Eolomea21 Creative Commons License 2023.11.16 -1 1 6254

Az idezett mondatomat felreertetted (es elnezest, ha felreerthetonek fogalmazztam - talan a masodik vesszo nem kellett volna). Ugyanis, a vastagon szedett resz tartozik ossze:

 

"Hat, ha mar egy sorozatot nem folytatnak, vizualitasa miatt, meg a kepregeny tunik a legjobbnak." Tehat en, szandekom szerint, a kepregeny vizualitasara utaltam volt - vagyis, osszehasonlitva pl. a regennyel/novellaval [vagy eppen hangjatekkal], a kepregny szorosabban tud az eredeti filmhez kapcsolodi, mivel a szereplok, jarmuvek stb. ugyanugy lehetnek kepileg abrazolva.

 

Szoval egy hullamhosszon vagyunk; az Anderson-fele filmek/sorozatok kepi hatasa lenyugozo. (Erdekessegkeppen: erdetileg Kubrick a 2001-hez oket akarta megkapni. Felhivta Sylviat, es meghivta ebedre. Mikor Sylvia azt felelte, hogy szivesen elfogadja a meghivast, de ha fel akarja oket kerni kozremukodesre, akkor az sajnos nem megy, mert elfoglaltak. Erre Kubrick azt felelte: "Akkor az ebed is targytalan!" - es lecsapta a kagylot :)

 

Szerintem is zsenialisak, roppant valosaghuek es rendkivul jol kodolgozottak az Anderson hazaspar filmjeiben a makettek. Peldaul az Utazas a Nap tulos oldalara filmjukben [ami az elso elo szereplos filmjuk volt] az urhajo fellovese a szememben latvanyosabb es meggyozobb, mint egy valodi Saturn V fellovese :)

 

Andersonek [es csapatuk] mellett meg a japan Cuburajat tartom e legjobb trukkmesternek; Ishiro Honda filmekben [amikben Cuburaja volt a fo latvanytervezo] kivaloak a makettek. Amugy meg a gyatrabbra sikerult "Aranykorbeli" japan SF filmekben is ugyeltek a fizikara (pl., hogy az urhajo bizonyos manoverehez melyik hajtomuvet kell begyujtani).

 

Ugyanakkor annak megitelese, hogy - mai szemmel [!] - mennyire hiheto pl. egy urjrarmu [stb.] mukodese vagy funkcioja, kenyes kerdes... Ugyanis [velemenyem szerint], ha egy jovobeli technikai berendezes/jarmu stb. egy filmben hihetonek latszik, akkor az valoszinuleg hibas. Ugyanis a jovobeli technikat lehetetlen a mai tudasunk alapjan hitelesen elkepzelni. Igy engem az Orion technikaja sem zavar - sot, kimondottan ertekelem a kulonleges robotok [mai szemmel !!!] "funkcionatlan" kialakitasat/mukodeset.  Egy lazan idekapcsolo masik erdekesseggel peldalozva; Arthur C Clarke azt nyilatkozta egyszer, hogy "Ha a 2001 ertheto, akkor mi [Kubrick es o] felsultunk."

 

Ha az Andersonekhoz hasonloan jol kidolgozott trukkoket/latvanyt szeretnel latni [a SF Aranykorabol], akkor ajanlom a fentebb emlitett [Godzillaval elhiresult] Honda-Cuburaja paros alkotasait - elsosorban Uchū Daisensō [Battle in Outer Space] es Yōsei Gorasu [Gorath] filmeket. (Az elobbiben kulonosen kivaloak a holdi helyszinek/jelenetek - de persze figyelembe kell venni, hogy a film egy evtizeddel korabban keszult Andersonek fentebb emlitett alkotasaitol.)

 

Előzmény: John Howard (6253)