már az egész környék az olaszok ellen fordult, rengeteg etióp önkéntes, de még francia és belga csapatok is segítette az angolokat.)
- fura, de egészen 43ig folytattak gerillaharcot az olaszok a környéken.
Előzmény: Don Quixote (8634)