tincsy Creative Commons License 2002.04.03 0 0 100
Mindig is ereztem, hogy valami nagyra vagyok teremtve, de sajnos romai emlekeim nem toltenenek meg egy konyvet. Azonban teljesen komolyan foglalkozom a gondolattal, csak Toszkana temajaban, hiszen ezt a reszt jobban ismerem. Mar 3 eves kretai idegenvezetoi eveim alatt szerettem volna megosztani mindenkivel azt a rengeteg informaciot, amit a kulonbozo nyelvu konyvekbol es a mindennapi eletbol felhalmozodott bennem. Mar elkezdtem irni a kisebb sztorikat, de leginkabb utikonyv szeruen lenne jo. Annyi minden van itt - tajak, varoskak, szokasok, etelek, tvmusorok, politika es gazdasag - amit nem irnak le a konyvekben, de szerves resze az itteni eletnek, es biztosan segitene az idelatogatoknak.

Most par szot irnek pl.a szarvasgombarol. Ez nem egy hagyomanyos gomba, ritka es iszonyuan draga - ennyit tudtam rola regen. Aztan itt osszel elkezdodott a kellemes izgalom, mindenki a "tartuffo" szot emlegette es nem ertettem mit akarnak ezzel. Aztan megmutattak azokat a kis fekete rancos krumplihoz hasonlito foldes gumokat, amit a tesztakhoz, husokhoz de meg az edessegekhez is hasznaltak. A mellettunk levo kis faluban plakatok hirdettek, hogy november elso ket hete lesz a tartuffo fesztival ideje, amikor mindenki a kozepkori belvaros macsakakoves utcain arulhatja a tartuffot. A gombanak rengeteg fajtaja van, azonban nem lehet termeszteni, csak magatol no a fold alatt, igy csak a kifinomult szaglassal rendelkezo malacok es kutyak talanak ra. Egyebkent megvagva es az etelekben erosen gazszaga van, amit vagy imadnak vagy utalnak az itt elok. A feher tartuffo csak nagyon keves helyen talalhato, es alig 3 hetig van a szezonja, persze olajban lehet konzervalni eleg sokaig. Az ara es az eros szag miatt csak egy kicsit reszelnek a tesztara es egy kis vajjal visszateszik a sutobe, amitol raolvad a vajjal egyutt. En a kremet szeretem, aminek alig 1-2 szazalak a tartuffotartalma, parmezan es vaj van meg benne, es isteni kenyerre kenve. Itt az ara kilonkent atszamitva 200.000 - 2.000.000 forint kozott van, de egy gumo altalaban dio nagysagu csak, igaz a rekordot iden egy 600grammos nyerte el. Az itt eloknek vannak kutyaik, es sokan ebbol elnek, jarjak az erdok szeleit, a csapasokat a kutyakkal, es par gumot mindig talanak.
Na most ennyit. Ti ettetek mar szarvasgombat?