S Balage Creative Commons License 2005.05.17 0 0 13684

Szia!

Én tavaly voltam Pag-sziget, Mandre falujában.

 

Útvonal: Több is van:

1.Autópályán egészen Posedarje-ig, majd innan a Pagi hídon át egészen a sziget túlsó oldaláig. (híd díjmentes) (gyors a pálya miatt, de drága is)

2. autópályán Senj városáig, majd onnan a főúton le Prizna-ig, onnan komp (92 kuna 1 autó + 2 felnőtt)

 

Én Karlovac után is az autópályát választottam!

Figyelj ide jól! Letenye-Zagrab-Karlovac. Mikor elhagytad Karlovacot a tábla ezt fogja mutatni:

                                  Rijeka

                                   Senj

 

Nem mész el semerre, csak ezt követed. Mész nem tudom már hány kilómétert-hajnal 3 kor mást se volt kedvem nézni és egyszer csak egy ilyen táblát fogsz találni:

 

                                        Rijeka (jobbra nyíl)

                                         Senj (balra nyíl)

És mindeközben látod, ahogy a pálya elválik. Te fogod szépen és elmész SENJ FELÉ!

Egyszer vége a pályának és te a főuton folytatod az utadat. Az bevisz egy jó kis szerpentínes útra és csak a SENJ táblát követed. Bevisz a városba és mész tovább a főuton ZADAR FELÉ. (AZT hiszem ez volt kiírva)

Mész kb. 60 km és látni fogod a táblát: PRIZNA és a táblára a komp van rajzolva.

Én életemben 1 szer -most- voltam horvátban és nem tévedtem el!

Hidd el, te sem fogod elnézni, ha egy kicsit is figyelsz.

Igaz, nem olyan mint a mindennapi munkába menet, de akinek jogsija van, annak menni fog.

 

3. ÉN ezt javasolom:

(a szállásadónk mutatott térképen egy helyiek által használt utat Plitvice felé, ami szerpentínes, de kevesen használják. ) Én kipróbáltam és lenyűgöző! olyan szépet még nem láttam. külföldivel alig találkoztunk.

Ha a kompal kijösz a szigetről Prizna-ba. ott elfordulsz jobbra a főúton, és elindulsz Zadar felé. Látsz majd egy táblát, ami egy meredek kis utcára mutat fel fel balra : Karlobag felirattal. Karlobag után Gospic, majd onnan balra fordulva Plitvice. Gyönyörű a táj, kevés az autó.... Király út! Még jobb, mint egy magyar autópálya!!!!!!!!!!

 

Ez a legolcsóbb útvonal. tempósan lehet menni, mert ezen a szakaszon kevesen vannak. Csak a helyiek használják! (prizna -Karlobag)

 Természetesen akkor a legjobb, ha Plitvocére is szeretnétek menni.

 

Többször jártunk ottartózkodásunk alatt Novalja-n is. Nagyon szép kis város, szép kikötővel, kikötöben pálmafasorral.

A kikötőből szerveznek hajós kirándulást a Kornati Nemzeti Parkba. (Beszámolómban már részleteztem).

Sok a bár, kávézó, étterem.

 

Jó tanács: ha Novalja-n parkoloni akarsz, akkor a temetőnél állj meg. Ha Pag városa felől mész Novaljaba, miután beérsz Novaljara, az első aszfalt útkereszteződés balra. Ott van rögtön egy parkoló, ami ingyenes, és a fenyőfák árnyékában van. Annak minden előnyével és hátrányával.

A kikötőnél a parkolás 5kuna/óra volt.

 

A starndról nyilatkozni nem tudok.

De ha elindulsz Pag felé, akkor az útról ha balra térsz le, bárhol starndolhatsz.

Az egyik helyen még parkoló díjat is szedtek, de csak akkor, ha nagyon meleg volt. Kicsit felhősebb napon sosem volt ott az őr.

Ajánlom megtekintésre:

a. Novaljan van valami régi római kori vízvezeték. Mi ezt csak akkor tudtuk meg, amikor hazajöttünk.

b. Pag városa után az út mellett jobb kéztől a sólepárlót. (tengerből lezárnak egy részt, és megvárják, míg elpárolog a víz, majd a sót összeszedik. Pag aranyának is hívják.

c. Csendes kis falu: Mandre (Kolan-nal jobra)

 

Érdemes megkóstolni:
Paski sir (pagi juhsajt. Nagyon finom, de drága. Helyiek szőlővel és kenyérrel eszik)

 

Most ennyi jutott eszembe.

Bocsika a regényért.

 

Franjó!
Köszi a világítótornyos beszámolót!!!

 

Előzmény: molnar48 (13658)