Zambizi Creative Commons License 2001.03.10 0 0 16
Reggel neztem, ahogy anyam az uj hatszazoldalas konyvet probalta begyomoszolni a kistaskajaba...:)
No igen! Ez talan a jovoben valtozni fog! :)

Arak: Barmennyire is daragak a konyvek nalunk, meg minid nem eri meg magyarorszagon konyvet nyomtatni. Nyugatra kinezunk, egy normal kisregeny igencsak 3000-5000 Ft kornyeken van. Persze ez viszont olyan minosegu is.

Szvsz a papirarak nem fognak drasztikusan emelkedni, meg a kornyezetvedelmi eloirasok miatt sem. A hiedelmekkel ellentetben a papirgyar nem az erdok kiirtasara torekszik. Nekik sokkal fontosabb, hogy regeneraljak az erdoket, sot, meg noveljek is, hiszen az adja a fo alapanyagot.
A technologia pedig egyre fejlodik.

Teny, hogy ha egy konyv oldalankent pl. 2 Ft-be kerul, abbol 1,80 a papir.
Szerintem a fo motivalo ero inkabb az, hogy egy konyv, amit neha elolvasok, ne foglaljon annyi helyet (otthon mindenki olvas, es tenyleg komoly problema, hogy a kovetkezo konyvet hova tegyel el, annyira tele vagyunk vele), ne kelljen elmeni megvenni, megkeresni. Ne essen szet, ne sarguljon meg.
Es meg egy fontos dolog, amit az e-bbok-nal mar az elejen el kellene kezdeni a fejlesztest: Ha a furdokadban olvasok, ne azzon el! :):)

Linkelek
A kinezet jobb ha olyan, ahogy a szerkeszto elkeszitette. Ettol fuggetlenul persze nem kell HTML-nek lennie. Eleg egyeszeru, ha a betutipus bele van agyazva a konyv fejlecebe, vele egyutt a hatterszin is. Mindossze egy-ketszaz kbyte-al noveli a meretet.

A multimedias cucc az egy ingen erdekes dolog.
H-book: Gyorou kepek, eleg jo felbontasban. A technologianak koszonhetoen rengeteg olyan szin beleviheto, amit monitoron nem lehet megjeleniteni. Mostanaban lett egy uj technologia, ahol a zold szinarnyalatra meg ra is segitenek.
Viszont ez statikus. Egyszer kinyomtak, aztan mar maximum a lapok potyognak belole.
E-book: A kepek minosege drasztikus. 72 dpi, RGB szintartomany 0-255. Nagy hatranya, hogy a kozepes villagossagnal alegjobbak a szinek. Mind sotetebb, mind a vilagosabb iranyban veszik a szinezet. Egy nagyon vilagos kep nem lesz annyira szines. Viszont a multimedia nagyon jol megoldhato. Kontaktust lehet kiepiteni az olvasoval. Eleg megnezni a konyvesboltban, hogy a gyerekkonyvekbe mi mindent beletesznek: 3-D, sipolo beka, ablak, mozgathato babuk, stb...
Erdekes lenne, mondjuk egy kalandregenyben, hogy a helyszinnel megjelenne egy link, ahol egy terkepet talalok, korabeli kepeket, leirasokat, mi van ott most, stb... Es en ezt csak akkor fizetem, ha rakattintok. Ha nem erdekel akkor ennyivel is olcsobb a konyv.

A szinmegjelenesre tenyleg jo lenne ez a folias megoldas, de en kicsit maskeppen oldanam meg:
Min. 7 folia a kezdetben:
Cian (kekeszold), bibor, sarga, zold, narancs, fekete, es feher. Minden folia alapban atlatszo, kiveve a feher. Majd az informacio helyen az o szinet (pl sarga) visszaveri, a tobbit atengedi. Ezzel a 6 szinnel priman le lehet fedni az emberi szinerzekel nagyreszet. Persze kesobb lehetne tovabb boviteni. A szemcsemeret eleg aprora leviheto. Kerdes, hogy mennyire gyors a frissies. Egy film pl. elvezheto rajta?