Angi Creative Commons License 2001.06.02 0 0 8
A babanet-en találtam:

Alapvetõ tudnivalók a GYED-rõl


200I. január 1-jétõl a gyermekgondozási díj jogosultsági feltételei alapvetõen nem változtak.

Az ellátásra továbbra is a biztosított szülõ jogosult a gyermek két éves koráig, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülõ anya esetén a szülést - megelõzõen két éven belül 180 napon át biztosított volt, jogosult továbbá a terhességi gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi gyermekágyi segély igénybevételének idõtartama alatt megszûnt, feltéve, hogy az ellátásra való jogosultság - a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett, és a szülést megelõzõen két éven belül 180 napon át biztosított volt, és a gyermeket saját háztartásában neveli.

A gyermekgondozási díj mértéke változatlanul 70 %, - de nem lehet több ez évben 80.000 Ft-nál, (2002-ben 83.000 Ft-nál). A gyermekgondozási díjat, ha az anya rendelkezik 180 napi keresettel a táppénzszabályok szerint, ha nem rendelkezik, a minimálbér alapulvételével számítják ki.

Mivel 2001. január 1-jétõl a táppénzszámítás szabályai megváltoztak, a változás értelemszerûen érinti az ez évben megállapításra kerülõ GYED számításának módját is.

Ha a gyermekgondozási díjat a táppénz-szabályok szerint számítják ki, a számítás az alábbiak szerint történik:

A GYED összegét a táppénzre jogosultság kezdõ napját közvetlenül megelõzõ naptári évben elért, egészségbiztosítási járulék alapját képezõ jövedelem naptári napi átlaga alapján állapítják meg. Ha az anya az említett idõtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a GYED összegét a jogosultság kezdõ napját megelõzõ 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján számítják ki. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb az igénylés kezdõ napját közvetlenül megelõzõ naptári év elsõ napjáig lehet figyelembe venni, de csak akkor, ha a biztosítási idõ folyamatos. A folyamatos biztosítási idõ megszakítása esetén azonban a GYED alapjaként a megszakítást megelõzõen szerzett jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

Ha az anyának azért nem volt figyelembe vehetõ jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben részesült vagy katonai (polgári) szolgálatot teljesített, a GYED-et az irányadó idõszakban tényleges elért, ennek hiányában a szerzõdés szerinti keresetének alapulvételével állapítják meg.

Néhány gyakorlati példa a GYED számítására:

1.

Az anya I997. november 1-jétõl áll folyamatos munkaviszonyban. 2001. május 15-ével gyermeke születik. A terhességi-gyermekágyi segély lejártát követõen (2001. október) igényli a gyermekgondozási díjat;

Mivel az anya 2000. január 1-jétõl 2000. december 3l.-ig dolgozott (tehát rendelkezik a szükséges 180 naptári napi jövedelemmel) a gyermekgondozási díj alapja az igénybejelentést megelõzõ (2000.) naptári évben elért. egészségbiztosítási járulék alapját képezõ jövedelme.

2.

Az anya 1997. január 1-jétõl 2000. április 14-ig állt munkaviszonyban. 2000. április 15-tõl 2001. január 1-ig munkanélküli járadékban részesült. 2001. január 2-án munkaviszonyt létesített, és 2001. március 25-én gyermeke született. A terhességi gyermekágyi segély lejártát követõen igényli a gyermekgondozási díjat (2001. szeptember 15-én)

- Az anya a gyermekgondozási díj igénylését megelõzõ évben (2000-ben) 180 naptári napi jövedelemmel nem rendelkezik, ezért vizsgálni kell, hogy a GYED-re való jogosultság (2001. szeptember 15.) kezdõ napját megelõzõen 180 naptári napi jövedelemmel rendelkezik-e.

180 naptári napi jövedelemmel rendelkezik (dolgozott április 14-ig, 2001-ben pedig március 25-ig, ezért a gyermekgondozási díj alapját az így megszerzett 180 napi jövedelem naptári napi átlaga fogja képezni.

3.

Az anya 1998. február 5-tõI folyamatosan dolgozott. 2000. április 1-tõl augusztus 1-ig fizetésnélküli szabadságot igényelt külföldi tartózkodás miatt. 2000. augusztus 2-tõl folyamatosan dolgozik. 2001. szeptember 18-án (a terhességi-gyermekágyi segély lejártát követõen) kéri a gyermekgondozási díj megállapítását.

Tekintettel arra, hogy az anya folyamatos biztosítási ideje a fizetésnélküli szabadság igénybevétele miatt megszakadt, esetében a gyermekgondozási díj alapjául szolgáló jövedelmet nem a 2000. naptári évben elért jövedelem alapján kell kiszámítani, mert a folyamatos biztosítási idõ megszakítása esetén az ellátás alapjaként a megszakítást megelõzõ jövedelmet nem lehet figyelembe venni. Így a jogosultság kezdõ napját közvetlenül megelõzõ 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján állapítják meg az ellátást. (2001. 09. 17-tõ1 2000. augusztus 2-ig elért jövedelembõl számítva. A jövedelem számításakor a terhességi-gyermekágyi segély összegét jövedelemként nem lehet figyelembe venni.)

4.

A folyamatosan biztosítási jogviszonyban álló anya 1998. április 8-tó1 2001. április 8-ig elsõ gyermekével gyermekgondozási segélyben részesült. 2001. április 9-tõl 2001. május 8-ig szabadságon volt, második gyermeke 2001. május 9-én született. 2001. november 8-án a terhességi-gyermekágyi segély lejártát követõen kéri a gyermekgondozási díj megállapítását.

Tekintettel arra, hogy az, anya a gyermekgondozási segélyben részesült, és emiatt nem rendelkezik az irányadó idõszakban 180 napi jövedelemmel, a Gyermekgondozási díj alapja megegyezik a 2001. április 9 - május 8-ig elért jövedelmével.

5.

Az anya 1999. január 2-tól munkaviszonyban állt 2000. április 30-ig. Ezt kõvetõen 2000. júnins-1-töI munkanélküli járadékot vett igénybe, és 2001. január 3-án gyermeke születik. A munkanélküli járadék szünetelése alatt terhességi-gyermekágyi segélyben részesült, majd 2001. július 9-én kéri a gyermekgondozási díj megállapítását.

Mivel az anya az irányadó idõszakban (2000. január 1-tõl 2001. július 8. napjáig) 180 naptári napi jövedelemmel nem rendelkezik. a gyermekgondozási díj alapján képezõ jövedelmet a jogosultság kezdõ napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével kell megállapítani, azonban az ellátás alapja nem haladhatja meg a munkanélküli ellátás alapját képezõ átlagkereset harmincad részét.

(2001. január, forrás: SzCsM összeállítása

Többször végigböngésztem, de a saját esetemre nem leltem benne. Ha valaki tud, plíz segítsen!
2000. aug. 31-ig volt munkaviszonyom, viszonylag magas bejelentett fizuval, október 15-ig táppénzen voltam, majd dec. 1-től 40.000,- volt abejelentett pénzem, 2001. jan.1-től pedig 60E. 2001. márc. 6-tól veszélyeztetettként ismét táppénzen vagyok, várhatóan szülésig (augusztus). Tehát a GYED-et csak 2002-ben igényelhetem. Mi alapján számítják? A táppénzem jövedelemnek minősül? Mit és mennyire befolyásol, hogy tavaly nem volt folyamatos a munkaviszonyom?

Előre is köszi

Angi