Bard Creative Commons License 2003.04.16 0 0 104
Igen, ez is egy lehetséges értelmezés. Meghalt Mátyás, oda az igazság. És valahol ez is igaz.

A lényeg, hogy bár a Habsburgok egész végig azon mesterkedtek, hogy Magyarországot beolvasszák a saját birodalmukba, ez nem sikerült nekik, mig másokkal sikerült. És itt tényleg nem arról van szó, hogy kik gazdagabbak, a csehek, vagy mi. Ezek elvi dolgok. Már nem nagyon tudok többet mondani, ezt vagy érzi valaki, vagy nem. A mai magyarokkal, meg úgy általában az egész világgal többekközött az a baj, hogy csak anyagi dolgokban tud gondolkodni. Mennyivel keresek majd többet, ha ez-vagy az a kormány lesz stb. Az emberi méltóság pedig ennél sokkal fontosabb. Hogy milyen jogon határozza meg az az illető ott a parlamentben, hogy én hogyan éljek? Mert meghatározza, és ebbe beletörődünk (én is) többé kevésbé. De milyen jogon teszi ezt? Mikor hatalmazta fel rá a nép? Nem történt ilyen felhatalmazás. Csak beletörődés. Ellentétben a régi alkotmánnyal.

Tudom, most majd jönnek a jobbágyok... :-) Előre szólok, hogy amikor jobbágyok voltak, akkor sehol a világon nem volt olyan magas szinten a polgárjogi fejlődés, hogy ez a kérdés értelmes legyen. Tehát óvatosan...

Előzmény: Törölt nick (96)