kovacsgyula44 Creative Commons License 2006.12.30 0 0 15594

Python!

    A pécsi tüzérdandárnál 1994-ben mi is a Magellánnal kezdtünk. Soha nem vettük meg, mindig kölcsönben volt nálunk. 1996-ban vettem fel a kapcsolatot a Collins cég magyarországi képviselőjével. Valamikor 1997-ben fönökeink engedélyezték néhány Collins GPS beszerzését. 1998-ban a Collins cég rendelkezésünkre bocsátotta az úgynevezett VIPER berendezést. Ez állt egy Leica kézi lézertávmérőből és egy Collins GPS-ből, amit egy link kötött össze. Gondolom ilyet használtak a kanadaiak is. Egy újabb linkkel digitális adattovábbítóhoz lehetett kötni a rendszert. Pénteken kaptuk meg a berendezést, következő csütörtökön bemutatót tartottunk alkalmazásából mindazon tüzértisztek részére, akik valami jegyzésre érdemes beosztást töltöttek be parancsnokságokon, tanintézeteknél vagy csapatoknál. Hódmezővásárhelyről kaptunk egy BTR-t, arra applikáltuk a műszert. Az éleslövészettel egybekötött bemutatóra járógipszben kijött a Collins magyarországi képviselője, egy bűbájos, üde, hamvas ifjú hölgy, sőt, megjelent kiséretében Londonból  a Collins európai képviselője is. A bemutató remekül sikerült, a Collins képviselői azt mondták, ha vásárolunk legalább 10 db-ot, darabját 12000 dollárért adják. Elöljáróink nem érezték szükségét a beszerzésnek, pedig ideális eszköze lehetne ma is a század tűztámogató csoportoknak. 2000-ben nyugdíjba mentem, hamarosan kerestek a műszakiaktól. Nyilván a Collins ajánlott. Mondtam, hogy jó pénzért nagyon szivesen segítek a műszaki federítő jármű  GPS-el történő felszerelésében. Pénzért? nehogy má'! Megoldották nélkűlem. Azóta az aktuális civilkápráztató púdergyakorlaton mindig "lelellenőrzöm" a bemutatóra kiállítot műszaki felderítő járművet.Még egyszer sem találtam olyan katonát a jármű mellett, aki a lézertávmérőt kezelni tudta volna. 2005-ben azt mondta a katona, hogy már le is tettek az alkalmazásáról, mert mindkét akkumlátor (távmérő, GPS) üzemképtelen.Szerintem az egész műszaki bagázstól el kellene kobozni a járművet, kicserélni az akkumlátorokat és átadni az afganisztáni kontingensnek század tűztámogató funkcióra. Ekkor nem lehetne kérdés, hogy oldod meg a tűztámogatást 200km-re a tábortól.

                                        gyulla 

Előzmény: Törölt nick (15586)