gambolputty Creative Commons License 2007.03.12 0 0 109
beszámoló:

Miután már rákattantam a bejárásra jutott eszembe szétnézni a neten, és helyre kis oldalak léteznek a patakra vonatkozóan, nem is volt időm átnézni mindent olyan sok adat szerepel róla. A legfontosabb paraméter a túra szempontjából a hossza, ami 44km, a különböző kurflik miatt 70km-re becsülöm azt a hosszt, amit optimálisan be kell járni ahhoz, hogy lehetőség szerint minél közelebb haladva elmondhassam, hogy végigmentem a Rákos-patak mentén.

2007 március Szada-Gödöllői tavak

A forrásvidéket már korábban bejártam, illetve nehéz erről nyilatkozni, mindenesetre összefoglalom eddigi ismereteimet. A Rákos-patak Szada gödöllői határában ered. Gödöllő északi részén indul egy P+ jelzés a Margita felé, ahól az a Blaháné útról a hegy fel jobbra fordul leljük meg a Forrás Söröző műintézményt. Innen délre indulva a kerjtés végeztével egy elvadult züldterület következik ahova egy kis csapás vezet be, amit néha a vízmosás szó jobban jellemez. Hamarosan elérjük a patakot, ahol az elszántak a kerítés sarkánál bekanyarodva, vagy egyéb alternatív utakon a folyásiránnyal szembe haladva deríthetik fel a forrás helyét. Amire jutottam, hogy a keleti ág bekanyarodik magánházak kertjeibe, oldalról vizslatva egyik telken még árokszerűség fedezhető fel, a következőn meg egy latrina. Ebből persze nem az következik, hogy a Kovács család pisili össze a patak vízhozamát. Ebbe az ágba csatlakozik be egy árok, ami szépen ki van ásva egészen a P3-al jelült műútig, de ez számomra már mesterséges medernek tűnik, és a bejárás időpontjában száraz volt. A rövidebb nyugati ágon felfedeztem egy kis öblöt ahol viszont egy kétméteres tócsa közepén láttam felbugyogni a vizet, és a magam részéről beértem ennyivel, mint a Rákos-patak forrásával. A neten olvasva kiderült, hogy a közeli Úrréti-tó is forrásnak tekinthető, ezt még nem ellenőriztem, de emlékeim szerint a Rét u. melletti árok jöhet szóba, mint tápláló ág.

Legutóbbi bicajos túrámnál megelégedtem annyival, hogy a kerjtés mentén elmentem a patakig, ez volt az indulási pont. Elszántak gyalogolhatnak a sűrű növényzetben, én visszatértem a Blaháné útra, majd a nagyfesz vezetéknél egy földúton (Határjáró út?) tettem egy kitérőt a patakig. Vissza a Blahánéra, hamarosan megjelenik egy ősfás jobb napokat is látott zöldterület – a volt Blahai fürdő, ahol az utóbbi években csak számtalan telekkönyvi változás történt, egyébként meg minden romokban. A forrás irányából, még pár méteren kövezből kiépítet meder látható, majd egy sitthalom duzzasztja dagonyává a patakot, ami valami rejtélyes földalatti útvonalon halad tovább. A képzeletbeli folytatásban egy árok vezet el egy lovastelep mellett, majd kerítéssel lezárva folytatódik a kertek között. Ismét vissza az aszfaltútra, a Nyárfa utcán kitérőt téve látható a kerítések közé szorított árokban csörgedező patak, de érdemesebb a következő saroknál az Akácfa utcán elmenni majd élesen visszafordulni a Galagonya utcán. Az egysávos aszfaltút valamikor a Gödöllő-Veresegyház vasútvonal volt talán ezért is találkozunk az első komolyabb híddal itt. Hangulatos régies kertvárosi rész ez, van ahol lóistállók mellett csörgedezik érként a Rákos, rajta a két telekrészt összekötő fahíddal. Visszajutok a Baháné útra ismét, majd a kereszteződésnél lekanyarodok a Rét utcán jobbra, majd a Rigó utcán balra. A patak medre itt a Rigó utca házai előtt levő árok, amit egy balkanyarig lehet követni, itt a patak ismét magánterületre téved és átmegy az M3 autópálya alatt. Az utca visszavisz ismét a Blaháné útra, közúti aluljáról keveredek át a pálya alatt, itt jobbra még a kerítések előtt van egy csapás az Ádám utcáig, amin egy saroknyit haladva jobbra a Fecske u. folytatásában egy gyaloghídig jutok el.. Itt is eléggé rendezetlen a növényzet, bicajjal aligha lenne haladós. A kertekkel körülölelt szántó közepén látok egy személykocsit közlekedni, talán ez lenne egy jó folytatás, nem az Ádám utca lepukkanyt házai. Sajnos legnagyobb igyekezetem ellenére sem találom meg a bejárót a szántóba ezér a Röges u.-Surin u.-Éva u. nagy kerülővel jutok vissza ismét a patakhoz..A folytatásban baloldalt régi kertesházak düledező sufnijai és kerítései, jobbról panelházak zöldövezete határolja a folyóvizet. Ez utóbbi mellett döntök. Hamarosan elégetett szemét nyomára bukkanok, kb. 200 ember láthatta a környező teraszokról… A patak mellett sajna nem lehet végigmenni, mert járhatatlanná válik, belső lakótelepi járdákon és utcákon, majd egy züld részen átvágva kikeveredek a Kör utcához. Itt a füves rakparton haladva érem el a Fiók-Rákos patak becsatlakozását. Telegraffitizett garázsok mögötti ösvényen folytatom majd a kissé elhanyaogolt részek után én szégyellem el magam, hogy a füvön bicajozok a rendezett Patak térre. Itt lehet egyenesen folytatni a kerítés melletti szűk részen, de ajánlatosabb jobbra átmenni a gyaloghídon majd a Petőfi Sándor utcán kerülve ismét kersztezni a pataokot. A HÁV síneken és a 3-as főúton átkeléshez a buszállomáshoz vezető gyalogos átjáró adja magát. Majd vissza a patakhoz, át a hídon jutunk a művelődési ház parkolójához. Ezen az oldalon van a Trianon-emlékmű és a Wass Albert szobor. Keskeny aszfaltút visz az Alsóparkba, egy gyaloghídon átjutva egy övény vezet végig közvetlenül a meder mellett. Egy hídnál keresztezem a P jelzést, és folytatom tovább az ösztövér fák árnyékában. Ez egy kifejezetten szép része az útnak dacára a vandalizmus és szemetelés jeleinek. A következő hídnál ismét problémásnak tűnik a folytatás, kitérek hát az Ady Endre sétányra, egy darabig ismét a P-vel együtt haladok, majd a P+ -en. A közúti hídra balra kanyarodik az út, amin áthaladva jobbra térek le az Isaszegi útra. A Déryné-Liszt Ferenc-Vak Bottyán-Kőrüsi Csoma Sádor utcákon folytatom (a környék legalább annyire érdekes számomra, mint gondolatban végigpörgetni az utcák névadóit). Az elágazásnál egyenesen haladok tovább különböző ipari telephelyek között, majd kibukkanok egy tónál. A folytatást nehéz rekonstruálni a térképről. Végigmegyek az első tó mellett, innen gát visz át a túloldalra, de én folytatom, a következő tónál már stégek és kalyibák is vannak, a végén utamat drótkerítés keresztezi, egy bizonytalan gyaloghídon áttolom a bringát a másik oldalra, ahol kényszerűen ismét észak felé kell menni, itt egy friss ásási nyom mutatja, hol vezetett ki az egyik háztulajdonos egy 110-es KPE csövet a tóba. No comment. Nem kis kevergés után egy portán kersztül jutok ki a tó környékéről, itt egy hölgy megnyugtat, hogy ha nem is vagyok (fizető) horgász szívesen bebengedik itt a kirándulókat is. Néhány utca és kinn vagyok az Isaszegi úton. Még szerencse hogy épült itt kerékpárút., igaz az aszfaltozásig nem jutottak el, de ennek is örüljünk. Megnézem erről az oldalról nincs-e jobb útvonal a patak mellett, de ez eredménytelen.

Hát ennyi volt egyelőre folyt. Köv.

Fotógépet nem vittem, pár képet csináltam a telefonnal, a GPS-ben lemerült az elem, a fékek is megérettek egy cserére – hát nem voltam a nekikészülődés magaslatán.

Előzmény: gambolputty (107)