Sz. Norbert Creative Commons License 2004.12.10 0 0 1694
No, ezt is kiolvastam. Antony Beevor: Berlin 1945 - Az összeomlás. (Gold Book, 2004) 461 old., 2999 Ft. Noha az első 50 oldal alapján nem gondoltam volna, a könyv alapvetően jó. Helyenként ugyan fájdalmasan összesűrűsödnek benne a szerzői pontatlanságok és a fordítói nagyvonalúság okozta értelemzavaró hibák, de aki nem a rendszerezett adattömegekért, hanem a könnyen érthető (bár emiatt néhol túlzottan általánosító) megállapításokat szereti, az élvezni fogja ezt a könyvet. A kötet a szó szoros értelmében nem igazi hadtörténelmi munka, mivel terjedelmét tekintve nagyobb arányban foglalkozik a német nép mindennapjaival a háború utolsó 4 és fél hónapjában (beleértve az őket sújtó szovjet atrocitások állandó tárgyalását is), mint a konkrét harccselekményekkel. Aki a berlini ostrom részletes leírását várja, az csalódni fog, aki viszont az 1945. január-május jól áttekinthető összefoglalását, az nem. Kifejezett erénye a könyvnek, hogy kimerítően tárgyalja a szovjet NKVD tevékenységét, ráadásul eddig publikálatlan orosz levéltári adatok alapján. Nekem sok volt a szovjet katonák szexuális életének túlzott taglalása és a német nőkön elkövetett nemi erőszak stációi sem biztos, hogy ekkora terjedelmet kellett volna, hogy kapjanak. Sajnos ezek valóban szomorú tények, de véleméynem szerint két-három oldal elegendő lett volna belőle... Főleg úgy, hogy a németek által szovjet földön elkövetett hasonló esetekről nem nagyon olvashatunk a könyvben, még említés szintjén sem. A szerző helyenként kifejezetten érdekes adalékokkal szolgál (pl. konkrét példákat hoz a szovjetek által alkalmazott zsákmány Panzerfaustokkal kapcsolatban). A felhasznált források (levéltéri és publikált) zömében korszerűek. Jegyzetapparátusa követhető és korrekt. Akit nem zavarnak a kisebb-nagyobb katonai szakmai pontatlanságok és nem kifejezetten a hadrendi számok és a magassági pontok tengerében akar tobzódni, annak informatív, ugyanakkor szórakoztató időtöltést kínál e könyv. Üdv, Számvéber Norbert