kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.02.19 0 0 17043

Tisztelt kollégák!

      Én csak egy fakerekes tüzér vagyok, mint tudjátok. Nem szeretnék BTR szakértői szerepben tetszelegni. Úgy gondolom ugyanakkor, hogy Nagy Richárd halálával kapcsolatos felelősség a mai napig nincs tisztázva. Az oroszok Afganisztánban máig vitatott módon elrendelték, hogy legalább egy - és nem több - katonának lezárt búvónyílások mellett is kint kell lennie, hogy ne periszkópokon keresztül, hanem szabad szemmel deríthesse fel a leselkedő veszélyeket. A magyarok Irakban nem tudom mennyire igazolt teória alapján elrendelték, hogy nem egy, hanem  három katona legyen kint egyszerre derékig, egy elöl, a 7,62-es géppuska zónájában tartva a fejét, kettő pedig a jobb és bal rakodónyílásokból figyelje a szektorát. A martaléknak kitettek esélyeit semmiféle olyan kiegészítő páncélzattal nem javították, mint amilyeneket a Hummereken láthatunk.A szállító zászlóaljnál Irakban törzsfőnökösködő kollégám még valami szemkontaktról is hamukázott az indokok között. Mi lett az eredmény? A toronyt addig mozdítani sem lehetett, amíg a parancsnok meg nem győződött arról, hogy mindenki visszahúzódott a páncéltestbe. Lőni meg pláne nem lehetett, hiszen az irányzék optikája a 30mm-es gépágyú közelében van, így az irányzó nem láthatja ki van a 7,62-es géppuska vonalában. Annyi esze nem volt a kibúvást elrendelőnek, hogy legalább a rakodónyílás fedelének zsanérjait áthegesszék, igy a fedelek kifelé nyílhattak volna, robbantásos merénylet esetén ez pont megmenthette volna Nagy Richárd életét. De tudjátok ez konstrukciós átalakítást jelent, és az a magyar honvédségben Farkas Roland által a Mercedes drótvágói kapcsán leírt nehézségekkel jár. Összegezve, indokolhatatlannak tartom három katonára a martalék szerep kiosztását, felelőtlenségnek azt, hogy kiegészítő páncélozásukról nem gondoskodtak akár a rakodónyílás fedele nyitási irányának a megváltoztatásával.Már 1997-ben is rengeteg olyan hirdetést olvastam a haditechnikai folyóiratokban amely kamerás LCD-s kijelzős rendszert kínált a periszkópok helyett a vezető, az irányzó a parancsnok és a megfigyelők számára egyaránt.

                                            Gyula

 

 

 

 

 

Előzmény: oltig2 (17039)