Törölt nick Creative Commons License 2024.03.01 -2 1 19410

"Lennie kellene egy csomó hasonló helynek nem csak Gízában, hanem a nyugati hegyvonulatban sok helyen."

 

Megfordítom a logikát. Ha feltételezzük, hogy a Szfinxet és környékét ugyanakkor vájták ki, amikor az Óbirodalomból származó épületek anyagát, akkor fura dolog történt Gízában. Egyes épületek az egyik módon erodálódtak, mások másik módon. Egyes építmények más és más időszakban készültek, másféle időjárási feltételek között (a megfigyelések erre utalnak), így másféle eróziós hatások érték őket. A Szfinx és templomainak eredeti testmagja a gízai fennsík szintje alatt van, kivéve a fej (keményebb member 3 kőzet - lehetett jardang). A Szfinx gödörben lévő member 2 mészkőanyagból faragott létesítmények felületét az utolsó kb. 5000 év nagy részében az időszakos homok általi betemetődés védte a további eroziótól.

Teljesen biztos, hogy a Szfinx templomot alkotó köveket is a szobrot körülvevő gödörből termelték ki. A templomok mészkőtömbjeit később gránitburkolattal fedték, rajtuk óbirodalmi feliratokkal (pl. Szeretteink örökké élnek), melyek Hafré idejéből származnak. Bár a Szfinx templomot története alatt többször meggyalázták, a burkolatok jelentős részét elvitték, elszállították:

 

"A Szfinx templomot az 1925-ös kiásását követően számos alkalommal meggyalázták, megfosztották minden burkolatától: eltűntek a falak, oszlopok. A hatalmas mészkőtömböket kívülről asszuáni gránittal borították. Az előcsarnokban 24 roppant oszlop állt, hogy a nap óráit jelképezzék. A templom szívében két szentély helyezkedett el keleti és nyugati irányban, valamint egy alabástrom csempékből álló fényes udvar 10 szoborral." - Mark Lehner.

Előzmény: Schenouda (19405)