Stylist Creative Commons License 2007.02.17 0 0 17015

"Amelyiket megvenni és fenntartani penzed van, kedves Stylist! Es itt hangsulyozom a fenntartast!"

 

Várj csak, én sem az írtam, hogy a meglévő helikoptereket vigyék a MÉH-be, és kvázi automatikusan cseréljék le őket amerikai gyártmányúakra. Azt írtam, hogy érdemes lenne egy költséghatékonysági vizsgálatot tartani, hogy érdemes-e darabonként közel félmilliárdért felújítani őket, különösen úgy, hogy ez a felújítás valószínűleg nem jár együtt képességnöveléssel, csak üzemidő-meghosszabbítással. Tehát meg lehetne nézni, hogy mennyiért lehetne hozzájutni használt, de felújítható, és utánna hosszú távon hadrendben tartható amerikai gyártmányú szállító-, és ( esetleg ) harci helikopterekhez. Persze nem mindenáron, ha nincs katonai segély, vagy politikai okokból "nagyvonalú" ármeghatározás, akkor persze tárgytalan a dolog. De ha pl. ennek a félmilliárd/db.-nak a környékén hozzá lehetne jutni ilyenekhez, akkor miért is ne? Úgysem lehet a világ végéig elodázni a szovjet időkből megmaradt fegyverzet lecserélését, előbb vagy utóbb, de úgyis teljes egészében át kell térnünk a nyugati eredetű és szabványú fegyverekre, eszközökre. Márpedig ha ez így van, nem akkor lenne-e a legköltséghatékonyabb mindezt meglépni, _mielőtt_ nagyobb összeget költenénk el a régi eszközökre? Téged pl. nem zavart, vagy háborított fel, amikor a SZU-22 vadászbombázó gépeinket irdatlan pénzekért üzemidő-hosszabításra és nagyjavításra küldték, majd miután elkészültek, pár hónap múlva kivonták őket a hadrendből örökre? :-((

 

"Afganisztanrol meg csak annyit, hogy szerinted meg vannak azokbol a Stingerekböl arrafele müködökepes, amelyeket egykoron "segelykent" a mudzsahedek kaptak? Valszeg akkor több NATO heli potyogna le most is."

 

Működőképes Stinger már szerintem sem nagyon maradhatott arrafelé, de pl. pár hete a CNN mutatott néhány ládát, amelyet a pakisztáni határon foglaltak le az amerikaiak, és kínai gyártmányú vadi új föld-levegő rakéták voltak bennük. A riporter csaj szerint az elkobzott csempészárúhoz képest a látencia a 6-7-szerese, vagyis a többség célhoz ér. De lőttek már le éppen leszállni készülődő Blackhawk helikoptert sima RPG-vel is, úgyhogy biztosra még így sem lehet menni...

Üdv:       

Előzmény: oltig2 (17013)