Százbolha Creative Commons License 2005.02.24 0 0 14122

Smok:

 

Sajnos nem egeszén rózsás a helyzet!!!

 

Az M42 obikból igen széles a választék.

A gyenege minőségű nevesincs daraboktól az SMC takumárokig.

 

Sajnos rpallagi által említett Flektogon 20 és 35mm elég gyengén muzsikál a DSLR-eken, azoktól a kit obi is jobb.

Általánosságban elmondható hogy a kitobik 50mm alatt jobb minőségű képet adnak mint a nem digire optimalizált - filmes gépen kiváűlóan müködő - nagylátó fix optikák"

Talán még a 35mm-es takumárokon gondolkodnék picit, de egy kitobi mellé minek cipeljem.

 

A fix telékkel megint csak van egy kis probléma. 300mm felett nem igen akad jó minőségű M42 optika. (drága talán igen)

Sajnos a legendás sonnar 180/2,8 és 300/4 valamint a  pentacon 500/5,6 középformátumra készült igy digigépen a képkörük kb. 1/10 része kerül kihasználásra.

Az említett Orestegor 300/4,5 is sajnos az alsó-középső kategóriába tartozik.

Ettől függetlenül lehet vele képeket készíteni, de ne csapjuk be magunkat!!!!!

Digin a minősége csapnivaló....

A másik nem elhanyagolható probléma a DSLR keresője. Nagytelékkel gyak. alkalmatlan az élesre állításra. vagy jobb kereső vagy AF kéne.

Tehát nem csak a megfelelő állvány és rezgéscsillapítás lesz a gond az 1,6x szorzó miatt hanem az élesre állítás is a pici mélységélesség miatt.

 

 

Tehát marad az 50-200mm tartomány olcsó M42 obikból.

Az rpallagi által említett Sonnar 200/2,8 (ez kisfilmes!!) igen jó minőségű.

De sorolhatnánk az 50/1,4  55/1,8 takumarákot vagy az 50-90-100mm-s makróobikat és a 135mm tartományból néhányat, pl ismét a Sonnárt.

 

tehát bőven valászték jó M42 obiból, csak tudni kell melyiket a sok közül.

 

*********

 

 

A másik vonal a Minolta MD.

A minolta a 70-90-es években kiváló optikákat gyártott, ezek többsége a hasonló M42 obiktól jobb, a Kanon Nyikon társaiktól gyakran szebb és élesebb rajzúak.

Sajnos az MD optikák nem adaptálhatók Canon-ra (és nincs is túl sok belülük), de egy topiktársunk foglakozik ezek átalakításával. A börzén is kinn volt 2-3 optikával.

Nekem volt már alkalmam kipróbálni néhányat és már van is 1 ilyenem.

Ugyan ez már nem a 10eFt alatti kategória, de kis ügyességgel kiváló optikákhoz juthatunk

58/1,4

58/1,2

85/1,7

85/2

100/2,5

135/2,8

 

Az általam annyira kedvelt és sok szép képet rajzoló MD 24/2,8 gyak. használhatatlan digigépen. Épp úgy mint a 20mm flektogon.

Talán csak az orosz Zenitar 16mm érdemes megvenni 50mm alatt.

 

********

10D-hez kb. 15-20db M42 és más optikát próbáltam ki és teszteltem le.

 

Ezeket tartottam meg:

 

Zenitar 16/2,8

Takumar 55/1,8

Biometar 75/1,5

Sonnar 135/2,8

Minolta MD 200/2,8

 

Ezek vannak tervbe véve:

Takumar SMC 35/2 (??)

Minolta MC 58/1,2

Minolta MC 85/1,7

Tamron 90/2,5 macro

 

Amit még ajánlani mernék:

Pentacon 50/1,8

Takumar 50/1,4

Revuenon 55/1,4

Pentacon 100/2,8

Pentacon 135/2,8

És természetesen szinte kivétel nélkül a fix macro obik.

 

 

********************

 

A felsorolt objektívek fényerejét is érdemes összehasonlítani a kitobbikkal nem csak az árát.

További elönyök: M42 obikhoz filérekért vehető közgyűrű készlet. Vigyázni nem nagyon kell rájuk, strapabírók és könnyen pótólhatók.

 

M42-ben létezik nagyon kiváló zoom is de ritkák. Pl, a Vivitar Series1 vagy a Tokina RMC fajtákból érdemes vadászni.

Digin ezeket nem probáltam még, de filmesen jók voltak, bár egy fix obival nem összemérhető a minőségük, de van aki nem tud lemondani a zoomról.

 

Mit nem tudnak az M42 obik:  AF

 

Százbolha

Előzmény: smok (14107)