Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2866

Őszintén szólva még én sem jártam az Alsó-Tátika várának helyén, így segítségül hívtam a Castrum Bene Egyesület Hírlevelének 2001. számát, melyben Dénes József {a készülő Magyar Várlexikon szerzője} a követketőket írta le:

 

"1980-ban sikerült azonosítanunk az alsó, korai vár helyét a hegy ÉNy-ra eső, föggőleges sziklafallal határolt peremén. A hely tökéletesen megfelel az 1248-as oklevél helymeghatározásának Tátikahidegkút-puszta felett, a Tátika hegyen a tatárjárás után épült felső vár {a közismert rom} alatt van.

A várat ÉK-ről mintegy 40 méter hosszan , 3 - 4 méter meredek levágás határolja. DK-ről 90 méter hosszan 17 méter széles és 4 - 5 méter mály árok övezi. A többi oldalon megközelíthetetlen sziklafal védi. Területe kb. 0.6 hektár, tehát több mint háromszor akkora, mint a felsővár. Szabad bejárása a DK-i oldalon van, lehetséges, hogy itt volt az eredeti kapuja. Az árok belső szélén habarcsos technikával készült kőfal nyomai láthatók... "

 

A szöveg teljes terjedelemben, fotókkal kiegészítve megtalálható a www.varak.hu Zalaszántó -- Alsó-Tátika vára résznél.

 

 

Tátika hegyének két váraAlsó-Tátika váraAlsó-Tátika vára
Előzmény: HEV (2846)