Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.11 0 0 987
1945 előtti sportújságok - csak azokat írtam ki, amelyeket kijegyzeteltem, van néhány, amelyekbe még nem néztem bele, meg persze olyanok is, amiket nem ismerek. A kiadás évei nem biztos, hogy pontosak, csak azokat tudom megadni, amelyek az OSZK-ban, illetve a debreceni könyvtárakban megtalálhatók.


A Sport (Békéscsaba) 1925–1939
CSAK-közeli lap, illetve a Bohnt ismerhetjük meg alaposabban. Nívós, mint a csabai sportlapok.

Alföldi Sport (Kecskemét) 1920–1921
Olyan volt, mint a város focija: tiszteletreméltó próbálkozás...

Csabai (Munkás) Sport (Békéscsaba) 1920–1925
Az Előre lapja. 1922-ig Munkás Sport, utána Csabai Sport néven jelent meg. Rendkívül színvonalas

Dunántúli Sport (Székesfehérvár) 1920–1922
Semmi különös...

Észak-kerületi Sportújság (Kassa) 1911–1914
A KAC lapja. A vidéki jogok szószólója, erőteljesen főváros-ellenes. Igényes lap volt.

Észak-kerületi Sportújság (Miskolc) 1921–1922
Semmi különös

Hódmezővásárhelyi Sport Élet (Hódmezővásárhely) 1921–1924
Átlagos vidéki sportlap. Rövid életű.

Kelet-magyarországi Sport (Nagyvárad) 1912
Csak néhány száma maradt fent.

Kelet-magyarországi Sporthírlap (Debrecen) 1920–1938
A mai napig a leghosszabb életű vidéki sportlap. Igen színvonalas. A debreceni ref. koll. könyvtárában 1929-ig vannak meg a számai, az OSZK-ban 36-38 között. Ha valaki tudja, hol lehetne fellelni a 29-36 közötti számokat, annak örökre hálás lennék.

MLSZ Hivatalos Közlönye (Budapest) 1921–1944
A cím megáért beszél. Sportprogramm néven is jelent meg, aki játékosneveket gyűjt, annak alapvető olvasmány. Amúgy semmi különös.

Magyar Sport (Szeged) 1922
Átlagos vidéki lap, rövid életű

Nemzeti Sport (Budapest) 1903–1944
Ide inkább nem is írok kommentárt...

Nyugati Sport (Szombathely) 1920–1925
Sajnos csak rövid ideig jelent meg, de a legjobb vidéki sportlap volt. Szombathelyi focikutatóknak alapmű.

Nyugati Sport (Győr) 1925–1926
Semmi extra.

Sport (Szeged) 1913–1914
Kakukktojás, mert még nem láttam, de a közeljövőben megnézem.

Sport és Társadalom (Budapest) 1922–1924
A cionista VAC lapja. Nem is a foci miatt érdekes, hanem a cionista sport, az izomzsidóság (Muskel-Judentum) eszméjének megismeréséhez nyújt segítséget.

Sportélet (Debrecen) 1912
Az első sportlapok egyike. Igényes kivitel, rövid élet. Csak Debrecenben van meg.

Sportélet (Miskolc) 1921–1923
Semmi különös.

Sport és Művészet (Szolnok) 1924–1926
Átlagos, rövid életű vidéki lap.

Sport Hírek (Debrecen) 1911
Ha minden igaz, ez volt az első vidéki sportlap, de ebben tényleg nem vagyok biztos (a pozsonyiakat nem ismerem ugyanis) Egyébként ugyanaz jellemző rá, mint a Sport Életre. Egyébként a DTE lapja volt.

Sporthírlap (Budapest) 1910–1944
A második legismertebb sportlap, hetente négyszer (?) jelent meg. Aki komolyan foglalkozik a régi idők focijával, annak alapvető olvasmány. Kicsit populárisabb volt az NS-nél.

Sportlap (Budapest) 1917–1922
Az MTK érdkekeltségébe tartozó lap, viszonylag gyakran jelent meg. Hosszú írások is voltak benne, nagyon érdekes. Ennek a lapnak köszönhetjük, hogy a hat-tricket mesterhármasra magyarosították. Sajnálatosan rövid ideig létezett.

Sportújság (Szeged) 1922–1924
Vidéki átlag.

Sport–Világ (Budapest) 1893–1913
Az első sportlap. Elég konzervatív, így a futballt érezhetően nem kedvelték annyira, mint a másik két sportnapilap. De 1903 előtt csak ez a sportlap működött.

Színház és Sport (Debrecen) 1920
Csupán néhány száma maradt fent.

Tribün (Budapest) 1912
Elég jó kis lap volt, abban az időben jelent meg, amikor a futball igazán "felfutott". Kár, hogy rövid életű volt.

Vidéki Sport (Nagyvárad) 1912
Vidéki klubokkal foglalkozott, de nem csak váradiakkal. 1912 - a vidéki futball először indult "rohamra" a főváros ellen, ennek a miliőnek terméke a lap. Egyébként színvonalas termék volt. Legfőbb erénye: vidéki klubokat mutattak be, elég részletesen, több városra is vannak rendkívül érdekes adatok, a futball születése kapcsán.