lg23 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 1299

Két adat a Sportmúzeum honlapjáról:

 

1. "archiv fotó: 70.000 db"

2. "Így a múzeum fotótárának döntő részét jelentő Pobuda- és Kozák-hagyaték"

 

Nos, a Pobuda-család egy három generációs fényképész család. Ha jól tudom, Alfréd volt a legöregebb, Tivadar a fia, és Tibor az unokája. Hárman együtt a magyar futballt a születésétől az 1970-es évekig végigfényképezték.

 

Na most elég ha annyit mondok, hogy a "Fradi futballévszázad" c. 1994-es Nagy Béla könyv majdnem teljes fényképanyaga innen származik, ebből a gyűjteményből. Ha esetleg még nem akadt a kezed közé ez a könyv, akkor annyit róla, hogy minden idők kimagaslóan legszebb magyar futball könyve (a tartalmára már nem mondok ennyire szép szavakat), köszönhetően a kb. 300 db fotónak, aminek saccra a fele a második világháború előtti korszakból származik. A képanyaga vetekszik a nekem meglévő "The Official Liverpool FC Illustrated History" c. könyv képanyagával...

 

Közte olyan fotók, mint pl. egy az Fradi B-középről, 1957-ből, vagy a ferencvárosi játékosokról, ahogy lyukat keresnek az 1934-es Újpest - Fradin a hálón, egy vitatott gól után...

 

Nos, ez a gyűjtemény, ami az FTC-n kívül valószínűleg a többi csapatra is bőven kiterjed, és a honi futball történetének jó 70 évét öleli fel, ha minden igaz, teljes egészében a Sportmúzeum birtokában van. Jelenleg nem tudom, mi a sorsa, de úgy 2002 körül, amikor bent jártam a múzeumban, úgy saccra 0,5 ezrelékes volt a feldolgozottsága. Vagyis van egy szűk szoba, benne egy fém szekrény, és abban ömlesztve több tízezer fénykép. Talán sportág szerint sorba van rendezve, de más alapján már nem nagyon...

Persze az elmúlt években talán (remélem) javult a helyezet...

 

Megint csak... ez egy ilyen ország!

Előzmény: Tempó Vasutas! (1296)