peeperkorn Creative Commons License 2006.01.09 0 0 2289

Kedves tamas1000!

 

Jól látod, de legalábbis hasonlóan gondolkozunk.

Viszont eladásnál a Vatera 6%-os (nagyobb értéknél valamivel alacsonyabb) részesedése óriási egy ilyen értékre/árra érzékeny cucc, mint az arany esetében. Pl. egy 1908-as évszámú arany 100 koronás utánveretnél, ha reális árán, kb. 115.000.- Ft-ért akarod eladni, 119.850.-ért kell kiraknod. Annyiért meg nem fognak kapkodni utána. Kisebb értéknél még rosszabb: ha egy 10 koronást 13 ezerért raksz ki, 12220-ért adod el valójában.

Ha aranyrúdakról beszélünk, ott meg a Vatera jutaléka nagyobb, mint egy tisztességes kereskedő teljes árrése a vételi-eladási ár között.

Nem hiába nem látsz nagyobb aranyrúdakat a Vaterán, a kisebb 1g-os csecsebecséket meg messze áruk felett kinálják.

 

Én amondó vagyok, hogy olyan cuccokat kell venni, amik azért minimális numizmatikai értékkel is bírnak. A 4 dukátos sem rossz, én is szeretem, ha más nincs, de annak ugye gyakorlatilag korlátlan a példányszáma. Az 1 dukátos utánveret mint minden kisebb tétel, aranyértékéhez képest ráadásul pofátlanul drága. Nem az a kedvencem. Sem a Krugerrand és társai.

A 10 koronás túl kis falat, az ára is túl van értékelve: 11 ezernél nyersarany értéke nem sokkal több, 12,5-13 ezernél olcsóbban viszont nem jutsz hozzá. Ez több, mint 15%-os túlfizetés. Ellenben a 20 koronás 22.000-nél is drágább jelenleg aranytartalmát tekintve középárfolyamon, és ennyiért meg is kapod. És nem csupán aranyat vettél, hanem numizmatikai értékkel rendelkező forgalmi pénzt.   

Előzmény: tamas1000 (2286)