HG4I Creative Commons License 2005.10.29 0 0 629

Kedves Kroykroy és PÖ. társak!

 

Élvezettel (és nem kevés kritikával) olvasom társalgásotokat itt a topikon.

 

Szakmámba (és hivatásomba) vágó kérdés is felmerült, erre kívánok reagálni.

Előre elnézést kérek mindazoktól, akik véleményétől eltérően fogom megítélni az ügyeket - nem személyek ellen, hanem az értelmezés, illetve az ismeretek hiányából eredő téveseszmék ellen kívánok szólni a rádiózás témájában.

Egyben polgárőr is vagyok (mindkét felnőtt fiammal egyetemben), hívónevem: Segély 40 - rádiós ügyekben mindenkor segítem a szervezeteket. 

 

Nos, érdemi mondandómra térve, külön kell választani több dolgot.

 

1. A Rádióamatőr topikból beemelt hozzászólásban idézett hatósági állásfoglalás, majd az azt követő szabálysértési határozat hemzseg a tárgyi tévedésektől és az eljárási hibáktól. (Megjegyzem: tárgyi ügyben azóta jogerős bírósági ítélet született, ami teljesen távol áll az idézettektől!)

 

2. Világosan kell látni, hogy mást jelent a (rádió) forgalomba hozatala, mást a birtoklása és megint mást az üzemben tartása.

Ma bármely rádióberendezés forgalomba hozható, ha megfelel az európai szabványoknak (erről rendelkezik hiteles tanusítvánnyal (Megfelelőségi Nyilatkozat), CE jelöléssel) és a gyártó, importőr, forgalmazó a forgalomba hozatal szándékát a hatóságnál szabályszerűen bejelentette, a forgalomba hozatali szándékot a hatóság bejegyezte. A forgalomba hozatalra nézve más követelmény nincsen (2/2001 /I.31./ MeHVM rendelet.). Tehát: adott egy akármilyen gyártó akármilyen tipusú (mondjuk) adóvevője - az minden korlátozás nélkül kereskedelmi forgalomba hozható hazánkban, ha a fentieknek megfelel (egyéb iránt az európai szabályozás, szabványok elég szigorúak - sokkal szigorúbbak, mint pl. az USA-beliek).

 

3. A birtokba jutás és birtoklás.

Ma hazánkban semmiféle előzetes hatósági engedély, hozzájárulás nem szükséges bármely rádióberendezés elbirtoklásához. Vagyis: bárki, bárkitől, bármilyen rádióberendezést (adót, vevő, adóvevőt, stb. megvehet, ajándékozhat, örökölhet, stb.) - egyszóval: elbirtokolhat és tulajdonában, birtokában tarthat.

Vigyázat! Ez NEM azonos az üzemben tartással!!!!!!!!!

Olyan dolog ez, minthogy bárkinek lehet akár több gépkocsi is a tulajdonában (sőt lehet üzemben tartója) akkor is, ha személyesen neki nincs is gépjármű vezetői engedélye! Nem igaz?

 

4. Más jogszabályok intézkednek arról, hogy ki, milyen jogi és műszaki feltételekkel és milyen rádióberendezéseket tarthatnak üzemben.

A rádióberendezések üzemben tartásához két kategóriára NEM kell külön szakhatósági engedély. Az egyik a csak nyilvános műsorszóró adások vételére alkalmas eszközök (műsorvevő rádió, TV, stb. berendezések), a másik az úgynevezett "harmonizált frekvenciákon, frekvenciasávokban" működő rádióberendezések. (Tessék utána gondolni: a mobil telefon is adóvevő, mégsem szükséges hozzá minden felhasználó részére külön rádióengedély, pedig logikus lenne....) Ebbe a csoportba sokféle eszköz tartozik (távvezérlők, kapunyitók, mikrohullámú sütők /az is adó!/, PMR adóvevők, és még sok-sok közcélú, civil és ipari alkalmazás is (lift vészhívóktól kezdve a műanyag hegyesztőgépeken át a gyógyászati célú eszközökön keresztül a műholdas rádiótelefonig sokminden). Egyikhez sem kell FELHASZNÁLÓI rádióengedély. Ez persze nem jelenti azt, hogy a gyártónak, forgalmazónak nem kell rendelkeznie a szükséges engedélyekkel. Nagyonis kell! De a felhasználók a birtokba jutás (vásárlás) után szabadon használhatják.

 

Minden más eszköz üzemben tartásához engedély szükséges!

 

Ha valakinek van egy szélessávú vevője, azt műsorvételre használhatja engedély nélkül, de a rendőröket (és másokat sem) nem hallgathatja! Utána lehet nézni a 2/2001 (I.31.) MeHVM rendelet 29.§-ában. Kimondja: Tilos minden olyan üzenet vétele, rögzítése, tovább adása, létezésének felfedése..... amelyet nem ennek az állomásnak a részére sugároztak!

 

Olyan ez ismét, mint a gépkocsi: szabad-e venni 600-as Mercit? Persze, hogy szabad. Tud-e ez az autó 230-al menni? Persze, hogy tud! Szabad-e ilyen sebességgel menni közúton? Na, ugye....  Erre nincs jogosítvány...

 

5. Külön csoport a rádióamatőrök. Ők (a Nemzetközi Rádiószabályzatban definiált önálló rádiószolgálat feljogosított tagjaiként) rendelkeznek egyedül olyan jogosítvánnyal, hogy birtokolhatnak, átalakíthatnak, készíthetnek bármilyen rendszerű és elven működő adó, vevő, vagy adóvevő berendezés(eke)t /igen, egy személy akár többet is!/ - de azokat csak és kizárólag a részükre a nemzetközi és a hazai jogszabályokban SZIGORÚAN SZABÁLYOZOTT FREKVENCIATARTOMÁNYOKON BELÜL tarthatják üzemben! /Zsombi, itt javítalak: egyrészt 144-146 MHZ, másrészt ha a rádióamatőr egyben polgárőr is, akkor sem tarthat olyan készüléket üzemben, amely "egyszerre tudja" a rádióamatőr és a polgárőr frekvenciákat!!! A beidézett szabálysértési határozat egyik legnyagyobb marhasága ez volt.... A rádióamatőrök részére kiadott rádióengedélyek nagyon precízen előírják, milyen frekvencia tartományokban tarthatóak üzemben készülékeik. Azon kívül nem!/

Figyelem! A (hazai - érdekes, külföldön nem!) köznyelvben összekeveredik a rádióamatőr fogalma a kalózrádiósok fogalmával. Pedig pontosan az különbözteti meg a rádióamatőrt a kalóztól, hogy ők meglehetősen nagy rádiózási szakismerettel rendelkeznek és kemény vizsgákat kell tenniök a jogosítvány megszerzéséért.... Míg a kalózok nem teszik meg ugyanezt...

Különleges státuszukat a hazai jog is erősíti, külön jogszabály vonatkozik rájuk (rádiózási tekintetben).

 

6. A legnépesebb rádióengedélyes kör két fő részre oszlik. Egyik fele az állami (ebben az összefüggésben értsd: kormányzati) felhasználók, őrájuk szintén külön szabályozás vonatkozik, a szabáylzási feladatokat is külön hatóság látja el: a Kormányzati Frekvenciagazdálkodási Hivatal. Ide tartoznak pld: a fegyveresek, mentők, BV, VPOP, stb.

Az összes többi frekvencia használó a NHH (Nemzeti Hírközlési Hatóság) felügyeleti jogkörébe tartozik, így a polgárőr szervezetek is. Minden olyan rádióhasználó számára, akik nem az előző pontokba tartoznak (tehát: nem harmonizált frekvenciájú, vagy műsorszóró vevő berendezést üzemeltet, illetve nem rádióamatőr, vagy kormányzati rádió felhasználó) - az ettől a hatóságtól köteles engedéylt kérni a rádióberendezés (és ez lehet csak vevő is!) üzemben tartására.

Ebbe a körbe tartoznak a polgárőr szervezetek is, mint (közfeladatot ellátó) társadalmi szervezetek. Ebből következik, hogy MINDEN önállóan bejegyzett polgárőr (jellegű) szervezetnek önálló rádióengedéllyel kell rendelkeznie!

(V.ö.: BPSZ "származtatott" rádióengedélyek gyakorlata)

 

7. A pö. szervezeteknél üzemben tartott készülékek tekintetében nagyon sokszor "feláll a hátamon a szőr". Mindenféle nyitott, tehát kézzel szabadon beállítható frekvenciájú (Zsombi pontatlanul "szintézeresnek" nevezett) rádiókkal találkozom nap, min nap. Amellet, hogy tilos ilyeneket használni, jó részük alkalmatlan a feladatra, mert rádióamatőr rendeltetésűek (144-146 MHz-re gyártották!) és egyszerűen a 171-172 MHz közötti frekvenciákon - enyhén szólva - nincsenek a "spiccen". (Főként az antennák, de némely készülékek is kifogásolhatóan teljesítenek "ebben a magasságban".)

 

8. Külön szót érdemel a rendőrségi frekvenciák "használata". Tudom, sok helyütt bevett gyakorlat, hogy a polgárőr rádiókba beprogramozzák (memóriába teszik) az adott megyei csatornák valamelyikét. Szabálytalan. Országos Főkapitányi körlevél született néhány éve arról, hogy tilos ezt tenni. Másrészt - az együttműködést segítendő - engedélyezi az ügyeleteken szelektíven nyitható (meghívható) polgárőr csatornán működő adóvevő elhelyezését. - Ez az jó megoldás!

És hogy ne csak negatív dolgokat írjak, előre mutató legyek:

az OPSZ prominenseinek abban az irányban kéne munkálkodniok, hogy az országosan kijelölt (kárhely-katasztrófa) együttműködési frekvenciát is használhassák a pö. szervezetek - kellő szabályozottság mellett. Egyből nagyon sok gond megoldódna, higgyétek el! Különösen igaz ez most, hogy közeledik az EDR (TETRA) bevezetése - talán kisebb akadályba ütközne most egy ilyen kérés fevetése!

 

 

Tisztelt topik-társak!

 

Bocsánat, hogy a szokásosnál lényegesen hosszabb voltam.

 

üdv mindenkinek, eseménymentes szolgálatokat kívánok:

 

HG4I alias Segély 40 (rádiósegély)

 

Előzmény: kroykroy (466)