kiskockas Creative Commons License 2005.03.20 0 0 2380
Én sem azt mondtam, hogy a Ferihegyi forgalmat nem tudná elvinni egy 1 pályás reptér, és nyilván - ennek most nem néztem utána - bőven vannak olyan 1 pályás repterek, ahol nagyobb forgalom van, mint LHBP-n. Azonban az általad emlegetett éves statisztkákban pont a lényeg sikkad el, vagyis az, hogy a forgalom eloszlása (Ferihegyen) nem egyenletes. Vannak olyan - hosszú - időszakok, mikor az 1 pálya is "sok", máskor viszont a 2 is nagyon kevés. Egy olyan reptéren, ahol 1 pálya van, mindent, - a forgalmat, a gurulóútrendszert, a handlinget - úgy tervezik, hogy egy pálya van, és kész. De Ferihegy nem ilyen reptér. Egy okos ember egyszer azt mondta, hogy egy "normális" repülőtér képéhez a toronydaru ugyanúgy hozzá tartozik, mint a repcsik. Vagyis az építkezések folyamatosan - legalább - követik a forgalom növekedését. Most kivételesen nálunk is van toronydaru az 1-es felújítása miatt, de előtte hosszú évekig (a 2B átadása óta) nem történt semmi. Közben pedig az idei januári forgalom nagyobb volt, mint a 2003 július, augusztusi. Így oda jutottunk, hogy pályák számától függetlenül is tulképpen az egész reptér egy szűk keresztmetszet: állóhelyek, kiszolgálló eszközök, check-in pultok, beszállítókapuk, TMA kapacitás (talán ez az egyetlen ami záros határidőn belül változni fog) stb. És ennek fényében továbbra is azt mondom, hogy az egyik pálya huzamosabb időre történő bezárása jelentős fennakadásokat okozna, függetlenül attól, hogy az érintett szolgálatok mennyire "figyelnek oda". Persze nem zárna be a reptér, de komoly csúszások lennének miatta. (2 pályával is vannak) És erre hiába írod azt, hogy Heathrow-n 24 órában olyan a forgalom, mint Ferihegyen az 1 órás löketben, ahogy Te is írtad BUD nem LHR, nem lehet összehasonlítani. És az sem megoldás, hogy arra a 2 hétre "átírjuk" a menetrendet, "széthúzzuk" a löketeket, mert amellett, hogy nem lehet megcsinálni, a löket nem véletlen, és ha az amúgy 15-20 perc alatt kirepülő 20 egynéhány gép csak egy óra alatt tud elmenni, akkor az egész értelmét veszti, mert mindenki lekésik mindent. Bocsi, ha kicsit hosszú, és kicsit off voltam.
Előzmény: adeak (2375)