Műhód Creative Commons License 2006.07.17 0 0 2109

Egy újabb könnyű túra fésületlenül:

 

Könnyű túrák a Szlovák Paradicsomban

 

A Paradicsomot természetes szépségű kalandparknak is tekintem.

A túrajavaslataimnál előnyben részesítem az ügyességet igénylő útvonalakat.

Ez az oka annak, hogy időnként oda-vissza ugyanazt az utat ajánlom.

 

3. Tamásfalvi kilátó és a Fehér patak. (Tomásovky vyhlad - Biely potok)

       Csingótól – Csingóig (Cingov –Cingov) 6 órás kirándulás

 

Csingó a Hernád-áttörés turistaútvonalának keleti kapuja. Túraközpont, üdülőhely.

Itt található a Paradicsom hegyimentőinek székhelye is.

Könnyű kirándulás innen a Tamásfalvi kilátó, és olyan az út a Hernád mentén, hogy akár egy babakocsit is eltolhatunk a Tamásfalvi kilátó alatti, sziesztázásra is kitűnően alkalmas rétre, amely mellett a Fehér patak fut a Hernádba.

Csingóból kiindulva akár négyféle útvonalon is feljuthatunk a Menedékkőhöz, Klástoriskoba.

Leggyakrabban Csingóból indulunk a Sólyom-völgy 75 méteres létrarendszerének a leküzdésére is. Az viszont már itt a nehéz túrák közé tartozik.

 

Könnyű túránkra a csingói parkolóból Hernád felé vezető lejtős műúton, a sárga jelzésen indulunk. Öt perc elteltével egy gyalogos híd és egy irányjelző tábla környékén jobbra fordulunk, és fölkapaszkodunk egy lépcsős emelkedőn. Negyedórányi sétával érjük el

a csingói Tatran kempinget, amin keresztülhaladva balra fordulunk.

Csakhamar már a Hernád északi partja fölötti dombokon baktatunk, ahonnan helyenként

kilátunk a fák között a lent kanyargó Hernádra. Napos időben, nyári melegben mediterrán

fenyőillat tölti be itt a levegőt. Az ösvényre beszűrődik a napsugár, menet közben lepillantok a Hernád völgyére, átnézek a közeli hegyekre, közelemben a számomra kedves emberek…

Ezen az úton már többször elkapott a hangulat: - Jó élni!

45 perc alatt érjük el a Tamásfalvi Kilátót. Ez kiugró csupasz sziklateraszok együttese.

Innen Gellért-hegynyi magasságból látunk rá a Hernádra és a környékét övező hegyekre.

Itt kell kifizetni a 40 korona útvonaldíjat, és itt szoktunk a tájat bámulva falatozni.

Legutóbb tériszonyos, nyugdíjas apácák visongtak körülöttünk, de mindig van hangulata a helynek, és még soha sem voltunk itt egyedül.

 

A mai étlapon a Tamásfalvi Kilátó azonban, csak az előétel volt.

A főfogás a Fehér patak.

Tehát: Fel a Fehér patakra!

Pontosabban: le a Fehér patakra.

A sárga jelzésen továbbhaladva, mellénk simul a zöld jelzés.

Az útelágazásnál mi a zöld jelzésen balra fordulva ereszkedünk le a Hernád völgyébe.

Ez a 20 perc mai túránk legkeményebb szakasza.

Az avarban megbúvó köveken, gyökereken, könnyű megcsúszni.

Lent az irányjelző táblánál balra fordulunk. Tovább haladunk a zöld jelzésen, átmegyünk egy kis hídon a Hernád fölött, 10 perc alatt elérjük a Fehér patak hídját.

Ez lenyűgöző élménypont. Néhány percig mindig elácsorgok itt.

Aki járt ott, vagy most olvassa ott ezt a leírást, tudja miért…

 

(-Gyerekkoromban eltöltöttem néhány nyarat a Felvidéken.

Rokonaim közül sokan falvakban, mezővárosokban, patak partján laknak.

Szeretem a kristálytiszta patakokat. Sokat mászkáltam gumicipellőben bennük.

Néha jól áthűltem, felfáztam eközben.

- A patak fölött járni, úgy nézni az élővilágát, az lenne az igazi – álmodoztam néha. És megvalósult. A kristálytiszta, rohanó Fehér patak fölött lehet járni!- )

 

A zöld jelzésen, a Fehér patak folyásirányával szemben folytatjuk az utunkat.

Néha sétaúton megyünk, időnként sziklák, gyökerek között, de amit nagyon kedvelek:

Egy méterrel a patak fölött vezető doronglétrahídakon egyensúlyozni…

Igaz nézelődni közben csak akkor érdemes, ha meg-megállunk.

Útközben a patakba ömlik a Kysel, a Sokolia dolina (Sólyomvölgy) vize is.

Az összefolyásoknál szoktunk megpihenni.

 

A Fehér pataknak otthont adó Tamásfalvi völgyben közel kétórányi gyaloglás után jutunk fel  a zöld jelzésen a Klauzy tóig.

Ez alatt legalább egy kilométert teszünk meg a víz fölötti doronglétrahídakon.

 

A Klauzy tó a fehér patak felduzzasztásából keletkezett.

Mögötte a 939 méter magas Klauzy hegy magasodik. Nagyon hangulatos.

Most a térképen úgy látom, hogy kicsit feljebb van még egy tó.

Ha legközelebb arra járok feltétlenül megnézem, ha valaki megelőzne:

Kérek  róla fotót a topikba!

 

A Hernádig újabb két óra alatt sétálunk vissza, amerről jöttünk.

Onnan jobbra fordulva 40 perc alatt, a gyönyörű Hernád-áttörésen járva, élménydús túra után érkezünk meg Csingóba a parkolóba.