Csati81 Creative Commons License 2005.03.16 0 0 135

Ja, a kérdésedre nem is válaszoltam: szerintem nem kellene ilyen nagy jelentőséget tulajdonítani a modern számítógépeknek: minden korban feltűnik ez a gondolat, az elidegenedés. Régebben attól féltek az emberek, hogy a gépek (mechanikus) fognak egyszer uralkodni rajtunk. Ha arra gondolok, hogy mi lenne, ha elromlana a kocsim, akkor tulajdonképp ez már be is következett. Az információs társadalom ennél persze sokkal komolyabb dolog, nagyobb problémákkal, de ezidáig én egy számítógépre, vagy egy számgép rendszerre is kb. úgy tekintek, mint egy mechanikus gépre, amely segít az embernek. Ez a vízió akkor válhatna valóságosabbá, ha a programokat is egyéniségekkel ruháznánk fel, meg mondjuk létrehoznánk egy közeget, amiben evolúció mehetne végbe. És ez csak akkor érintené az átlagembert, ha ezek a programok intéznék a mindennapi dolgainkat, de én nem hiszem mondjuk, hogy egyhamar megélnénk, hogy virtuális brókerek és bankárok terelgetnék virtuális pénzünket.

 

Habár lehet, hogy én vagyok a szűk látókörű: evolúciós elvekkel terveztek már dolgokat, pl. olyan fúvókát műholdra, amelynek formája tök fura, és csak a véletlenek és a szelekció alakította, mivel nincsenek olyan egyenletek, amellyel ilyen bonyolult áramlástani probléma megoldható. Lehet, hogy egyszer iszonyat bonyolult és okos programok fejlődnek ki mesterséges evolúció útján. De szerintem akkor sem kell tőlük félni; a Windows is egy igen veszélyes program (az idegeim már szerintem maradandó károsodást szenvedtek tőle), de azért még elintézem egy mozdulattal: ha kihúzom a gépet az áramból.

Előzmény: Siphersh (131)