NevemTeve Creative Commons License 2006.06.18 0 0 topiknyitó
Olyanok vagyunk mint a viccmesélő bolondok... márcsak abban kell megegyeznünk, hogy melyik szám melyik Gyakran Ismételt Kérdés-nek feleljen meg...
pl:
K: Nem tudom elfogadni az evolúciót, mert ellenkezik a vallásommal!
V: Elhiszem.
K: Szerintem a hit a legfontosabb az emberi életben.
V: Ezt is elhiszem.
K: Különben is, nem tudom elképzelni, hogy hogyan lenne lehetséges az egyik fajból a másikba történő átmenet.
V: Ez inkább a te képzeleted problémája mint az evolúcióé, de annyit segítek hogy a 'faj' mesterséges kategória, a természetben inkább a 'populáció' a valós egység.
K: Dehát a 'faj' fogalma világosan definiálva van: két élőlény akkor tartozik egyazon fajba, ha képesek ivarosan szaporodni.
V: És az öszvér?
K: Ja igen, és az utód is termékeny legyen.
V: Ezek szerint egy ökör és egy tehén garantáltan nem tartoznak egy fajba.
K: Hát lehet hogy a definíció nem egészen precíz, de az világos hogy az ivaros szaporodás lehetősége vagy lehetetlensége meghatározó jelentőségű.
V: És azok az élőlények, akik ivartalanul szaporodnak?
K: Őket most tegyük félre... mindesetre a magasabbrendű állatoknál nem lehet kétség az egyedek fajokba sorolása.
V: Gondolom nem hallottál még a gyűrűfajokról...
K: Mik is lennének azok?
V: A legismertebb példa a sirályoké: az ezüstsirály és a heringsirály két külön fajnak tűnik, ha csak Európát nézzük, ha viszont az észak-amerikai és ázsiai alfajokat is figyelembe vesszük, látjuk hogy folyamatos átmenet van az egyes alfajok között.