KovA Creative Commons License 2000.12.12 0 0 467
Kedves ekson_ !
''lemondanak árrésük egy részéről abban a reményben, hogy így az eladási volumen növekedése kompenzálja a kiesett árrést'' : no ezt magyarazd el bovebben, mert nem ertem, hogy a nagyobb volumen az olcsobban megvasarolhato OEM szoftverbol van-e (ez kapcsolt Winchester nelkul is mukodne, sot lehet, hogy meg nagyobb volument eredmenyezne) avagy abbol hogy Winchestert is vettel, amibol viszont a M$ nem remelhet hasznot maganak csak a tobbi gyartonak.
Nem errol van szo: ez a taktika a piac meghoditasanak es a dominancia megszerzesenek a taktikaja: ahol csak sejteni lehet, hogy uj gep all ossze, kedvezmenyesen adjuk az op-rendszert nehogy valamilyen konkurrens oprendszer kerulhessen a gepre. (Tehetjuk, ha a fejlesztes mar megterult, a tovabbi darabok joforman koltsegmentesen eloallithatok.)
Sot azok a gyartok, akik elkotelezik magukat, hogy minden gepukhoz eladnak egy M$ oprendszert extra kedvezmenyeket kapnak. Jol olvastad: ELKOTELEZIK magukat.
Ha nem teszik be is csukhatjak a boltot, mert az extra engedmenyek hianyaban versenykeptelenek a M$ huberesekkel szemben.
Nehany eve az AlbaCompnal vettunk PC alapu penztargepet amit halozatba kellett kotni a keszletnyilvantartassal. Miutan a teljes halozat ossz vissz 6 gepes es a program DOS alapu NovellDOS 7 oprendszert kertem hozza. Kozoltek, hogy azt vehetek naluk kulon de nekik el KELL adni hozza az MSDOS 6.22-t.
No, erre adj nekem magyarazatot.
Nos, ha a piac liberalizalt, es a gyartok olyan szerzodeseket kotnek egymassal es kenyszeritenek ram amilyet akarnak, akkor legyen a masik oldal is liberalizalt: a piac az en piacom is es mint vasarlo meg akarom szabni, hogy milyen feltetelekkel lehet ott arusitani.
Amirol te irsz az egy szep elmelet, mukodik is valamennyire, amig van verseny, de mihelyst monopolhelyzetek, erdekmonopoliumok cegek kozotti szovetsegek alakulnak ki, nos ezek egysegesen tudnak follepni a vasarlok szetszort tomegeivel szemben. Ha ugy tetszik: diktatura.
A Micro$oftnak igenis megterul az OEM darabonkent is van rajta haszna es nem a Winchester az alaplap stb. arresebol, igy hat nem felaron kapod, hanem igenis a ketszeres ar feleert.
Ez az uzletpolitika igenis egy ravasz trukk, strategiai huzas a monopolhelyzet kiepitesere es megteremtesere.
Az USA-ban mar erre rajottek, csak eppen Bill Gatesunk jo nehany evnyi orrhosszal vezet az ottani jogaszok elott, az USA jogaszai pedig legalabb evtizednyivel a magyar jogaszok elott. Nem veletlenul kovetelik, hogy hozza nyilvanossagra a partnereivel kotott szerzodeseket, meg azt is, hogy egyforma felteteleket biztositson az ugyfeleinek.
A ''gonosz M$ mesterkedesei''-rol. Nos ha a monopoliumra valo torekves nem bun, sot megengedett, akkor a ra valo torekves kenyszer is, igy hat nem okolhato a M$ sem, mert nem tesz mast, csak gatlastalanul kihasznalja a lehetosegeit, amit meg is kell tennie. Sot, ha az igazsagszolgaltatas gyenge, es a szabalyok megszegesebol szarmazo uzleti haszon nagyobb mint a buntetes merteke: akkor a cegek a torveny megszegesere kenyszerulnek, mert a torvenyszegok elonyhoz jutnak a torvenytisztelokkel szemben es az utobbiakat eltorlik a fold szinerol. Igy mukodnek bizony a cegek a versenygazdasagban. Ha a fociban a kezezest nem buntetik, akkor a masik csapatnak is be kell vetni a kezet. Ha vak a biro es nem latja a gancsolast, akkor a masiknak is gancsolni kell.
A biro lehet, hogy a legnepszerutlenebb ember a palyan, de nelkule agyonrugjak egymast a jatekosok.
Igy nem irom ala, ha valoban az a velemenyed, hogy a kereslet kinalaton kivul minden mas szabalyozas tobbet art mint hasznal. A monopoliumoknak nem sok koze van mar a tetszetos piaci verseny elmeletekhez.
Meg fogsz dobbenni: tudod kikre emlekeztet engem, ahogy folleptel a piacgazdasag vedelmeben ? A regi agit-proposokra. Jol megtanultad a lecket, ahogy csak ok.
Ok ugyanugy meg tudtak magyarazni miert jo az ami rossz, ahogy most te magyarazod. A dolog sajnos nem ilyen egyszeru. Es meg valamit elarulok: akkor ugyanugy vitaba szalttam az akkori rendszer hiveivel, mint a mostaniakkal, ilyen koponyegforgato vagyok. Csak en akkor mondtam nagyjabol azt amit te most mondasz.
S Marx-ot es a tobbit akit belenk probaltak sulykolni akkor ertegettem ugyan de igazabol csak most ertem meg.
Akkor nem olvastam el a Toke-t de most, ha volna ra idom erdekelne. A lenyeg az, hogy raismerek arra amit irt.
Szoktam is trefasan mondani: nalunk jobban talan senki nem ismeri ezt a rendszert, nekunk az elmeletet is tanitottak pedig muszaki egyetemre jartunk. Most pedig itt a gyakorlat.
Kerlek, ne haragudj meg ram a nem epp hizelgo parhuzamert, csak azt szeretnem, ha megertenel.
A latszat csal: alapvetoen nem a M$-tal van bajom, hanem azzal amit megtestesit. "Nem test es ver ellen van harcunk...."
KovA
Előzmény: eksön_ (463)