mud Creative Commons License 2004.10.18 0 0 13
Valoszinuleg az lesz, hogy ide-idenezek, csak nem fullad teljes kozonybe ez a tema, mint ahogy az en amszterdami topikom is lenyegeben parbeszed. Kozben nekiallok irogatni az uzbeg naplot, ami nem lesz egyszeru, mert elegge beindult a munka es 12 oraban dolgozom alapbol. A dolog kevesbe erdekes resze az, hogy van egy par aprosag, amit nem szivesen teszek ide, node ezt majd meglatjuk. Amikor en kimentem Szamarkandba 1992-ben, akkor eleg komoly atalakulasok voltak abban a nagy fene Szovjetunioban. Egy baratom, aki elozo evben volt kint mondta, hogy a benzin ugyszolvan ingyen van. Igen, ha orosz vagy. Meg aztan egy evvel kesobb mar egeszen mas szelek fujdogaltak. Egy biztos, istennek hala, hogy orosz gyartmanyu autoval mentunk, kulonben sokkal tobb balhenk lett volna, mint igy akadt. Benzin volt is mindenhol, de csak dollarert akartak adni, altalaban olyan $1/liter egysegaron, ami ugye eppicit magas. Alkudni kellett, azonkivul egy nagy extra tankot beszerezni, mert varosban lehetett azert olcson szerezni, ha az ember korulnezett. Az egyik legtisztessegesebb „uzlettarsunk” ezen a teren egy csecsen maffiozo volt Volgogradban, aki korrekt aron valtott penzt, szerzett benzint meg barmi egyebet a kocsihoz. Igaz, hogy ezt egy altalanos lereszegedes, kesdobaloverseny stb. elozte meg vagy valtotta fel, hangulattol fuggoen, esznel kellett lenni, de mint mondtam, ezekben jobban meg lehetett bizni, mint a helyi hatosagban. Kell egy jo terkep, mert utjelzo tablak csak nagyvarosok kornyeken vannak, ott se megbizhatoak. Aki jart mar Mexikoban, az tudja mirol beszelek, itt kb. ugyanaz a helyzet. Nekem eppen megvan még valahol a regi terkepem es annak ellenere, hogy majd’ tizenot ev telt el, szerintem meg lehet bizni benne; ha legkozelebb otthon leszek, majd elkuldom. Egyebkent nem sietos a kartografia abban a regioban.

Nekunk azt mondtak, megszunt a vizum, szabadon lehet kozlekedni, ami lehet, hogy papiron igaz volt, a gyakorlat viszont mindig mast mutat. A hataron levo orosz tiszt mondta, hogy bizony kell az a hivatalos meghivolevel, mire mi kezdtunk kisse panikba esni. Kerdem tole, hogy akkor most honnan a feszkes fenebol szerezzek meghivolevelet, mire a legnagyobb nyugalommal valaszolta, hogy: A piacon lehet kapni. Igaza is volt, ott arulta boldog-boldogtalan, 120-200 ft-os atlagaron, ami akkori viszonylatban is kifejezetten olcsonak tunt...