szalka Creative Commons License 2000.08.01 0 0 29
En jelenleg is Finnorszagban elek eppen,nekem is nagyon tetszik az itteni szaunakultura,itt szerettem bele igazan a szaunazasba. De jopar dolgot nem ugy latok mint akik a finn szaunakulturat csak hallomasbol ismerik.

Furdoruha es prudseg:
Valoban kenyelmesebb es egeszsegesebb furdoruha nelkul szaunazni, de ez itt sem azt jelenti, hogy vadidegeneknek vegyesen(ferfiak es nok) egyutt meztelenul szaunaznak. Legalabbis en meg csak nagyon ritkan talalkoztam ilyennel egyaltalan nem jellemzo. Miutan mindenhol szeriafelszereles a szauna trivialis, hogy minden fittness klubban, uszodaban 2 szauna is van(ha nem tobb), altalaban a ferfi szauna a ferfi oltozobol a noi meg a noi oltozobol nyilik. Ezenkivul szinte kivetel nelkul minden hazban van kozos szauna, de a kozos az egyaltalan nem jelenti a vegyes meztelenul szaunazas. Altalaban a haz szaunajanak is van egy rendje. Ki van jelolve,hogy pl 2 ferfi nap van egy heten es 2 noi nap. A maradek napokon pedig ugy osztoznak, hogy minden lakasnak kerhet ezeken idopontot(vagy kiosztjak), hogy a 31. szamu lakase a szauna hetfon 3 es 5 kozott a 30-ase meg hetfon 5-7 ig stb. Ekkor csak az adott lakas lakoi mehetnek szaunazni, ott mar termeszetesen a ferj feleseg gyerekek egyutt szaunaznak meztelenul, de csak a csaladon belul. Vannak toparti public szaunak, ahol elofordul a kozos meztelenkedes, de inkabb ugy, hogy egy nagyobb tarsasag kiberli egy estere es a ott a nagy alkoholizalas kozben mar mindegy ez a furdoruha kerdes.

Viszont ha nem furdoruhaban szaunazik valaki annak erosen ajanlom az itteni higieniat, hogy a public szaunaban nem ul senki a meztelen seggevel le a szaunaban! Mindenki visz maga ala be egyszerhasznalatos eldobhato szaunapapirt, ami kb egy 50cmx50cm -es papirkeztorlo az egyik felen hajszalvekony muanyagboritassal! Bar minden nap alaposan kitakaritjak a szaunakat, de en soha nem ulnek le enelkul meztelenul egy nyilvanos szauna padjara.

Sor es szauna:
Gyakran soroznek vagy cideriznek a szaunakban , foleg valalati/egyetemi bulik utan , de ok ezt belsoleg hasznaljak. Eddig en meg csak! kulfoldiektol lattam itt azt a hulye szokast, hogy a sort raontik a szaunakovekre amitol fergetegesen undorito budos lesz a szaunaban!
Belsoleg meg szerintem kellemes egy hideg cideri szauna pihenoben, de ez mar izles dolga:-)

Fok es goz:
Az, hogy ki mennyire szereti gozzel teliteni a szunat es hany fokosra turbozza fel, az teljsen izles kerdese. Mindenesetre itt en azt tapasztaltam, hogy sokkal kevesebb vizet ontenek ra (sokkal szarazabb) mint Mo-n, de magasabb hofokon szaunaznak. Nekem ez jobban tetszik es sokkal tovabb kellemes. Ha nem fullad meg az ember a goztol, akkor nem olyan meleg az a 100-120 fok sem es nagyon kellemes.