tuzer Creative Commons License 2021.03.26 0 0 163496

A Tü/1 nem is olyan rossz.

Mondjuk a meghatottságtól párás lett a szemüvegem. Gyula, iszol te rendesen, hogy ilyeneket irkálsz?! Avagy ki vagy te, és mit csináltál a Gyulával?!

Namost a cikk: örülök, hogy végra született egy nyugodt, tárgyilagos összehasonlítás a kül. szabályzókról. Azonban:

A szerző viszonylag ismeri a Tü/1-et, azonban nem ismeri az alapjául szolgáló "fehér könyvet", és talán a Pzh2000-es kapacitásait is félreérti, vagy nem ismeri eléggé. Azt hiszi, hogy a Tü/1 belövési és pusztítási része orosz eszközökre készült. Nem, matematikára készült, de csak a lehetőségeinkre vonatkozó részt tartalmazza, bármikor pontosítható, ha a kiinduló adatok közepes hibái bármilyen irányba változnak, így a cél tűz alatt tartási módja is.

 

Példa: Például kikülönített belövőlöveg alkalmazásával csökkenthető a saját alegységeink felderítése és ezáltal az ellentűznek való kitettsége. Az eljárás lényegében nem különbözik a klasszikus értelemben vett belövéstől, hisz a belövőlöveg belövi a célt

 

A belövőlöveg soha nem lőtt be célt, ugye? És eztán se fog.

 

A rögzítőpontok létesítése és a tűzrendszer ez alapján történő megszervezése nem elvetendő, de a matematikai, meteorológiai alap felülvizsgálata szükséges. Újra meg kell határozni, hogy milyen feltételekkel, illetve korlátokkal alkalmazható.

A rögzítőpontok LÉNYEGE, hogy nem kell hozzá időjárásjelentés, vazze. A határai meg nem változhatnak, mert a határok meghatározásában pont az időjárás változékonysága adja a legnagyobb súlyt, számolhatunk kvantumgépekkel akár, a szél akkor is azt csinálja, amit akar.

 

A szerző nem tudja, hogy a teljes előkészítés MINDIG lövegre (legyen az bárhol a többihez képest), és nem osztály tüzelőállásra vonatkozik. És lehetne sorolni, hogy egy csomó, általa felvetett kérdésre a Tü/1-ben benne van a válasz.

Nyilván egy csomó felvetése jogos és végrehajtandó.

 

Lenne még jónéhány válaszom a szerzőnek, mert a legnagyobb jóindulattal is melléfog néhány esetben. Ennek oka a ZMKA megszűnte óta zajló oktatáskorszerűsítés: te, Gyula, még kaptál néhányszáz óra matekot, én már csak százat, de a szakmai 1000 órát még én is megkaptam. Aztán a törzstisztin lenyomtuk az egészet vagy 3-400 órában, a kétéves zseniképzőben meg 70 azaz hetven óra TIT előadástól lett vki magasabb képzettségű tüzér. Ma már ők a döntéshozók.

 

A cikkben leírt feladatra ma az MH aktív állományából egyedül dr. Szabó Tibor alez-t tartom alkalmasnak, ő is végóráit éli, mint aktív.

 

Előzmény: jklmn (163493)