Uldin Creative Commons License 2007.02.24 0 0 1728

>A pelletálásban energiafű bekeverésen nem gondolkoztatok?
>Én kérdeztem, de totál ellentétes véleményeket hallottam.
>A gyártónál persze csak pozitívat, aki nem próbálta, attól meg negatívat:)

 

Az energiafűvel kapcsolatban én is futottam már egy kört, pelletálási szempontból annyi csak a baj vele, hogy rohadt kemény a szára, és e-miatt, iszonyatos nagy energia kell a préseléséhez. Ennyi. A Hangya Futura Rt-nél foglalkoznak a pelletálásával, van hozzá egy spéci technológiájuk, amit nem adnak ki a kezükből, valahogy felpuhítják a rostokat préselés, pelletálás előtt.

 

Energiafű termesztés és pellet gyártás:

Hangya Futura Rt.
Dóczi János Vezérigazgató
H-1106 Bp. Jászberényi út 29.
Tel: (1) 260-5842
Mobil: (20) 557-3253
E-mail: doczi@hangyafutura.hu

 

Az elefátfűről hallott valaki? Állítólag ezzel próbálkoznak mostanában. Én nem ismerem, csak hallottam róla.

 

Nekünk itt az Alföldön a rostkenderben (Cannabis sativa L.) kellene gondolkodni, (latin néven csak azért írtam le, hogy félre ne értsetek). Hektáronként 13,57 tonna szárazanyag termésátlag nem ritka. Energia hozama 230GJ/ha/év, ez azért nem rossz.

 

Gáz árban gondolkodva 2,7Ft/MJ-al számolva:
230GJ/ha/év x 1000 X 2,7Ft/MJ=621000Ft/ha/év
Nem tudom mennyi lehet a termelési költsége, de elgondolkodtató a dolog.

 

Nézzük a repcét:

Átlag 3-4tonna termelhető 1 ha-on. És termelési költségként 2tonna repce ára elmegy szépen. A mag kilója 60 Ftkörül van:
3000kg x 60Ft =180000Ft/ha/év átlagban és ebből még a termelési költség lejön.

Ebből azért érezhető a különbség.

 

A kender ültetvényekhez basszus külön engedély kell, gondolom nem véletlenül stb... A 17MJ/kg-os fűtőérték megvan minimum és jó a hamutartalom szempontjából is. Annyi a gondja, hogy gépesíteni kell a betakarítását, a svédek csinálják, nincs vele gond. Egyébként itt Szeged környékén több évtizedes hagyománya volt a kender termesztésnek a kendergyár miatt, mára ezt is szétdúrták..... 

 

Előzmény: Hpg (1727)