gulyáságyu Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3195

Üdv Mindenkinek

Az idegen, nemkívánatos ízek utólagos eltávolításához szólnék hozzá.

A desztilláció során az anyagok forráspont és illékonyság szerinti sorrendben "hagyják el" a meleg cefrét. Ha a nemkívánatos íz valamilyen illékony anyag, akkor azt már nagyon nehéz eltávolítani. Higítással csak azt érjük el, hogy magasabb hőfokon kezdődik a desztilláció és még könnyebben "mennek át" ezek az anyagok a végtermékbe. Meg lehet próbálni viszont az aktív szenes kezelést. Az aktív szénnek nagy a szag- és ízmegkötő képessége, színtelenít is. Ez sok kísérletező munkát kíván (tapasztalatszerzés céljából), mire megvan a megfelelő dózis (g/l) a megfelelő módszer (por, vagy szemcsés szén), rázni, vagy csak átszűrni, stb. Én kezeltem (nem nagyon hibás) pálinkát úgy, hogy néhányszor átszűrtem szemcsés szénen, és szinte tiszta alkoholra emlékeztető ízű lett a szűrlet. Ha ilyen ízű a páleszunk akkor sincs nagy gond, mert hozzá lehet keverni a hibátlan italokhoz, mert semleges ízű, tehát kárba semmiképpen sem vész. Mennyiségi veszteség csak a szűrőben maradt minimális pálinka lesz. Természetesen semmilyen módszer nem pótolja az egészséges, helyesen erjesztett, jól lepárolt cefrét, de mentsük ami menthető.