gazsi80 Creative Commons License 2007.03.24 0 0 1243
Egyéb okokból, de ma a kezembe kerültek a Budapest Székesfőváros Czím- és Lakasjegyzék c. kiadványok. Belenéztem az 1894-es, 1899-es, 1903-as. az 1904-es és az 1907-es évekbe, és ha már ott voltam rákerestem a "Sólyom" Kerékpáros Egyesületre.

Az alapadatokat a Magyar Sport Almanach 1904-es számából szedtem ki, miszerint:
"Sólyom" kerékpáros-egyesület. Elnök: Réthy Árpád. Titkár: Nagy Lajos. Czím: Petrákovits vendéglő, V. Ferencz-József-rakpart 1. Tagság: 40 fő.

Az 1894-es és az 1899-es lakcímjegyzékben, a működő egyesületek felsorolásánál nem található a "Sólyom", sem sportkörként, sem dalárdaként, sem semmiként. Vezetőit sem leltem sehol, így azt feltételezhetem, hogy ha létezett is, nem volt bejegyezve, azaz nem volt hiteles alapszabálya.

Az 1902/03-as és az 1903/04-es kiadásokban azonban nagyjából azonos adatokat találni:
Az egyesület címe:
1902/03: VIII. gyöngytyúk-u. 3.
1903/04: VIII. kerepesi 29.
Elnök: Réthly Árpád, fodrász, IX. soroksári u. 6.
Alelnök: Seregi Zsigmond, fodrász, IV. Kristóf-tér 2.
Titkár: Seregi Nándor
Pénztárnok: Fábián Jenő, fodrász s[egéd]., IX. soroksári u. 20.
Ellenőr: Schiller József, fodrász m[ester]., V. Mária-Valéria-u. 17. (8 darab ilyen nevűt találtam, de valamiért az az érzésem, hogy ő a megoldás)
I. kapitány: Seregi Zsigmond
Háznagy: Nagy Lajos (Az egy hasábnyi Nagy Lajos között két fodrász is volt, mindkettő a VIII-IX. kerületből.)

A Sportalmanachban megtalálhatóak voltak az 1903. évben rendezett kerékpáros versenyek dobogósai, de közöttük nem találkoztam sehol a "Sólyom"-mal. Ellenben volt egy ún. Egyesületi Turistaverseny 1901-ben, 1902-ben és 1903-ban.
1901: Budapest-Eger, a "Sólyom" a 3. helyet szerzi meg
1902: Budapest-Balatonfüred, a "Sólyom" az 5. helyet szerzi meg (A versenyt Fehérvárnál lefújják.)
1903: Budapest-Balatonfüred, a "Sólyom" 9 fővel, versenyen kívül vesz részt rajta.

Ezek alapján hajlok arra, hogy az az alapítási évszám valahogy sántít, és az egyesület néhány fodrász kerékpáros köreként tevékenykedett a századforduló környéki néhány évben (az 1907-es lakcímjegyzékben már nem szerepelnek).

Egyébként honnan van az újságcikk?
Előzmény: lg23 (1210)