nim-fa Creative Commons License 2007.01.01 0 0 27

Kedves Nim-fa!

Nem én találtam ki, ez a nyíl az utalójel. Arra utal, hogy a szó, amelyre mutat abc-rendben címszava a lexikonnak, s ott a témával kapcsolatban további információkra lelsz. Esetünkben továbblapoztam a kórokozó címszóhoz, s ott az alábbiakat találtam:

kórokozó, patogén (gör.): a mikroorganizmusok betegségokozó hatása egy másik élőlényben.

 

kórokozók: patogén hatású v. a fertőző és az ún. inváziós betegségek terjedésében szerepet játszó mikroszervezetek.

Hat nagy csoporjuk ismeretes:

baktériumok,

vírusok,

gombák,

véglények,

ízeltlábúak és

férgek.

Meg kell még említeni még a rickettsiákat (a baktériumok és a vírusok közötti átmeneti alakot), amelyek közül a legismertebb okozza az ornitózist.

A kórokozó baktériumok, vírusok és gombák két nagy csoportra oszthatók:

→fakultatívok és →obligát megbetegítők. Csíráik kiválasztódhatnak

- az ürülékkel v. a vizelettel,

- a légutakon keresztül,

- a nyálkahártyán, továbbá

- a bőrön át.

Azokat az állatokat, amelyek kórokozókat ürítenek, csíraürítőknek v. csírahordozóknak, más néven bacilusgazdának nevezzük.

A kórokozók továbbterjedése (→fertőzés) megvalósulhat horizontálisan v. vertikálisan.

A külső élősködök aktívan károsítják a szervezetet (az atkák ellepik a madarat), ezzel szemben a mikroorganizmusok többsége passzív károsító, s ezek csak az ún. behatolási kapukon (légutak, emésztőcsatorna, esetleg a bőr) át juthatnak a szervezetbe.

 

Mint láthatod, itt is van néhány utalójel, de megsúgom, pl. a gombák (vírusok, férgak stb.), bár nincs a szó előtt utalójel, szintén címszó. vegyük pl. a féreg szót:

féreg (Vermes): megnyúlt, puha testű, gerinctelen állat. Vannak közöttük a madarakat károsító →endoparaziták is.

Tágan értelmezve kártékony →élősködőt jelent, s akkor ide tartoznak a tetvek, atkák, vagyis klf. rovarok és pókszabásúak is. (→férgesség)

 

féregatkák (Pentastomida): a féreglábúak törzsének egyik osztálya. Kivétel nélkül állatok belső élősködői.

A méretük néhány mm-től 13 cm-ig terjedhet.

Átalakulással fejlődnek, s az átalakulás gyakran köztesgazdában megy végbe.

Kifejletten rendszerint húsevő szárazföldi gerincesek orrüregében v. homloküregében élősködnek.

Néhány faj a sirályokból ismert, ezek köztesgazda nélkül fejlődnek ki.

 

féregbetegség: élősködő állatok, pl. bélférgek által okozott megbetegedés. (→élősködők, →férgesség, →Syngamus trachea, →hajszálférgesség)

 

Itt is akad néhány nyíl vagyis szerezhetsz a témával kapcsolatban rengeteg információt, ez az előnye más jellegű könyvekkel szemben a lexikonnak

Üdv Tibor

Előzmény: nim-fa (26)