Stylist Creative Commons License 2006.11.08 0 0 14016

"Helikopterbázis. Ha megszűnik, akkor azért szűnik meg, mert nem csak az Albák üzemideje kezd lejárni, hanem a helikoptereké is. Pótlásuk úgy tudom szóba sem kerül."

 

Nézd, én finoman szólva már régen nem vagyok optimista a Magyar Honvédséget illetően. De a fenti okfejtést - hogy udvariasan fogalmazzak - oktondiságnak tartom! Helikopterek nélkül egyszerűen nincs ma hadsereg! Ennek az eszközrendszernek a leépítése egyszerűen megindokolhatatlan! Egyfelől a "könnyűlövész koncepció" is értelmezhetetlen nélküle, másfelől még békeidőben is kivitelezhetetlen helikopterek nélkül az utánpótlás, deszant, stb. szállítás, természeti katasztrófa-elhárítás, vagy pláne "repülőesemény" bekövetkeztekor a kutató-mentő feladatkör. Tehát pont a helikopterek lehetnek lényegében az utolsók, amelyet a Honvédség nélkülözni tud. Ennél már azt is jobban el tudom képzelni, hogy felmondják a Gripen szerződést, és mint a szlovénok tették, lemondanak az önálló vadászlégierőről, abban bízva, hogy ha balhé van, akkor majd Aviano-ból időben ideérnek az amerikaiak...

Szóval, bár látnok nem vagyok, a magam részéről biztos vagyok abban, hogy ha az utolsó pillanatban is, de "találnak" költségvetési forrást a probléma megoldására. Vagy megkapják az üzemidő-hosszabbítást a Mi-17-esek, vagy ócsóér' megveszünk néhány lekonzervált Blackhawk helikoptert Davis Mothan-ből, vagy valamelyik európai NATO szövetséges hullatja majd el nálunk a levetett gépeit, stb...

Mindez amit írtam, elsősorban a szállítóhelikopterekre vonatkozik. A harci helikopter század túlélésére - bár reménykedem benne, és sokszorosan bizonyította már a létjogosultságát - sajnos már nem mernék nagyobb összeggel fogadni... :-((

Üdv:   

Előzmény: st_patrick (14013)