Flagstaff Creative Commons License 2023.10.12 0 0 6501

Akinek olyan kialakítású az árboctalp, hogy az árboc dönthető, nem kell daruzni, annak csak javasolni tudom a képen látható vagy hasonló eszköz elkészítését.

Egy vastagfalú alucső, némi kötél (vitorlás hajón csak akad...) pár sekli, egy szemescsavar meg szemesanya, illetve vagy a hajó schottkorbácsa, vagy egy csörlő (nálam) illetve valami szerelvény az árbocra szegecselve (láttam csak simán odakötözött megoldást is). A csörlő sztem elég overkill volt de nagyobb hajóhoz kellhet. Én szárazföldi teszt nélkül nem mertem a schottkorbácsot használni, mert ha véletlenül nem tudtam volna megtartani a 4:1 áttételel az árbocot az nem lett volna vidám. Első használatra teljesen meg voltam vele elégedve. Korábban már nem túl nagy sikerrel próbálkoztam Gin pole-os megoldással is, de az árbochoz rözítése nem sikerült, kis híján nem lett baj, csak kb 30-40 centiről zuhant vissza az árboc. Ilyen A-frame rendszerű készíthető leírások alapján 2x4"-os faanyagból is, a lényeg hogy legyen mert kellhet. A lazy nekem is a szalingra volt rögzítve, első dolgom volt leszedni onnan. Jelenleg az árboccsúcs és a száling között van félúton az árbocra szegecselve két belső gyűrűs omega fül és a korábbi csigák a szálingon nem tartanak, csak széthúzzák a lazy szálait. De ezt is meg akarom szüntetni mert a lazy hátsó szálai így már eléggé lapos szögben állnak nem mindig terelik be a vitorlát (az eresztés első 1-2 méterén) a bagbe. Majd kitalálok valamit hogy húzzam szét, hogy vitorlafelhúzásnál se legyen útban.

Előzmény: Balu49 (6489)